لکنت زبان

لکنت زبان

محمد نوری، 4 آبان 1397

تیاپوگین کتابی به نام لکنت زبان نوشت که گویا نخستین کتاب مستقل درباره لکنت زبان است که در سال 1347 یعنی پنجاه سال قبل در ایران ترجمه و منتشر شد:
لکنت زبان، ن. پ. تیاپوگین، ترجمه عبدالوهاب عبادی، تهران، نیکپو، 1347، 256ص.
این کتاب از کتاب‌های اولیه در عرصه ناشنوایی است که به فارسی ترجمه شده است. نویسنده آن، ن. پ. تیاپوگین، از پژوهشگران زبان و گوش بود. این اثر در هفت فصل و مباحث زیر سامان یافته است:
تکلم و مکانیسم آن، اختلال‌های تشنجی در گفتار، علت بروز لکنت، کسالت و علامت‌های اولیه آن، پیشروی و توسعه لکنت، ترس در گفتار، اساس و علت بیماری در مرحله دوم، معاینه و بررسی مبتلایان به لکنت، معالجه لکنت و شرایط مربوط به آن، اهمیت و فایده تکلم شمرده، تمرین حرف‌های صدادار، معالجه خردسالان پنج تا ده ساله، معالجه کودکان نابالغ و نوجوانان و بزرگسالان، کارهایی که باید خارج از گروه انجام گیرد، لکنت در اثر صاعقه، پیشگیری لکنت، یادآوری و اندرز به کسانی که لکنت دارند، یادآوری و اندرز به پدران و مادران آنان.
درباره معالجه لکنت در این کتاب چنین آمده است: منظور از درمان لکنت زبان و هدف اصلی آن باید نکات ذیل باشد:
الف. برطرف کردن تلفظ غلط کلمه‌ها و بی‌تربیتی و ناهمواری‌های تکلم و تبدیل آن به یک تکلم و تلفظ صحیح؛
ب. برطرف کردن حالت تشنج که ریشه روانی دارد و واکنش آسیبی آن باعث سنگینی و سماجت این عارضه و ناراحت شدن شخص می‌شود و در نتیجه، وقفه‌های گفتاری را پیش می‌آورد؛
ج. بالا بردن اعتماد به نفس برای مکالمه درست و استوار که به طور کلی با مکالمه عجولانه گذشته متفاوت باشد.
این گزارش به قلم محمد نوری در دانشنامه ناشنوایان (تهران، 1387، ص1120) منتشر شده است.

لکنت زبان Stuttering
اختلالی در تکلم که معمولاً در سنین 2 تا 5 سالگی بروز می‌یابد. عوامل موروثی و محیطی در ایجاد این اختلال نقش دارند و در پسران شایع‌تر است. لکنت زبان ممکن است با حرکات غیر ارادی صورت همراه باشد و تنش‌های روحی آن را تشدید کند. این اختلال با گفتار درمانی(Speech therapy) بهبود می‌یابد. لکنت اگر پس از دوره بلوغ ظاهر شود، احتمالاً نتیجه آسیب مغزی است.
مأخذ
این مقاله در دانشنامه دانش‌گستر (تهران، 1389، ج14، ص441) منتشر شده است.
قابل توجه همگان اینکه دانشنامه دانش‌گستر بعد از دایرة‌المعارف فارسی (به کوشش غلامحسین مصاحب) اولین دایرة‌المعارف ایرانی است که برای شامل اطلاعات عمومی از حرف آ یا ی است. هر دانش‌آموز، دانشجو، معلم، استاد حتی افرادی که مشاغل آزاد دارند نیاز به این کتاب دارد زیرا هرگونه اطلاعاتی بخواهد تقریباً در آن یافت می‌شود.

لکنت زبان در لغت‌نامه دهخدا
علی‌اکبر دهخدا (1258-1334ش) در کتاب معروفش یعنی لغت‌نامه درباره لکنت زبان نوشته است:
لکنت: گرفتگی زبان در هنگام سخن گفتن؛ گرفته زبانی
درمانده در سخن؛ از کارماندگی
کندی زبان؛ کند زبانی
زبان شکستگی؛ شکستگی زبان
فرسوده؛ عاجز؛ از کار مانده
این واژه اصالتاً عربی و اسم مصدر است.
مأخذ
لغت‌نامه، علی‌اکبر دهخدا، تهران، دانشگاه تهران، صفحه 17438
لغت‌نامه دهخدا مورد نیاز همگان است، زیرا برای یافتن توضیح لغات فارسی به آن نیاز است. البته کامل‌تر از لغت‌نامه دهخدا، اثر دیگری به نام لغت‌نامه فارسی است که مؤسسه دهخدا مشغول انتشار آن است و تاکنون 12 جلد آن منتشر شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *