لذت نقاشی برای کودکان دارای معلولیت

آزمایشگاه اُپن‌دات در میلان(ایتالیا) یک ابزار کمکی برای نوشتن و دوچرخه ای قابل تنظیم که برای کودکان با ناتوانی های حرکتی شدید طراحی شده اند را معرفی کرده است. هر دو پروژه به افزایش استقلال و بهبود توانبخشی کمک می کنند و نشان می دهند که طراحی چگونه می تواند تغییراتی قابل توجهی از نظر آگاهی اجتماعی و مسئولیت اخلاقی ایجاد کند.
به گزارش گروه سلامت عصر ایران به نقل از “لایو دیزاین”، «گلیفو» یک ابزار کمکی سفارشی است که طی همکاری آزمایشگاه اُپن‌دات با سه طراح به نام های لوکا توسکانو، سارا موناکی و آندرا پلینو توسعه داده شده است. این ابزار کمک نوشتاری سبک، قابل شستشو و قابل تنظیم است و دارای یک دستگیره کاربردی بوده که دشواری های حرکتی کودکان مبتلا به اختلالات عصبی را کاهش داده و به آنها استقلال در نوشتن و نقاشی کردن را هدیه می دهد. گلیفو محصولی مقرون به صرفه و در دسترس است که با روش چاپ سه بعدی تولید شده و در مقایسه با ابزارهای دیگر به واسطه کاهش انقباض اندام به بهبود توانبخشی کمک می کند.
ز سوی دیگر، لا بیچی دی لورنزو یا دوچرخه لورنزو یک پروژه سفارشی برای کودکی شش ساله مبتلا به اختلالات عصبی است. این وسیله سه چرخ با محورهای کوتاه شده، صندلی ارگونومیک، پشتی مناسب و دسته های قابل تنظیم لذت سواری برای این کودک را امکانپذیر می کند. این مدل سفارشی سازی شده است، اما می توان به سرعت آن را برای کودکان دیگر با ناتوانی های مختلف سازگار کرد و نسبت به دیگر ابزارهای کمکی ارتوپدی در بازار، قیمت بسیار کمتری دارد.ز سوی دیگر، لا بیچی دی لورنزو یا دوچرخه لورنزو یک پروژه سفارشی برای کودکی شش ساله مبتلا به اختلالات عصبی است. این وسیله سه چرخ با محورهای کوتاه شده، صندلی ارگونومیک، پشتی مناسب و دسته های قابل تنظیم لذت سواری برای این کودک را امکانپذیر می کند. این مدل سفارشی سازی شده است، اما می توان به سرعت آن را برای کودکان دیگر با ناتوانی های مختلف سازگار کرد و نسبت به دیگر ابزارهای کمکی ارتوپدی در بازار، قیمت بسیار کمتری دارد.
«اونیکو»، برند دیگری است که طی همکاری اُپن‌دات و بنیاد TOG شکل گرفته است. بنیاد TOG یک سازمان غیر انتفاعی ایتالیایی است که مرکزی فوق العاده را برای توانبخشی کودکان مبتلا به بیماری های جدی عصبی ایجاد کرده است.
اونیکو شامل مجموعه ای از محصولات سفارشی سازی و شخصی سازی شده، مانند سَدل‌آپ، است که کیفیت زندگی کودکان ناتوان جسمی را بهبود می بخشد، استقلال آنها را افزایش می دهد و امکان توانبخشی بهتر را برای آنها فراهم می کند. به عنوان مثال، سَدل‌آپ به کودک در حفظ وضعیت عمود کمک می کند. هر یک از این محصولات طی همکاری طراحان اُپن‌دات، درمانگران بنیاد TOG و خانواده های کودکان بر اساس نیازهای خاص آنها طراحی شده اند. استفاده از ابزارهای تولید دیجیتالی و نوآوری آزادانه امکان معرفی محصولاتی منحصر به فرد بر اساس اصول کاربردی، اختصاصی، پایدار و زیبا بودن را فراهم کرده است.

منبع: سایت عصر ایران، 25 مهر 1397

          

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *