درباره صفحه «با معلولین» روزنامه اطلاعات

درباره صفحه «با معلولین» روزنامه اطلاعات

اباذر نصراصفهانی، 7 مهر 1397

صفحه «با معلولين» در پنجم مهر ماه سال 1371 به عنوان تنها رسانه جدی و عمومی درباره معلولين با همت والاي آقاي رضا عبدالهي در روزنامه اطلاعات متولد مي شود.
اختصاص يك صفحه به معلولين در يك روزنامه كار بسيار با شهامتي بود كه مسئولين روزنامه اطلاعات از عهده آن برآمدند. البته نقش و تاثير رضا عبدالهي كه خود از چهره‌هاي موفق و درد آشناي معلوليت مي‌باشد قابل تحسين است.
طرح مسائل جدي و به چالش كشيدن مشكلات معلولين با حضور مسئولين امور معلولين و كارشناسان اين حوزه در صفحه با معلولين از نكات برجسته اين دوره مي باشد.
رضا عبدالهي در مدت چند سالي كه صفحه با معلولين را اداره مي كرده با قلم توانمند خود در سرمقاله‌هاي صفحه كه به “حرف اول” معروف شد توانست تا بخشي از مشكلات ناپيداي معلولين را با نگاهي نافذ باز بگشايد و در معرض ديد متوليان قرار دهد. او هرگز از نقش موثر و تمام كننده خود معلولين در بهبود وضعيتشان در جامعه غافل نشد.
حرف اول، مقاله هاي تحصصي و عمومي، اخبار، اشعار، مصاحبه، ورزش معلولين و معرفي توانبخشي در كشورهاي ديگر از بخش هاي اين صفحه مي باشد.
بعد از رضا عبدالهي صفحه با معلولين پس از يك وقفه به همت سرکار خانم نگین حسینی از دوازدهم آذر سال 1380 هر دو هفته یکبار روزهای دوشنبه منتشر میشود. خانم حسینی تا سال 1386 مدیریت این صفحه را بر عهده داشته اند.
طی پژوهشی که در قالب مأخذشناسی مقالات و نوشته های این صفحه توسط دفتر فرهنگ معلولین صورت گرفت درباره سیر انتشار این صفحه به این نتایج رسیدیم:
– این صفحه با عنوان «با معلولین» از مهرماه 1371 تا 25 مرداد ماه 1377با مدیریت جناب آقای رضا عبداللهی هر دو هفته یکبار روزهای یکشنبه در صفحه یازدهم این روزنامه منتشر شده است.
-پس از سفر کاری جناب آقای عبداللهی به خارج کشور در تابستان 1377 این صفحه تعطیل می شود.
– با تلاش جناب آقای محمد کمالی، معاونت توانبخشی سازمان بهزیستی، مجددا این صفحه با مدیریت سرکار خانم نگین حسینی از دوازدهم آذر 1380، همزمان با روز جهانی معلولین با همان عنوان «با معلولین» شروع به انتشار می کند. در دوره جدید این صفحه، هر دو هفته یکبار در روزهای دوشنبه و در صفحه یازدهم منتشر می شود.
– از پنجم تیرماه 1385 عنوا صفحه به «با معلولان» تغییر می‌یابد.
– بنا به صلاحدید مدیریت روزنامه اطلاعات، از دی ماه 1386 مطالب این صفحه یه ضمیمه اجتماعی روزنامه اطلاعات منتقل می شود و معمولا مطالب در صفحه اول و ششم ضمیمه اجتماعی که هر هفته روزهای چهارشنبه همراه با روزنامه منتشر می شود، آورده می شود. عنوان صفحه ششم هم که به این امر اختصاص می یابد «معلولان» می‌شود. نکته قابل توجه این است که گرچه مطالب به ضمیمه منتقل میشود، لیکن، هر هفته صفحه ای اختصاصی در این ضمیمه اجتماعی به معلولان اختصاص می یابد.
– در تمامی دوره ها مواقعی بوده که به جهت نداشتن مطلب، این صفحه منتشر نشده است و به عبارتی در ماه، یک مرتبه این صفحه منتشر شده است. این امر در اواخر سال 1380 و اوایل سال 1390 خیلی مشهود است.
– تا آذر ماه 1390، حداقل هر ماه دو مرتبه این صفحه منتشر شده است. ولی از این تاریخ به بعد، دیگر سیر منطقی نداشته است و به ندرت این صفحه منتشر شده است. از سال 1391 تاکنون این صفحه به غیر از روزهایی که مرتبط با معلولین است همچون روز جهانی معلولین، روز عصای سفید و روز جهانی ناشنوایان دیگر منتشر نشده است.


صفحه با معلولین روزنامه اطلاعات در تاریخ 24 فروردین ماه 1376

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *