آموزش قالیبافی به ناشنوایان

آموزش قالیبافی به ناشنوایان

آقای رضا محمودی پس از اتمام تحصیلاتش در دانشکده هنرهای کاربردی (دانشگاه هنر)، رشته صنایع دستی در مقطع کارشناسی، پایان‌نامه‌اش را با مشخصات زیر عرضه و دفاع کرد:
آموزش قالیبافی به افراد ناشنوا با زبان اشاره، نگارش رضا محمودی، استاد راهنما بیژن اربابی، تهران، دانشگاه هنر، 1383، [10]+ 60ص.
نویسنده با هدف ایجاد اشتغال برای ناشنوایان این تحقیق ابتکاری را انجام داده است. شغل قالیبافی در جهان شناخته شده و مورد توجه و از شغل‌های از نظر درآمدی پایدار و مطلوب است.
محمودی قالیبافی را به صورت یک فناوری و یک حرفه به ناشنوایان معرفی کرده است. آن هم به دو صورت کتبی و اشاره. برای مثال چله کشی، قیچی کاری، پودگذاری، گره‌زنی و دیگر بخش‌های این حرفه را به زبان ساده معرفی کرد و اصطلاحات رایج در این بخش‌ها را تبدیل به اشارات نموده تا ناشنوایان بتوانند با استفاده از زبان اشاره این حرفه را هم یاد بگیرند و هم اجرا کنند.
اما این پایان‌نامه دارای این مباحث است:
زبان و تکلم؛ اهمیت جبار باغچه‌بان و ثمینه باغچه‌بان در جامعه و تاریخ ناشنوایان ایران؛ تعریف ناشنوایی؛ آموزش فنی و حرفه‌ای؛ تاریخچه مراکز فنی و حرفه‌ای برای ناشنوایان در ایران؛ قالیبافی؛ ایمنی و بهداشت قالیبافی؛ مواد اولیه؛ ابزارآلات؛ نقشه و نقشه‌خوانی؛ چله کشی؛ بافت؛ گره و پودگذاری؛ شیرازه و قیچی کاری؛ پایین کشیدن؛ حفاظت و نگهداری؛ آشنایی با برخی اشارات.
این پایان‌نامه با ابتکار و خلاقیت تألیف شده و الگوی مناسبی است که در همه رشته‌ها چنین کاری انجام شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *