معرفی هشت جلد کتاب “مجموعه آموزشی توانبخشی کم توانان ذهنی”

مجموعه آموزشی – توانبخشی کم‌توانان ذهنی

دفتر فرهنگ معلولین

مؤسسه توانبخشی ولیعصر عجل الله تعالی فرجه الشریف و سازمان بهزیستی کشور (معاونت توانبخشی)، هشت جلد کتاب همراه با CD درباره روش و چگونگی آموزش مهارت‌های ضروری به کم‌توانان زیر 15 سال منتشر کرده است. عناوین و مشخصات این کتاب‌ها این‌گونه است:
ـ دستورالعمل استفاده از مجموعه جامع آموزشی توانبخشی کم‌توانان ذهنی زیر 15 سال، تهران، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های حقوقی شهر دانش برای مؤسسه ولیعصر(عج)، 1396، 151ص.

      
ـ شیوه نگارش، تدوین و اجرای فعالیت، تمرین و بازی‌های آموزشی، تهران، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های حقوقی شهر دانش برای مؤسسه ولیعصر(عج)، 1396، 79ص.


ـ مهارت‌های پایه، تهران، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های حقوقی شهر دانش برای مؤسسه ولیعصر(عج)، 1396، 82ص.


ـ گزینش، سطح‌بندی و ارزشیابی آموزشی، تهران، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های حقوقی شهر دانش برای مؤسسه ولیعصر(عج)، 1396، 125ص.


ـ اصول آموزش مهارت‌های بازی، تهران، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های حقوقی شهر دانش برای مؤسسه ولیعصر(عج)، 1396، 63ص.


ـ اصول آموزش مفاهیم پایه، تهران، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های حقوقی شهر دانش برای مؤسسه ولیعصر(عج)، 1396، 218ص.


ـ اصول آموزش مهارت‌های خودیاری، تهران، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های حقوقی شهر دانش برای مؤسسه ولیعصر(عج)، 1396، 104ص.


ـ اصول آموزش مهارت‌های اجتماعی و کاهش مشکلات رفتاری، تهران، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های حقوقی شهر دانش برای مؤسسه ولیعصر(عج)، 1396، 116ص.


ابتدای همه جلدها، مقدمه‌ای از حسین نحوی نژاد معاون توانبخشی سازمان بهزیستی و مقدمه دیگری از سید مجید میرخانی مدیرعامل مؤسسه توان‌بخشی ولیعصر عجل الله تعالی فرجه الشریف؛ نیز مقدمه‌ سومی از بمانعلی مردانی شهر بابک معاون توانبخشی مؤسسه ولیعصر عجل الله تعالی فرجه الشریف آمده است.
این مجموعه هشت جلدی با اتکا بر منابع داخلی و بیشتر منابع خارجی تدوین شده و در بردارنده آموزش‌های ضروری به کودکان و نوجوانان دارای معلولیت ذهنی تا سن 15 سالگی است.
اما در این آموزش‌ها، جایی برای آموزش‌های معنوی و مذهبی منظور نشده است. بچه‌ها به ویژه در این سنین به ارتباط با موجود متعالی به نام معبود و اتکا بر او و استمداد از او نیاز دارند و پرداختن به این‌گونه نیازها جایش در این مجموعه خالی است. این مشکل باز می‌گردد به نظام توان‌بخشی که سازمان بهزیستی مروج آن است در این نظام بخش جسم و نیازهای جسم انسان دیده شده و از ابعاد دیگر انسان غفلت شده است. توان‌بخشی را هم فقط برای بدن آدمی برنامه‌ریزی کرده‌اند.
با توجه به اینکه نتایج و ثمره‌های این نظام در دهه‌های آینده به دست می‌آید و لازم است کارشناسان دیدگاه‌های خود را در این باره بیان کنند.
این مجموعه کتاب درصدد است نظام آموزشی یکسانی را در همه مراکز اجرا نماید؛ به گونه‌ای که مربیان، درمانگرها و والدین و خانواده تماماً شیوه واحد و همانند برای آموزش این افراد داشته و از نشست و تعدد روش‌های آموزشی جلوگیری کنند و از این نظر مجموعه‌ای شایسته است.

1 پاسخ
  1. زلیخا فغانی
    زلیخا فغانی گفته:

    سلام و عرض ادب بنده از یکی از مراکز توانبخشی استان مازندران مزاحم میشم عذر میخوام به چه شکل میشه این کتاب ها رو سفارش داد چون با خود انتشارات تماس گرفتیم گفتن سه سال هست که دیگه این کتاب چاپ نمیشه لطفا راهنمایی بفرمایید ممنونم 🙏🏻

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *