معرفی کتاب “توانبخشی خردسالان ناشنوا”

توانبخشی خردسالان ناشنوا

محمد نوری/ دفتر فرهنگ معلولین

سعید حسن‌زاده (متولد 1343) عضو هیئت علمی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران و فاطمه نیک‌خو (متولد 1359) جهت راهنمای والدین و درمانگران این کتاب را تألیف کرده‌اند:
توانبخشی خردسالان ناشنوا: راهنمای جامع درمانگران و والدین، سعید حسن‌زاده و فاطمه نیک‌خو، تهران، انتشارات ارجمند، 1396، 231ص.
این کتاب شامل هفت فصل و چند پیوست است در بخش پیوست، آزمون‌ها و نشست‌های غربالگری و تشخیص ناشنوایی کودکان آمده است.
فصل اول (دستگاه شنوایی و انواع افت شنوایی) شامل مطالبی در ارتباط با ساختمان گوش، عملکرد دستگاه شنوایی، انواع افت شنوایی بر اساس محل ضایعه، انواع افت شنوایی بر اساس شدت ضایعه، علل افت شنوایی، مفاهیم شدت و فرکانس و روش‌ها و ابزارهایی ارزیابی دستگاه شنوایی است.
فصل دوم (سمعک) دارای مطالبی در ارتباط با انواع سمعک‌ها به لحاظ کارکرد و محل قرارگیری، اجزا و عملکرد بخش‌های مختلف سمعک، قالب و نحوه قرار دادن آن در گوش کودک، نحوه استفاده از باتری، آسیب‌های احتمالی وارد به سمعک و راهکارهایی در جهت کمک به پذیرش سمعک توسط کودک است.
فصل سوم (کاشت حلزون شنوایی) شامل مطالبی در ارتباط با شرایط انتخاب خردسال ناشنوا برای کاشت حلزون شنوایی، انواع پروتزهای کاشت حلزون شنوایی به لحاظ پردازشگر، تعداد الکترود، اجزا و عملکرد، نحوه مراقبت از پروتز کاشت حلزون، توانبخشی پس از عمل و ملاحظات پزشکی و ایمنی پس از کاشت حلزون است.
فصل چهارم (مهارت‌های پیش کلامی) شامل مطالبی در ارتباط با اهمیت مهارت‌های پیش کلامی و تکالیفی در راستای تقویت مهارت‌های تماس چشمی، تقلید، توجه مشترک و نوبت‌گیری جهت اجرا در جلسات توانبخشی و محیط خانه است.
فصل پنجم (توانبخشی شنیداری) مطالبی در ارتباط با اهمیت تشخیص و مداخله زود هنگام بر رشد زبان و گفتار کودک ناشنوا و نقش مؤثر اعضای خانواده در امر توانبخشی ذکر شده و سپس تکالیفی در راستای تسهیل رشد مهارت‌های شنیداری، زبان دریافتی، زبان بیانی و تولید گفتار جهت اجرا در جلسات توانبخشی و محیط خانه است.
فصل ششم (تنیدگی روانی والدین و پذیرش ناشنوایی) شامل مطالبی در ارتباط با احساسات رایج ناشی از داشتن کودک ناشنوا، راهکارهای مقابله با تنیدگی و نقش مؤثر هر یک از اعضای خانواده در قبال کودک ناشنوا و نیز در روند توانبخشی و مداخله است.
فصل هفتم (دلبستگی و تعامل والد ـ کودک ناشنوا) این فصل ابتدا مطالبی در ارتباط با سبک‌های دلبستگی، عوامل مؤثر بر کیفیت دلبستگی، تأثیر ناشنوایی بر دلبستگی، نحوه تعامل مناسب والد با کودک ناشنوا ذکر شده و سپس راهکارهایی در جهت افزایش دلبستگی ایمن بین والد و کودک در قالب تکالیفی کاربردی و قابل اجرا برای والدین ارائه می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *