راهنمای بورسیه تحصیلی برای معلولان

راهنمای بورسیه تحصیلی برای معلولان

دفتر فرهنگ معلولین/ 3 شهریور 1397

بورسیه از بورس Bourse و اصالتاً انگلیسی است. بورس یعنی بازار و محل داد و ستد و خرید و فروش و بورسیه در ادبیات فارسی به معنای هزینه تحصیلی یا کمک تحصیلی یا هزینه کمک تحصیل است. احتمالاً چون دانشجو توانایی و تخصص خود را در برابر پولی که به او داده می‌شود پیش فروش می‌کند. از این‌رو یک نوع معامله است. بورسیه در همه کشورها در نظام آموزشی داخلی و نیز بین کشورها رواج دارد. در دهه‌های اخیر اعطای بورس تحصیلی به معلولان رواج یافته است. چون مراکز دانشگاهی به تجربه دیده‌اند که معلولان ضریب هوشی بهتری دارند و ابتکار و خلاقیت در آنها بالاتر است؛ دوم اینکه کم توقع‌ تر هستند، سوم اینکه سلامت اخلاقی آنان بیشتر است. به همین دلیل آمار بزهکاری در جامعه معلولین به مراتب کمتر است. بسیاری از معلولان ایران با اتکاء بر بورس‌های تحصیلی توانستند به مدارج عالی برسند و مشاغل پر منفعت هم پیدا کنند و یک عمر در رفاه زندگی کنند.
دفتر فرهنگ معلولین همواره تلاش کرده با انتقال و معرفی دستاوردهای مطلوب دیگر جوامع به معلولان ایرانی در بهبود زندگی آنان کوشا باشد، از جمله به معرفی فرصت‌های شغلی و معرفی بورسیه‌ها و ظرفیت‌ها پرداخته‌ است.
مطلب زیر توسط آناهیدا اعظمی‌فر در 4 خرداد 1396 در سایت اینترنتی Payment24.ir منتشر کرده است. ایشان بورسیه تحصیلی را در سه بخش «آمریکا و کانادا» و «اروپا» و «استرالیا» معرفی می‌کند. در بخش بورسیه‌های آمریکا و کانادا، 14 بورسیه و در بخش اروپا هفت بورسیه و در بخش استرالیا شش بورسیه را معرفی می‌کند.

بخش اول: بورسیه‌های تحصیلی معلولان در آمریکا و کانادا

بورسیه AAHD Frederick J. Krause برای معلولیت و مشکلات سلامت
بورسیه AAHD Frederick J. Krause، مختص دانشجویان معلولی است که از شهروندان آمریکایی هستند و به عنوان دانشجوی تمام وقت کارشناسی یا کارشناسی ارشد در یکی از دانشگاه‌های معتبر آمریکا ثبت‌نام کرده باشند. برای گرفتن این بورسیه شما باید مدارک مربوط به معلولیت یا بیماری خود را ارائه دهید.
بورسیه دانشگاهی انجمن ناشنوایان و کم شنوایان الکساندر گراهام بل
این بورسیه بر اساس لیاقت و شایستگی به دانشجویان تمام‌ وقتی که مشکل ناشنوایی یا کم شنوایی دارند، برای تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌ها اهدا می‌شود. تعداد محدودی بورسیه هم برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. این بورسیه برای دانشجویان آمریکایی و غیرآمریکایی قابل دریافت است.
بورسیه تحصیلی Reintegration Baer
بورسیه Reintegration Baer به آن دسته از شهروندان آمریکایی که از اسکیزوفرنی، اختلال اسکیزوافکتیو یا اختلال دو قطبی رنج می‌برند و در حال حاضر تحت درمان هستند، تعلق می‌گیرد. این بورسیه به دوره‌های معادل دبیرستان، دوره‌های مدارس فنی حرفه‌ای یا دوره‌های تجارت در مقطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد تعلق می‌گیرد.
بورسیه معلولیت یادبود فلورا ماری جنکینز
یک بورسیه تحصیلی برای دانشجویان معلول آمریکایی که در مقطع کارشناسی ثبت‌نام یا پذیرفته شده باشند. برای درخواست استفاده از بورسیه معلولیت یادبود فلورا ماری جنکینز، باید یک مقاله که در آن تاثیر معلولیت در زندگی شما شرح داده شده باشد، را ارائه دهید.
بورسیه تحصیلی فدراسیون هموفیلی آمریکا
این برنامه شامل چهار دسته بورسیه است که هدف آن، حمایت از دانشجویان با اختلالات خونی از طریق کمک هزینه تحصیل در خدمات پزشکی و سلامت است تا بتوانند در رشته‌های پزشکی مشغول به کار شوند.
بورسیه معلولیت مایکروسافت
بورسیه معلولیت مایکروسافت برای فارغ‌التحصیلان معلول دبیرستانی از هر کشوری است تا بتوانند در مقطع لیسانس دانشگاه آمریکا یا کالج فنی تحصیل کنند. برای دریافت این بورسیه، باید به فناوری علاقمند باشید، ثابت کنید که نیاز مالی دارید و یک رشته در مهندسی، علوم کامپیوتر، سیستم‌های اطلاعاتی کامپیوتر، حقوق، بازرگانی یا سایر رشته‌های مرتبط در نظر داشته باشید.
بورسیه مرکز ملی یادگیری معلولان آنه فورد و آلگرا فورد توماس
این بورسیه برای دانش آموزان دو سال آخر دبیرستان‌های آمریکاست که مشکلات یادگیری یا ADHD دارند و در شرف ورود به آموزش عالی هستند.
بورسیه Google Lime
بورسیه Google Lime برای دانشجویان معلول همه کشورها برای تحصیل در هر مقطعی در دانشگاه‌های آمریکا و کانادا است. برای دریافت این بورسیه، باید در حال تحصیل در رشته‌های علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر یا در رشته‌های بسیار نزدیک به رشته‌های فنی باشید.
بورسیه ADHD Shier Canada
این بورسیه برای اتباع قانونی آلبرتا، نوا اسکوتیا، اونتاریو، یا کبک است که ADHD داشته باشند، تا بتوانند در هر موسسه آموزش عالی معتبر در یکی از ایالت‌های ذکر شده تحصیل کنند.
بورسیه تحصیلی بنیاد ChairScholars
بنیاد ChairScholars کمک هزینه تحصیلی برای تحصیل در دانشگاه‌ها و آموزش‌های فنی حرفه‌ای به دانشجویان کم درآمد و دارای معلولیت شدید، ارائه می‌دهد و به آنها این فرصت را می‌دهد که به دنبال رویاهای خود، به این خاطر که «هیچ مشکل جسمی‌نباید مانع یک ذهن با انگیزه باشد»، بروند. این بنیاد سه نوع بورسیه تحصیلی ارائه می‌کند: دوره بورسیه ملی، دوره بورسه فلوریدا و روره بورسیه منطقه شهری نیویورک.
برنامه دانشجویی فولبرایت آمریکا
برنامه دانشجویی فولبرایت آمریکا کمک‌های مالی برای پروژه‌های انفرادی هنری، پژوهشی و تحصیلی یا دستیاری تدریس زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. متقاضیان ممکن است از فارغ‌التحصیلان قدیمی‌ یا فارغ‌التحصیلان اخیر مقطع کارشناسی، کارشناسی اشد و دکترا باشند. دانشجویان معلول تشویق به ثبت نام در این طرح شده‌اند. هر داوطلب باید یک بیانیه در مورد هدف خود از شرکت در دوره‌های تحصیلی خارج از کشور ارائه دهد. این برنامه تبادل فرهنگی را از طریق تعامل مستقیم به صورت فردی در کلاس درس، رشته، خانه و در قالب انجن‌ها تسهیل می‌کند که به دریافت کننده آن، این امکان را می‌دهد تا نقطه نظرات و عقاید و خط مشی و طرز تفکر دیگران را درک کند و در نتیجه درک متقابل ارتقا می‌یابد.
بورسیه بین‌المللی گیلمن
بورسیه تحصیلی بین‌المللی گیلمن به دانشجویان مقطع کارشناسی آمریکا که در دو سال از چهار سال دانشگاه برای شرکت در دوره‌های تحصیل در خارج از کشور در سراسر دنیا، از صندوق فدرال پل گرانت کمک‌های مالی دریافت می‌کنند، جوایزی را اهدا می‌کند. هدف این برنامه این است که از دانشجویانی که به دلایلی از تحصیل آن‌ها در خارج از کشور جلوگیری شده است، مانند دانشجویانی که نیاز مالی دارند، دانشجویان زیرشاخه برخی رشته‌های خاص مانند علوم و مهندسی، دانشجویانی که پس زمینه قومی‌خاصی دارند و دانشجویان معلول حمایت کند.
بورسیه Lime Connect
Lime Connect بورسیه‌های تحصیلی متفاوتی را به دانشجویانی که در آمریکا و کانادا در ارتباط با شرکت‌های شریک تحصیل می‌کنند، ارائه می‌دهد. برخی از این بورسیه‌ها شامل حق کارآموزی می‌شود. تمام این بورسیه‌ها بر اساس شایستگی و نه براساس نیاز مالی تعلق می‌گیرد. برای دریافت این بورسیه نیازی نیست که دانشجویان از خدمات معلولین یا مراکز دسترسی در سطح دانشگاه استفاده کنند یا مدرکی دال بر معلولیت خود ارائه دهند.
بورسیه تحصیلی سازمان Mobility International
Mobility International مجموعه‌ای از بورسیه‌های تحصیلی را ارائه می‌دهد که می‌تواند از طریق مبادلات بین‌المللی استفاده شود. افراد معلول اگر واجد شرایط لازم برای اخذ این بورسیه‌ها باشند، می‌توانند برای درخواست هر یک از این کمک هزینه‌های تحصیلی اقدام کنند. برخی از کمک هزینه‌های تحصیلی به‌طور انحصاری برای افراد معلول، زنان، شهروندان آمریکایی یا غیر آمریکایی و یا کسانی که به‌ دنبال اجرای برنامه خاصی باشند، ارائه می‌گردد.

بخش دوم: بورسیه‌های تحصیلی معلولان در اروپا

بورسیه تحصیلی Google Europe برای دانشجویان معلول
بورسیه Google Europe برای دانشجویانی است که در دانشگاه‌های اروپایی به عنوان دانشجوی تمام وقت در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا ثبت‌نام کرده یا قصد ثبت‌نام دارند. این بورسیه مربوط به رشته‌های علوم کامپیوتر، مهندسی کامپیوتر، انفورماتیک یا رشته‌های مرتبط با رشته‌های فنی می‌شود.
بورسیه آموزش پرواز برای افراد معلول
یک موسسه در انگلستان برای افراد معلول دوره‌های آموزش پرواز برگزار می‌کند. برای استفاده از بورسیه این دوره‌ها، دانشجو باید تبعه انگلستان باشد، سن بالای هیجده سال داشته باشید، دانشجوی تمام وقت هیچ دانشگاهی نباشد و از طرف DVLA مجوز رانندگی داشته باشد.
بورسیه دانشجویان معلول گلدسمیت
این بورسیه ویژه دانشجوبان معلول ساکن انگلستان ارائه می‌شود تا بتوانند در مقطع کارشناسی در دانشگاه گلدسمیت لندن تحصیل کنند.
بورسیه تحصیلات تکمیلی دانشجویان معلول Oxford-Wadham
مقاله‌های مرتبط:
• فرصت های بورسیه تحصیلی در سال ۲۰۱۷
• ۱۰ بورسیه تحصیلی اروپا برای دانشجویان بین‌ المللی
این بورسیه برای دانشجویان اتحادیه اروپا است. این بورسیه صد در صد هزینه تحصیل و کمک مالی برای هزینه‌های زندگی را ارائه می‌کند و شرایط تحصیل در کالج وادهام دانشگاه آکسفورد را فراهم می‌کند. متقاضیان این بورسیه باید توانایی علمی ‌بسیار بالایی از خود نشان دهند و هیچ‌گونه فرآیند ثبت‌نام جداگانه‌ای وجود ندارد. در واقع شما به سادگی می‌توانید برنامه خود را برای تحصیلات تکمیلی تا ماه ژانویه متناسب با دوره مورد نظر خود ارائه دهید.
کمک‌های مالی Snowden Trust
موسسه خیریه انگلیسی Snowden Trust به دانشجویان دارای معلولیت جسمی ‌یا حسی از هر ملیتی، کمک‌های مالی اهدا می‌کند تا بتوانند در کالج و دانشگاه انگلستان تحصیل کنند.
بورسیه انجمن سلامت دانشجویی
این بورسیه برای دانشجویان معلولی است که برای ثبت نام در کمک هزینه دانشجویان معلول دولت انگلستان (فقط برای دانشجویان بریتانیایی که در انگلستان زندگی می‌کنند قابل دسترسی است) واجد شرایط نیستند یا مردود شده‌اند. برای دریافت این بورسیه باید برای در DSA ثبت‌نام کرده باشید و نتیجه را در فرم ثبت‌نام خود ارائه دهید. همچنین شما باید قبل از درخواست برای این کمک هزینه، در دوره مورد نظر خود شروع به تحصیل کرده باشید.
بورسیه تحصیل در دانشگاه Westminster
این بورسیه برای دانشجویان معلول انگلستان و اتحادیه اروپا است که در مقطع کارشناسی تمام وقت در این دانشگاه ثبت‌نام کرده‌اند.

بخش سوم: بورسیه معلولیت در استرالیا و نیوزلند

صندوق آموزش و پرورش مردم بومی ‌و ناتوان استرالیا
این بورسیه تحصیلی برای ساکنان استرالیا در هر سنی که دارای معلولیت هستند و وجوهی را برای آموزش رسمی‌ و غیررسمی‌ ارائه می‌کند.
بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های دانشگاه ملی استرالیا
دانشگاه ملی استرالیا این بورسیه را به دانشجویان معلول مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد که استرالیایی هستند، اهدا می‌کند.
دانشگاه ملبورن
این دانشگاه طیف وسیعی از کمک هزینه‌ها و سایر اشکال کمک، از جمله برخی بورسیه‌های تحصیل در خارج را به دانشجویان معلول ارائه می‌دهد. برخی از این کمک هزینه‌ها، فقط برای دانشجویان ساکن استرالیا است.
کمک هزینه تحصیلی June Opie دانشگاه اوکلند
این بورسیه تحصیلی ویژه آن دسته از شهروندان یا دارندگان اقامت دائم استرالیا، نیوزلند یا کانادا است که معلولیت دارند تا بتوانند در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه تحصیل کنند.
بورسیه معلولیت دانشگاه کانتربری
دانشگاه کانتربری در نیوزلند سه نوع بورسیه تحصیلی به دانشجویان معلول ارائه می‌دهد: یکی برای دانشجویان مقطع دکترا، دوم برای دانشجویان کارشناسی ارشد و سومی‌کمک هزینه تحصیلی Educ8 است.
بورسیه معلولیت دانشگاه وایکاتو
این مورد شامل کمک هزینه‌های مختلفی می‌شود که به دانشجویان فعلی و آینده دانشگاه وایکاتو (نیوزلند) ارائه می‌شود. تمام دانشجویانی که برای تحصیل در مقطع کارشناسی یکی از دانشگاه‌های موجود در رتبه‌بندی QS ثبت‌نام کرده‌اند، همچنین می‌توانند برای بورسیه جدید کارشناسی QS تقاضا بدهند. این بورسیه بخشی از برنامه کمک هزینه QS است.

4 پاسخ
 1. javid
  javid گفته:

  سلام.من فوق ایسانس روانشناسی بالینی و mph سلامت روان هستم و معلولیت دارم و مشکل مالی دارم چه جوری میتونم بورسیه دکترای روانشناسی بالینی بگیرم

  پاسخ
 2. زرگر
  زرگر گفته:

  بنده مهندس معدن هستم و قطع نخاع گردنی خیلی شدید و روی ویلچر هستم برای گرفتن بورسیه چطور پذیرش بگیرم

  پاسخ
 3. محسن خشنو
  محسن خشنو گفته:

  سلام، من فوق دیپلم الکترونیک سال ۸۰هستم،معلول جسمی حرکتی هستم،الان مخام پزشکی بخوانم، خارج از کشور لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
 4. رقیه
  رقیه گفته:

  سلام من معلول ناشنوام و ایران هستم چجوری میتونم بورسیه بگیرم و ازنظر مالی مشکل دارم بخاطر همون نتونستم و دانشجوی کارشناسی حقوق تو ایران هستم میخواستم بدونم چجوری میتونم پذیرش بورسیه معلول بگیرم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *