معرفی کتاب “دویدم و دویدم”

دویدم و دویدم

محمد نوری/ دفتر فرهنگ معلولین

ثمینه باغچه‌بان (پیرنظر) دختر مرحوم جبار باغچه‌بان در ادامه راه و خدمات پدرش، تلاش‌های فرهنگی مهمی برای ناشنوایان انجام داد. کتاب‌های بسیاری تألیف و در اختیار آنان گذاشت. او از سال 1350 با تأسیس سازمان رفاه ناشنوایان گام‌های بلندی در توسعه زبان اشاره برداشت. کتاب حاضر یکی از آثاری است که ایشان در سال 1352 منتشر کرد. این اثر مجدداً نقاشی‌های آن متناسب با دستورالعمل وزارت فرهنگ و ارشاد تغییر کرد و در سال 1377 منتشر گردید:
دویدم ودویدم، همراه با روش تدریس، ثمینه باغچه‌بان (پیرنظر)، خطاطی محمد احصایی، نقاشی غلامعلی مکتبی و هوشنگ عزیزی، تهران، آموزشگاه کر و لال‌های باغچه‌بان، 1352، 44ص.
دویدم و دویدم (با زبان اشاره)، ثمینه باغچه‌بان پیرنظر، نقاشی مرجان کریم، تهران، شیرازه، 1377، 32ص.
خانم باغچه‌بان در توصیف این کتاب نوشته است:
کتاب دویدم و دویدم یک نمونه ساده از کتاب‌های مخصوص ناشنوایان است که به همراه تصویرهای مناسب، تعلیم معنای جمله‌ها و کلمه‌ها را آسان می‌کند. در این کتاب شانزده حرف صامت و چهار مصوت آمده است و در قالب کلمه‌های ساده، طرز جمله‌بندی به شاگردان ناشنوا تعلیم داده می‌شود.(کتاب بهره ناشنوایان، ص167)
اما کتاب چاپ 1377 را اینگونه معرفی می‌کند: این کتاب به شیوه‌ای تهیه شده که شنوا و ناشنوا هر دو بتوانند آن را بخوانند، بفهمند و از آن لذت ببرند. این کتاب که با زبان اشاره نوشته شده، پلی است که با گذر از آن می‌توان پا به جهان پر تحرک و پر احساس ناشنوایان گذاشت و دوستان تازه‌ای یافت.( کتاب دویدم و دویدم، پشت جلد)
ثمینه باغچه‌بان مقدمه مفصل و عالمانه بر این کتاب چاپ جدید نوشته است. محتوای کتاب به گونه‌ای است که برای هر مفهوم یک اشاره با تصویر آورده و برای هر بخش داستان یک نقاشی بزرگ آورده است.

     

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *