نماد کم‌ شنوایی

نماد کم‌شنوایی

کم‌شنوایی (Hearing Loss) را گاه با سخت شنوایی(Hearing hard) مترادف می‌گیرند و این دو واژه را به جای هم به کار می‌برند و گاه کم‌شنوایی وقتی به سوی عمیق شدن پیش برود، سخت شنوا می‌دانند؛ بنابراین سخت شنوایی را نوعی از کم‌شنوایی می‌دانند. به هر حال کم‌شنوایی و انواع آن دارای نماد بین‌المللی زیر است. این نماد که در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد مکان‌هایی را مشخص می‌کند که در آنهای برای برقراری ارتباط افراد کم‌شنوا تمهیداتی تدارک دیده شده است.
این نماد معمولاً به رنگ سفید با زمینه‌ای به رنگ آبی است. زمانی که آن را روی تلفن‌های عمومی می‌بینید متوجه می‌شوید که تلفن مورد نظر را می‌توان با سمعک به کار برد و تقویت کننده دارد. اگر آن را روی دیوار تلار اجتماعات یا مکان‌های تفریحی و مذهبی ببینید نشان‌دهنده آن است که این اماکن مجهز به سیستم‌های کمک شنوایی‌اند. اگر این نماد در بیمارستان روی در اتاق بیماران نصب شده باشد، کارکنان بیمارستان را متوجه این امر می‌کند که بیمار درون اتاق دچار کم‌شنوایی است.
هر جا این نماد را ببینید می‌دانید که مردم در آن‌جا متوجه کم‌شنوایی می‌شوند و باید بکوشند دسترسی فرد را به ارتباطات فراهم کنند. (زندگی با کم‌شنوایی، مارسیا دوگان، ترجمه گیتا موللی، ص 138-139)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *