معرفی کتاب “فراسوی کم‌توانی جسمی”

فراسوی کم‌توانی جسمی

محمد نوری/ دفتر فرهنگ معلولین

نویسنده این اثر، خانم اویلن وست آیرو دارای معلولیت فلج مغزی است و در 1922 در آمریکا متولد شد و به عنوان یکی از روان‌شناسان مشهور جهان خدمت زیادی انجام داده است. این کتاب با مشخصات زیر منتشر شده است:
فراسوی کم‌توانی جسمی: راهنمایی کاربردی برای خود شکوفایی، ترجمه عرفان سلیمانی صفت و مهدی شریفی، با مقدمه اصغر دادخواه، تهران، انتشارات آوای نور، 1396، 200ص.
این کتاب ترجمه متن زیر است و درباره کودکان و جوانان و بزرگسالانی است که دارای معلولیت جسمی‌اند از این‌رو معلولان ذهنی، ناشنوایان و نابینایان خارج قلمرو او هستند:

Beyond a Physial Disabilty و The Person within: A Practical Guide

خانم آیرو تجارب روان‌شناختی خود طی چند دهه را در این اثر گردآوری و در هشت فصل آورده است:
فصل اول به چالش‌ها و مشکلات پیش روی والدین می‌پردازد، استرس‌ها و فشارهایی که والدین یک کودک دارای ناتوان دارد و چگونه می‌تواند بر آنها موفق شود؛ فصل دوم درباره چالش‌های پیش روی کودکان کم‌توان است. فصل سوم درباره چالش‌ها و مشکلات نوجوانان کم‌توان؛ فصل چهارم درباره مشکلات بزرگسالان کم‌توان و فصل پنجم درباره چالش‌های پیش روی متخصصان توان‌بخشی است.
فصل ششم به تحصیل کم‌توان‌های جسمی و مسائل پیرامون آن، فصل هفتم آسان‌سازی زندگی برای کم‌توان‌های جسمی است. بالاخره آخرین فصل درباره ملحق شدن به نیروی کار و مسائل روان‌شناختی اشتغال معلولان است. نویسنده توصیه می‌کند مشاغل رؤیایی برای این قشر را باید فراموش کرد و با برنامه‌ریزی مالی و تلاش و کوشش به زندگی نسبتاً مطلوب دست یافت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *