معرفی کتاب “نابینایی و زندگی مستقل”

نابینایی و زندگی مستقل

محمد نوری/ دفتر فرهنگ معلولین

مریم اصغری (متولد 1357) نابینا و فارغ‌التحصیل دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران، کتابی با مشخصات زیر نوشته و در سال 1391 منتشر کرده است:
نابینایی و زندگی مستقل، مریم اصغری، تهران، انتشارات آوای نور، 1391، 184ص.
خانم مریم اصغری در مقدمه یادآور شده که این کتاب حاصل فعالیت‌ها و زحماتش در دوره دانشگاه و نیز تجارب و دستاوردهایش در عرصه زندگی است. تأکید دارد که تجارب عینی او نه تخیلات است. به نظر او استقلال و روی پای خود زندگی کردن برای نابینایان یک عامل مهم در پیشرفت آنها است.
این کتاب شامل ده فصل است: روان‌شناسی افراد نابینا؛ آموزش زندگی مستقل و پذیرش افراد نابینا به فرزندی؛ مکان و شیوه آموزش؛ اعتماد به نفس؛ آموزش افراد دارای آسیب بینایی و نقش آن در استقلال ایشان؛ آشنایی والدین با توانبخشی کودکان نابینا؛ نقش رایانه و تأثیر آن در زندگی؛ اشتغال و راه‌های آن؛ مسائل فرهنگی، قوانین و کنوانسیون حقوق افراد معلول.
در مجموع کتابی کارآمد و مؤثر و سودمند است؛ هم برای والدین و هم برای نابینایان مفید است. زیرا مجموعه مسائل مورد نیاز آنان را با قلم ساده و روان و متکی بر تجارب بومی و ایرانی بیان کرده است. این کتاب به عنوان متن آموزشی در مراکز نابینایی کشور، قابل آموزش است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *