معرفی کتاب “اشتغال معلولین”

اشتغال معلولین

محمد نوری/ دفتر فرهنگ معلولین

سید امین‌الله علوی و مجید رشید کابلی کتابی با مشخصات زیر آماده و منتشر کرده‌اند.
این اثر اطلاعات سودمندی درباره مشاغل معلولین و شیوه به کار گماری آنان دارد:
اشتغال معلولین: راهنمای انتخاب و به کار گماری معلولین، سید امین‌الله علوی و مجید رشید کابلی، تهران، مرکز آموزش مدیریت دولتی، 1373، 160ص.
به انضمام کلیه قوانین و مقررات مربوط به از کارافتادگی، معلولین و اشتغال معلولین
مرکز آموزش مدیریت دولتی به منظور آشناسازی مدیران با معلولیت و معلولین و چگونگی به کار گماری آنان این کار را آماده کرده است. این کتاب شامل سیزده فصل و پیوست‌های بسیار (به طوری که بیشتر حجم کتاب ضمیمه و پیوست می‌باشد) است.
اما عناوین سیزده فصل این‌گونه است: اهداف و سازمان مرکز خدمات کاریابی؛ طبقه‌بندی و شناسایی و ثبت اطلاعات معلولین؛ مصاحبه برای یافتن اطلاعات؛ راهنمای حرفه‌ای برای فرد معلول؛ موانع در به کار گماری؛ فرصت‌های استخدامی، گسترش و ایجاد فرصت‌های اشتغال معلولین؛ تأثیر تکنولوژی جدید بر فرصت‌های شغلی؛ کسب دانش صنعتی؛ تطبیق کارگر با شغل؛ نقش کارفرمایان و اتحادیه‌ها در به کار گماری؛ روش دسترسی به کارفرما؛ معرفی شغل و پیگیری آن.
اما پیوست‌ها عبارت‌اند از: آموزش مسئولان به کار گماری؛ گزارش پزشکی کار گماری؛ شرایط احراز شغل؛ انواع ناتوانی‌ها و معلولیت‌ها و مشاغل متناسب؛ استخدام اجبار معلولان در کشورهای پیشرفته؛ تعریف معلول در کشورهای پیشرفته؛ وضعیت معلولان ایران، قوانین و مقررات مربوط به اشتغال.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *