بیانیه فعالان حقوق معلولان کشور در خصوص «قانون حمایت از حقوق معلولان»

بیانیه فعالان حقوق معلولان کشور در خصوص «قانون حمایت از حقوق معلولان»
انتشار در مراسم تجلیل از دست اندرکاران تصویب قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت
سه شنبه 26 تیر 1397

نظر به لزوم حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت و انعکاس آن در سطوح مختلف جامعه، نمایندگان تشکل‌های شرکت کننده در جشن ملی تصویب قانون حمایت از حقوق معلولان با صدور این بیانیه بر انتظارات افراد دارای معلولیت و خانواده‌های انان به شرح ذیل تاکید می ورزند:

۱- با توجه به اهتمام مسئولان کشور جهت عملی ساختن مفاد این قانون از تمامی دستگاه‌هایی که وظیفه اجرای آن را برعهده دارند انتظار می‌رود تا با تحقق بخشیدن به تشکیل و فعالیت کارگروه‌های تخصصی و تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی مربوطه، زمینه تحقق مفاد قانون را فراهم نمایند.

۲- با عنایت به ضرورت تقویت اهرم‌های نظارتی به منظور اجرای بی‌کم و کاست قانون،از وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی انتظار می‌رود که با تشکیل کمیته هماهنگی و نظارت بر اجرای این قانون با حضور نمایندگان افراد دارای معلولیت جهت هماهنگی‌سازی بخش‌های اجرایی،اخذ گزارش عملکرد دستگاه‌های ذی‌ربط و ارائه آن به نهادهای نظارتی،اقدام نماید.

۳- دسترس‌پذیری خدمات و امکانات زندگی،اعم از مناسب‌سازی محیط‌های شهری، فضاهای مجازی و منابع علمی،ضامن استقلال فردی و مشارکت اجتماعی معلولان است لذا ضروری است تا اقدامات لازم توسط وزارت کشور و سازمان_بهزیستی جهت تشکیل ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور با حضور نمایندگان شبکه‌های ملی تشکل‌های مردم‌نهاد معلولان صورت گیرد.

۴- توجه روزافزون به مفاد کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت و هم‌سویی آن با قانون حمایت از حقوق معلولان،امری ضروری و راه‌گشای مسیر قوانین حمایتی است.لذا شایسته است تا در تصمیمات نهادهای نظارتی و اجرایی نسبت به این مهم توجه وافر به عمل آید.

۵- آگاه‌سازی جامعه و ارتقاء سطح فرهنگ عمومی نسبت به مسائل معلولان،زیربنای اقدامات حمایتی مسئولان است و لازم است اصحاب رسانه به ویژه رسانه ملی با توجه به وظیفه قانونی خود اقدامات موثری را در این رابطه به عمل آورند.

۶- ارتقاء روزافزون سطح دانش و مهارت‌های تخصصی افراد معلول،ضرورت حضور موثر آنان در تصمیمات خرد و کلان و کمک به پیشبرد اهداف توسعه کشور را ایجاب می‌نماید. از این رو شایسته است مسئولان امر با تغییر رویکردهای کنونی،زمینه به‌کارگیری نخبگان معلول در سطوح مختلف مدیریتی کشور را فراهم سازند.

۷- تصویب قانون حمایت از حقوق معلولان،دست‌آورد تلاش‌های مجدانه تشکل‌های غیردولتی و کمپین های فعال آنان در کنار متولیان امور معلولان در بخش‌های دولتی است و اجرای ان نیز جز با دقت نظر صاحب‌نظران این عرصه و بررسی موانع اجرایی آن میسر نمی‌گردد.لذا مقتضی است تا از نخستین مراحل اجرای قانون،شناسایی و تحلیل مشکلات اجرایی آن در دستور کار قرار گیرد.

۸- بدون تردید ابلاغ قانون حمایت از حقوق معلولان نقطه عطفی در توانمندسازی و ارتقاء کیفیت زندگی افراد معلول و افزایش سهم آنان در توسعه کشور به شمار می رود و این امر خطیر جزء با اهتمام مسئولان محترم قوه مقننه، مجریه و قضائیه میسر نمی گردد. چشم امید جامعه معلولان کشور نیز بر اندیشه های بلند این بزرگواران و اقدامات ارزنده این عزیزان دوخته شده تا میراث تلاش های انجام شده در مسیری درست تحقق یابد. از این رو شایسته است ضمن تقدیر صمیمانه از حمایت های بی دریغ روسای سه قوه، عنایات لایزال پرودگار را برای توقیق این عزیزان طلب نمائیم.

۹- نمایندگان تشکل‌های فعال درامور معلولان کشور ضمن قدردانی از مسئولان وزات تعاون،کار و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی کشور جهت برگزاری این مراسم ، امیدوارند در سایه تعامل هرچه بیشتر بخشهای دولتی و غیردولتی،پیگیری مطالبات افراد دارای معلولیت در عالی‌ترین سطوح تصمیم‌گیری و مدیریتی کشور،محقق گردد تا حضور پر افتخار معلولان توانمند درعرصه توسعه جامعه اسلامی مان بیش از پیش نمود یابد.

گزارش کامل مراسم تجلیل از دست اندرکاران تصویب قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.