قرآنکده توانمندان/ 29 اردیبهشت تا 2 خرداد 1397

گزارش قرآن‌کده توانمندان
بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم/ مصلی تهران/ غرفه دفتر فرهنگ معلولین
3 تا 16 رمضان 1439 / 29 اردیبهشت تا 11 خرداد 1397

قرآن‌کده درصدد معرفی توانمندی‌های معلولان جامعه، معرفی اهم محصولات قرآنی و مذهبی، انتقال دیدگاه‌های جامعه و مسئولین به معلولین، افزایش مشارکت اجتماعی معلولان، گسترش مهارت‌ها و توانمندی آنان و خلاصه ایجاد معارفه و هم‌اندیشی بین همه قشرهای دارای انواع معلولیت‌ها و قشرهای جامعه است.

29 اردیبهشت/ 3 رمضان
تعهد اهل الیتم و الزمانة و الرقة فی السن ممن لاحیلة له فتقرب الی الله بتخلصهم و وضعهم مواضعهم فی اقواتهم و حقوقهم (تحف العقول، ص141)
حضرت علی علیه السلام به استاندارش مالک اشتر می‌فرماید: نسبت به کودکان بی‌سرپرست، معلولان و سالمندان آسیب‌مند متعهد هستی؛ برای رهایی آنها از وضعیت موجود و تأمین معیشت و رفاه و حقوق آنها به عنوان یک وظیفه الهی باید کوشا باشی.

با مساعدت معاونت محترم قرآن و عترت به ویژه جناب دکتر فقهی‌زاده، امروز از ساعت 4 بعدازظهر غرفه قرآن‌کده در «بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم» باز شد و افراد دارای معلولیت حضور رساندند. افراد مشهوری که آمده بودند عبارت بودند از:
رضا محمودی، بهروز مروتی، محمد نصیری، محمود تسیه، محمود کاری، میثم احمدی، زهرا احمدی، محمد نوری، علی نوری، …
خبرگزاری فلسطین و خبرگزاری پرس.تی.وی به غرفه آمدند و مصاحبه گرفتند. همچنین حداقل سه مبحث به صورت جلسات دورهمی بحث شد:
ـ اشتغال
ـ عدم حضور بهزیستی در نمایشگاه
ـ بررسی راه کارها برای استفاده بهتر و بیشتر معلولان از فرصت‌های موجود در نمایشگاه
خلاصه مباحث مطرح شده:
قرآن کریم مدافع حقوق معلولین بوده و در واقع قرآن اولین جنبش و کمپین دفاع از حیثیت انسانی و حقوق معلولان را در جهان راه‌اندازی کرد. در زمانی که به افراد دارای معلولیت اهتمامی نمی‌دادند و حتی آنها را می‌کشتند، قرآن و پیامبر اکرم صلی اللّه علیه و آله و سلم گفتند آنان در انسانیت با دیگر انسان‌ها تمایز و تفاوتی ندارند و با تبعیض علیه آنان مخالفت کرد.
پیامبر صلی اللّه علیه و آله و سلم یک فرد دارای معلولیت را به عنوان جانشین خودش انتخاب کرد؛ در هنگامی که ایشان برای کارهایی در خارج از شهر مدینه بود، این فرد پاسخگوی مردم بود و مردم در نماز جماعت به او اقتدا می‌کردند.
در احادیث فراوان به مسلمانان توصیه شده که به حقوق معلولان احترام نموده برای امور رفاهی، آموزشی و توان‌بخشی آنان اهتمام نمایند. دیگر ائمه معصومین علیهم السلام هم همین روش را ادامه دادند.
به خاطر خدمات و پشتیبانی‌هایی که قرآن و رهبران اسلام از حقوق و کرامت معلولان داشتند، معلولان در این نمایشگاه حضور و مشارکت پیدا کردند تا حداقل از قرآن کریم و معصومین علیهم السلام اعلام تشکر نمایند.
از مدیریت نمایشگاه، دکتر فقهی‌زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که امسال تأکید و پایداری کردند تا معلولان به بهترین روش حضور داشته باشند، از همه معاونان و مدیریت داخلی نمایشگاه تشکر می‌نماییم.
آقای خسروی، آقای شیخ ویسی و آقای نوری سنگ تمام گذاشتند؛ از این‌رو خانواده معلولان و مردم بر خود لازم می‌دانند از آنان تشکر نمایند.
قرار است معلولان هر روز از ساعت 5 در قرآن‌کده توانمندان حضور داشته و چند شب بحث‌های هم‌اندیشی و دورهمی داشته باشند، نیز چند شب، شب‌های عمومی‌تر با حضور سخنرانان و میزگرد استادان برگزار خواهد شد.
از همه معلولان اعم از ناشنوا، نابینا، جسمی و حرکتی و ذهنی‌ها و خانواده‌های آنان خواهشمندیم به جمع ما پیوسته و با حضور خود اولاً از فرصت‌های موجود در نمایشگاه بهره‌برداری کنند؛ از معنویت قرآن برای پیشرفت خودشان استعانت جویند. و با هم‌اندیشی و هم فکری راهی برای حل مشکلات خود پیدا کنند.
امروز هم افطاری داشته و همه دور یک سفره، با افطاری و غذای گرم پذیرایی شدند.
دفتر فرهنگ معلولین ده‌ها محصول قرآنی حدیثی خودش را آورده بود و از دیگر مراکز و افرادی که آثار قرآنی و حدیثی در حوزه معلولیت‌ها دارند تقاضای می‌شود آثار خود را بیاورند و به نمایش بگذارند.
یکی از مهمانان امشب مجسمه‌ساز مشهور آقای نخعی بود که به قرآن‌کده آمد و اعلام نمود آمادگی دارند تندیس‌های معلولیتی را با کمک خود معلولان ساخته و به نمایش بگذارد.
قرآن‌کده معلولان متعلق به همه معلولان است و فضایی است که ریاست نمایشگاه بین‌المللی قرآن فراهم آورده تا افراد دارای معلولیت حضور داشته و با مسئولین و مدیران استان و کشور به گفت‌وگو بپردازند.

                   

30 اردیبهشت/ 4 رمضان
30 اردیبهشت ساعت چهار بعدازظهر به تدریج غرفه‌داران از راه می‌رسند و غرفه‌ها گشوده می‌شود. قرآن‌کده در بخش سازمان‌ها و ادارات دولتی قرار دارد. وزارت‌خانه‌ها، و نهادهای دولتی هر یک به سلیقه خود فضایی را زیباسازی کرده و محصولات خود را عرضه کرده‌اند. اما جای بهزیستی خالی است. بارها معلولان پرسیده‌اند آیا بهزیستی غرفه دارد؟
چرا بهزیستی شرکت نکرده؟ چرا بهزیستی از این فضاها به نفع خانواده بهزیستی و افراد مستمند زیر مجموعه‌اش بهره‌برداری نمی‌کند؟ چرا بهزیستی نمی‌آید و فعالیت‌هایش را در معرض عموم قرار نمی‌دهد؟ آقای مروتی قرار شد از آقایان دکتر نحوی نژاد و دکتر بندپی دعوت کند.
قرار شد مسئولین بهزیستی یک یا دو شب تشریف بیاورند و به این پرسش‌ها پاسخ دهند.
اما امروز و امشب در قرآن‌کده توانمندان چه گذشت؟
امشب حدود چهل نفر مهمان از معلولان و خانواده‌ها داشتیم. از ساعت پنج بعدازظهر بحث‌ها شروع شد. آقای مروتی مدیر کمپین خودجوش است و بدون سر و صدا به فکر کارهای فرهنگی برای معلولان در تلاش است. از نخبگان مصاحبه می‌گیرند و روی سایت می‌گذارد.
در ساعت اول معلولان در گروه‌های چند نفره به بحث و گفت‌وگو می‌پردازند. درباره اشتغال، برنامه‌هایی که موجب رشد آنها شده چگونگی بهره‌برداری از فرهنگ قرآنی و درس‌آموزی از آموزه‌های حدیثی بحث می‌کنند. در جمع چند نفر می‌روم، موضوع بحث آنان این است که قرآن چه فایده‌هایی برای ما دارد و ما چه کاری برای قرآن می‌توانیم انجام دهیم؟
آقایی گفت: همین که در قرآن انبیایی آمده و از نابینایی، زبان اشاره و موفقیت‌های آنان را معرفی کرده، بسیار مهم است. حضرت یعقوب، حضرت شعیب، حضرت ایوب، حضرت اسحاق به عنوان انبیایی که جسمشان در یک دوره دچار آسیب شد ولی از نظر روحی و روانی و انسانی مشکلی نداشتند و قرآن کریم به معرفی توانمندی‌های آنان می‌پردازد.
در واقع قرآن افراد دارای معلولیت را به عنوان الگو معرفی کرده است؟ و ما باید از آنها درس بگیریم.
پیشنهاد شد آیات مربوط به این بزرگان در شب‌های دیگر قرائت و ترجمه شود.
بحث دیگری که مطرح شد، این بود که آیا رسول خدا صلی اللّه علیه و آله و سلم کمپینی و طرفدار حقوق معلولان بود؟
کمپین اصطلاحی است که در بین توانمندان ایرانی در سال‌های اخیر رواج یافته و جا افتاده است. با تأخیر تصویب قانون ویژه معلولان، گروهی از افراد دارای معلولیت جمع شدند و در جنبش دفاع از حقوق معلولان یا جنبش حمایت از حقوق معلولان را پی‌ریزی کردند این جنبش در سراسر ایران با خواست و استقبال معلولان مواجه شد و آنان بسیار کوشیدند و خواستار تسریع در تصویب لایحه حمایت از حقوق معلولین شدند. در رأس این کمپین آقایان بهروز مروتی و احمد محمد بیگ قرار دارند.
وقتی سیره رسول خدا صلی اللّه علیه و آله و سلم را مطالعه می‌کنیم، می‌بینیم ایشان هم تلاش بسیار کرده تا حقوق افراد آسیب دیده در آن دوره را تثبیت کند. لذا رسول خدا صلی اللّه علیه و آله و سلم را باید اولین کمپینی و مدافع حقوق معلولان لقب داد.
در آستانه مغرب هستیم و اذان و صدای اذان بر دیگر صداها چیره شده و بحث‌ها تعطیل و افراد هم آماده افطاری شدند در غرفه سفره‌ای بسیار ساده پهن شد و مهمانان با غذای ساده ولی پر از احساس و شور و هم‌گرایی افطار کردند.
چند متر آن طرف‌تر از غرفه توانمندان، غرفه‌هایی هست که با هزینه‌های بسیار سنگین ساخته و زیباسازی شده است ولی قرآن‌کده توانمندان ساده ولی آکنده از معنویت است.
اتوبوس از نقاط مختلف تهران، بچه‌ها را آورده و ساعت 30/8 باز می‌گردند، لذا مهمانان آماده بازگشت شدند.
تا ساعت 11 شب غرفه گشوده بود. و به مصاحبه و گفت‌وگو با چهره‌های صاحب تجربه و دانایی ادامه یافت.
گویا از امشب ساعت نمایشگاه تغییر کرده و از ساعت 5 بعدازظهر تا 12 شب است.
فعالیت‌های جنبی
امروز یک مصاحبه مفصل درباره وضعیت فرهنگی معلولان در ایران با رادیو معارف انجام شد. همچنین مصاحبه‌ای با خبرنگار یکی از روزنامه ها انجام شد.
مدیرعامل شرکت نیم آقای حسام متین به غرفه تشریف آوردند و با معلولان هم سفره و هم افطاری بودند.
در حدیثی هست که امام سجاد علیه السلام ماه رمضان سر سفره با معلولان می‌نشست و با آنان غذا می‌خورد و غذا دهان آنان می‌گذاشت. متن این روایت اینگونه است:
امام باقر علیه السلام می‌فرماید:
ان علی بن الحسین کان یعجبه ان یحضر طعامه الیتامی و الاضراء و و الزمنی و المساکین الذی لاحیلة لهم و کان یناولهم بیده (کتاب مناقب، ص154)
پدرم امام سجاد علیه السلام دوست داشت سر سفره یتیمان، نابینایان، معلولان جسمی حرکتی و آسیب‌مندان نیازمند حاضر شود و با آنان غذا بخورد و با دستان خود به آنان غذا می‌داد.
افراد شاخص
امروز چهره‌های مشهوری از جامعه معلولان در غرفه قرآن‌کده حضور داشتند؛ برخی از آنها اینگونه‌اند:
احمد محمد بیگ، بهروز مروتی، بهزاد مروتی، محمد…

           

          

31 اردیبهشت/ 5 رمضان
امروز حدود 50 نفر از ناشنوایان، نابینایان و معلولان حرکتی و بعضاً همراه با خانواده‌های خود تشریف آوردند. با چند تن از حضار مصاحبه شد تا روی سایت منتشر گردد. و مبحث هم مطرح گردید و دور هم به اظهار نظر پرداختند.
به هنگام مغرب و افطار در قرآن‌کده، سفره پهن شد و حضار در کنار هم به افطار صرف کردند. سفره‌ای ساده و بی‌آلایش و بدون اسراف و تجملات بود.
مهمانان ویژه
امیر قلی واقف کسی است که مؤلف کشف الآیات به روش ابتکاری است و درصدد بوده شیوه ابتکاری و نو ابداع کند. اصل کارش را آورد و تقدیم به معلولان کرد.
دکتر اصغر احمدی از شاغلان نظام قضا و فعال مدنی امروز حضور داشتند و در تهیه افطار مهمانان همکاری فراوان داشته و مخارج افطار یک شب قرآن‌کده را پرداخت نمود.
چند نفر از خانم‌های حافظ قرآن و خانمی روی ویلچر آمدند که از مسئولین بهزیستی شمیران بود.
آقای مروتی با بسیاری از آنها مصاحبه کرد و روی سایت گذاشت.
محمد سلیمی، محمد روشنی، رضا محمودی، محمد نصری، زهرا احمدی و چند نفر دیگر مهمان امشب قرآن‌کده بودند.
جلوه‌های ویژه
استادان دانشگاه و درخواست محصولات معلولیتی، همچنین طلاب حوزه‌ها، دانشجویان و نویسندگان با دیدن محصولات قرآن‌کده شائق به خرید می‌شوند.
وقتی به آنان توضیح داده می‌شود که اکثر کارهای این آثار، توسط خود معلولان بوده، بسیار تعجب می‌کنند. مگر معلول هم می‌تواند نویسنده باشد، خبرنگار باشد و بتواند کتاب تألیف کند؟
اما بسیاری از کتب صوتی، کتب بریل، کتب به زبان اشاره و کتب کاغذی توسط خود معلولان کشور تألیف و منتشر شده است.
همچنین در رشته علوم قرآنی و علوم حدیثی کتاب‌های بسیاری توسط آنان تألیف و عرضه شده است. البته هنوز جای خالی زیاد است و تا رسیدن به وضع مطلوب فاصله بسیار است.
درباره آمار کتب تألیفی در حوزه قرآن و عترت با موضوع معلولیت و معلولان باید گفت حداکثر دویست عنوان کتاب در این باره تألیف و عرضه شده است.
نمایشگاه محل مناسبی برای رشد و ظهور و بروز استعدادهای معلولان در عرصه امور فرهنگی به ویژه تحقیقات و نویسندگی است. خلأها و کمبودها باید دیده شود و برای جبران آنها تدبیر شود و نیز از کارهای موفق درس آموزی گردد.
هم افطاری
یکی از زیباترین جلوه‌های قرآن‌کده توانمندان، سفره‌های ساده و به دور از تجملات است. هر روز به طور میانگین پنجاه پرس طعام پخش می‌شود ولی بدون اسراف و تبذیر. معلولان از ناشنوا، نابینا، سالمندان آسیب‌دیده، فقرای آسیب‌مند و تمامی اقشار دارای مشکلات فردی و اجتماعی سر یک سفره می‌نشینند.
مباحث دورهمی
موضوع‌های بحث‌های دورهمی عبارت بود از:
1ـ نظام اشتغال در ایران و جایگاه معلولان
2ـ ضرورت نظام‌های آموزشی، اقتصادی، ورزشی ویژه معلولین
3ـ وزن و جایگاه معلولان در نگاه رهبران دینی
آقای محمد سلیمی مطرح می‌کرد که سهمیه‌بندی برای جذب نیرو برای ادارات مشکلات اساسی و ساختاری دارد و تا زود است باید فکری کرد. اما اگر سازمان اداری و استخدامی کشور بدون اصلاح ساختارها و اصلاح فرم‌های استخدامی اقدام به جذب نیرو کند، دیر است و دیگر کاری نمی‌توان انجام داد.
پیشنهادی داد تعدادی از معلولان به ساختمان سازمان استخدامی کشور رفته و خواستاری اصلاح نظام استخدامی شده و بخواهند برای معلولین اقدامی انجام شود.
بحث دیگری مطرح شد که آیا در ایران یک نظام ورزشی یا آموزشی و غیره باشد و در این نظام‌ها افراد عادی و معلول کنار هم کار و تلاش کنند نظر دیگری مطرح شد که تجربه پارالمپیک می‌گوید امکان ندارد بتوان در یک نظام افراد عادی در کنار افراد معلول پیش بروند، چون شرایط و اقتضائات آنان کاملاً متفاوت است. لذا در ورزش نظام آنان جدا و مستقل شد. آموزش‌ و نهادهای آموزشی و دیگر امور آنان هم باید مستقل باشد.
مهم‌ترین دلیل این است که معلولین توان رقابت با افراد عادی در همه زمینه‌‌ها را ندارند. و نیاز به برنامه‌ریزی مستقل بر اساس توانمندی‌های خاص آنها هست.
اما رهبران اسلام مثل پیامبر اسلام، حضرت علی، امام حسین علیه السلام و دیگر معصومین چه نظری درباره معلولان دارند؟ آیا معلولیت را مذموم می‌دانند یا نه معلولیت را یک بیماری مربوط به جسم دانسته که در کاهش انسانیت آدم‌ها تأثیر ندارد؟
با مطالعه قرآن و روایات متوجه می‌شویم آنان دیدگاه دوم را دارند. سخنان فراوان در این زمینه از آنها به ما رسیده است. یک مورد روایت زیر است:
علی علیه السلام به مالک اشتر به عنوان استاندارش توصیه می‌کند.
فانهم عبادالله فتقرب الی الله بتخلصهم وضعهم مواضعهم فی اقواتهم و حقوقهم.
حضرت به مالک می‌گوید: معلولین عبادالله یعنی بندگان خدا هستند و تو وظیفه داری به خاطر خدا آنها را از این وضع نامطلوب نجات بدهی و برای آنان نظام حقوقی و نظام رفاهی وضع کنی.
این‌گونه روایات و احادیث در معارف ما زیاد است ولی متأسفانه مردم و نخبگان از این سفارش‌ها مطلع نیستند. کمپین حمایت از حقوق معلولان لازم است مردم و نخبگان جامعه را مطلع کند.

          

1 خرداد/ 6 رمضان
ساعت 5 عصر قرآن‌کده توانمندان گشوده شد. مشکلات نمایشگاه موجب شده حضور معلولان کم رنگ باشد. به رغم تلاش‌های فراوان مدیریت قرآن‌کده توانمندان، تبلیغ و اطلاع‌رسانی در شبکه‌های مجازی، چاپ پوستر، تلفن به بسیاری از افراد نخبه دارای معلولیت به چند دلیل حضور معلولان با موانعی همراه است:
1ـ عدم همکاری سامانه حمل و نقل شهرداری تهران برای آوردن و بردن معلولین. مدیریت سامانه اولاً درخواست وجه کرده یعنی برای چهار اتوبوس از چهار نقطه تهران حداقل هر روز باید پانصد هزار تومان پرداخت شود و برای همه روزهای نمایشگاه حدود ده میلیون تومان.
دوم ساعات کاری سامانه تا ساعت 30/8 شب است. یعنی در وقت پیک و فعالیت نمایشگاه سامانه تعطیل است و نمی‌تواند سرویس بدهد.
لذا چند شب که بچه‌ها را می‌آورد، بعد از صرف افطار، به سرعت آنها را بردند. از این‌رو امکان برگزاری نشست وجود نداشت.
2ـ مدیریت مصلی از ورود اتوبوس یا هر وسیله‌ای که معلولین را آورده مخالفت کرده و گاه یک ساعت آنان را پشت در نگاه می‌داشتند.
چنین بی‌احترامی که در هیچ جای جهان سابقه ندارد موجب ناراحتی معلولان شده و آنان تصمیم گرفتند به نمایشگاه نیایند.
3ـ امکانات رفاهی مثل دور بودن سرویس‌های بهداشتی، دور بودن فاصله غرفه از پارکینگ وسایل نقلیه، کم بودن مناسب‌سازی‌ها مشکلاتی است که موجب کاهش حضور معلولان شده است.
با اینکه امکان داشت غرفه در محلی نزدیک پارکینگ باشد.
4ـ عدم همکاری مسئولین سالن (شبستان) با غرفه معلولین، برای نمونه از ورود چرخ حمل افطاری جلوگیری می‌شود و هر روز برای حمل خوراکی به داخل غرفه مشکل داریم چون فاصله غرفه با در ورود هم نسبتاً زیاد است. یا برای اطلاع‌رسانی اجازه نصب استند را نمی‌دهند و چون غرفه‌ها شماره ندارد از طرف دیگر اطلاعات هم در نمایشگاه نیست یا کم است و توجیه نیستند و نیز رادیو برای نمایشگاه پیش‌بینی نشده است.
5ـ عدم امکانات برای اجرای برنامه‌ها در داخل غرفه اولاً محل غرفه چون وسط شبستان است، صدا بلندگوها بسیار زیاد است و صدای داخل غرفه شنیده نمی‌شود.
بالاخره مجموعه‌ای از این مشکلات موجب شده معلولان نتوانند از فرصت نمایشگاه به خوبی استفاده کنند. امیدواریم مدیریت‌ها در ایام باقی‌مانده بیشتر همکاری کنند.
برنامه‌ها و فعالیت‌ها
امروز روز چهارم نمایشگاه بود و در این چهار روز فعالیت‌هایی بوده که گزارش روزانه آنها تقدیم شده است.
امروز هم مصاحبه، بحث‌های دورهمی، هم افطاری و غیره داشتیم.
چهره‌های مشهوری که به غرفه تشریف آوردند عبارت بود از: حجت الاسلام محمدمهدی عراقی، حسین علیزاده، حسین رجبی، محمد روشنی، رضا محمودی، بهروز مروتی، اباذر نصر، اباذر معتمدی، محمد اقوام و…
گفت‌وگو
امروز با این افراد گفت‌وگو شد: حسین علیزاده، اباذر معتمدی، حسین رجبی و محمدی عراقی، خلاصه مباحث آنها این‌گونه است:
آقای علیزاده درباره اهمیت و تأثیر کارهای فرهنگی روی معلولیت بحث کرد و خواستار جلسات منظم مسئولین تشکل‌ها با معاونت قرآن و عترت گردید.
آقای رجبی به دلیل مسئولیتش در بهزیستی درباره تفاوت بهزیستی بیش از انقلاب و بعد از انقلاب در زمینه رسیدگی و معیشتی به معلولان بحث کرد.
اباذر معتمدی درباره نقش خبرگزاری ایرنا در انعکاس اخبار و اطلاعات معلولان گفت‌وگو کرد.
آقای مروتی از آقای محمدی عراقی پرسید یک روایت و آموزه از معصومین علیهم السلام برای ما بخوانید و ما را راهنمایی فرمایید.
آقای عراقی گفت چیزی به ذهنم نمی‌آید.
هم افطاری
امروز 48 افطاری داشتیم و حدود 25 مهمان و یک پرس اضافه به برخی دادیم ببرند. مثل روزهای دیگری سفره ساده و بدون تجملات گسترده شد و همه سر یک سفره افطار نمودند.
مباحث مهم مطرح شده
روایاتی از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به ما رسیده که از نظر محتوای زیبا است از بین آنها دو روایت است که مردم را دعوت به کمک به توانبخشی جسمی آسیب‌مندان و نیز کمک به ارتقای دانش و عقلانیت آنان را توصیه کرده است:
ایشان می‌فرماید:
وَ مَنْ أَعَانَ ضَعِيفاً فِي فَهْمِهِ وَ مَعْرِفَتِهِ أَعَانَهُ اَللَّهُ (بحارالانوار، ج75، ص21)
یعنی کسی که به رشد فهم و دانش و معرفت آسیب‌مندی مساعدت نماید در عوض خداوند به او مساعدت می‌کند.
در روایت دیگر می‌فرماید:
مَنْ أَعَانَ ضَعِيفاً فِي بَدَنِهِ عَلَى أَمْرِهِ (همان)
یعنی کسی که به یک آسیب‌دیده مساعدت جسمی کند، خداوند به او مساعدت خواهد کرد.
این دو فرمایش گویای این است که پیامبر و اسلام برنامه جامع برای معلولان داشته و همه ابعاد فردی و اجتماعی آنان مدّ نظر بوده است.

          

2 خرداد/ 7 رمضان
امروز تعدادی از ناشنوایان، نابینایان و معلولان جسمی ـ حرکتی و سالمندان به غرفه تشریف آوردند. مثل روزهای دیگر به بحث و گفت‌وگو پرداختند.
هدف اصلی این غرفه این است که معلولان جایی داشته باشند تا به هم‌اندیشی، گفت‌وگو مباحثه و تبادل تجاربشان اقدام کنند. به ویژه درباره مسائل کلان با رویکرد مذهبی و قرآنی بحث کنند.
امروز هم افطار برقرار بود و پنجاه افطاری توزیع گردید. البته همه سر یک سفره نشستند و در کنار هم علاوه بر افطار به گفت‌وگو پرداختند.
بعد از افطاری آقای محسن حائری‌فر به غرفه آمد. او کارمند بازنشسته بهزیستی و در مؤسسه رودکی در بخش کتاب گویا کار می‌کرده و به گویاسازی کتب می‌پرداخته است.
آقای حائری تجاربی در زمینه روابط بین‌الملل معلولان دارد که قرار شد در یک جلسه بیشتر از تجارب ایشان استفاده شود.

          

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *