جشن تصویب قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در تهران

جشن سراسری تصویب قانون جامع حمایت از حقوق معلولان در 6 اردیبهشت 1397 در میدان ولیعصر تهران با حضور معاونت محترم وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آقای دکتر میدری، مشاور ایشان آقای مقیسه، آقای دکتر کمالی ریاست محترم دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی، آقای محمدرضا اسدی معاون محترم توانبخشی بهزیستی استان تهران، آقای علی صابری حقوق‌دان برجسته و عضو شورای چهارم شورای شهر تهران، خانم دکتر خلوق مدیرعامل انجمن برنا، آقای محمد نوری مدیرعامل و علی نوری مدیر اجرائی دفتر فرهنگ معلولین، آقای محمود کاری مدیرعامل و آقای علی علیزاده عضو هیئت مدیره انجمن ندای معلولین ایران، آقای عین‌القضات مشاور امور معلولان شهردار سابق، آقای علی نظری تهیه کننده و کارگردان برنامه تلویزیونی بدون محدودیت، آقای محسن فرهادی هنرمند توانای دارای معلولیت، آقای تقی یوسفی مدیرعامل موسسه حامیان حقوق معلولان قم، آقای بهزاد اشتری عضو هيأت مدیره كانون ناشنوايان ايران، آقای آیدین نعمتی مدیرعامل انجمن نوید رستاک و مشاور محترم آقای دکتر میدری، آقای احمد بیگ‌محمدلو و خانم لیلا میرخوشحال نگهبانان کمپین، خانم محبوبه نجومیان فعال اجتماعی و حقوق افراد دارای معلولیت، خانم سمیه زرآبادی فعال اجتماعی آقای فرزاد سلیمی و جمعی از افراد دارای معلولیت به همراه خانواده هایشان برگزار گردید.

به منظور گسترش عمومی و مردمی لایحه حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت، جنبشی در ایران شکل گرفت که توانست نقش مؤثر داشته باشد. جنبش یا کمپین، حرکت مدنی و عمومی یا صنفی یا طبقه ای از مردم با مطالبات خاص و اهداف و خط‌مشی ویژه است.
معلولین ایران برای رسیدن به حقوق مدنی خود به ناچار باید در همه ابعاد و با فشار همه جانبه و همگانی، قانون خواهی و تصویب لایحه را خواستار می‌شدند. مهم‌تر باید کاری می‌کردند تا بدنه جامعه و اقشار مختلف حتی مدیران دولتی، وزراء، معاونان وزراء هم با این جنبش همراه می‌شدند. با تلاش‌های پنج و شش نفر که همه آنان از معلولین جسمی حرکتی هستند این جنبش شکل گرفت و با تلاش‌های شبانه روزی، ارتباطات مستمر و حضور در رخدادهای مردمی و نشان دادن مواضع و اطلاع‌رسانی‌های مدام، به ویژه با تلاش‌های چهره شناخته شده این جنبش یعنی آقای بهروز مروتی، کمپین به سرعت پیش رفت و در لایحه‌های جامعه جا باز کرد و توانست در تصویب لایحه در مجلس شورای اسلامی مؤثر واقع شود. امروز روز آغاز این حرکت بود و کمپینی‌ها جشن گرفتند تا این روز در تاریخ ایران ماندگار و ثبت گردد.
در این نشست تعداد زیادی از ناشنوایان، معلولان جسمی حرکتی و نابینایان شرکت داشتند. مراسم در محلی نزدیک میدان ولی عصر برگزار گردید.
آقایان مروتی، کمالی، میدری، مقیسه، اسدی، نوری و علیزاده به اجمال سخن گفتند و از خدمات و زحمات خانواده کمپین و مدیریت کمپین تقدیر و تشکر کردند. مجری نشاط بخش این جلسه آقای محسن فرهادی بود. ایشان با اجرای آهنگ‌های سودمند و نیز ساخت و اجرای سرود کمپین، شور و شوقی مضاعف به جلسه می‌داد.
دفتر فرهنگ معلولین در این نشست شرکت کرد تا به نمایندگی از این جنبش مثل گذشته حمایتش را اعلام نماید. محمد نوری مدیر دفتر در این نشست متن زیر را آماده کرده بود و خلاصه آن را بیان کرد:
ضمن خیر مقدم و تقدیر و تشکر از همه عزیزان و استادان حاضر؛ بنیان‌گذاران و سلسله جنبابان کمپین افراد دانشمند، فکور و مدیر و مدبری هستند که نیازها و اقتضائات جامعه را به خوبی تشخیص دادند و با ایثار وقت، مال و منافع خود و انجام تلاش‌های بی‌شائبه توانستند معلولان ایران را صاحب قانونی بهتر کنند. تا برخی مسئولین بهانه فقدان قانون نداشته و راه برای پیشرفت باز گردد.
ما به سهم خود از مسئولین کمپین، از تلاشگران کمپینی و از معلولان و خادمان معلولان که عضو خانواده کمپین هستند تشکر می‌نماییم.
کمپین واژه‌ای نوظهور در ادبیات و فرهنگ معلولان ایران شد؛ البته صرف یک واژه نیست بلکه معرِف و گویای یک فرهنگ یک اندیشه و یک عملکرد است. کمپین به ما درس‌های زیادی می‌آموزد:
1ـ به ما می‌آموزد که با تلاش و کوشش هر ناممکنی را می‌توان ممکن نمود. اما با کنار نشستن و کار نکردن به هیچ هدفی نمی‌توان دست یافت.
2ـ کمپین به ما می‌آموزد وقتی ما معلولین موفق می‌شویم که جامعه را همراه خود داشته باشیم. با افکار عمومی، بسیج افکار عمومی و با تحرک مردم به اهدافی حتی دشوار می‌توان رسید.
3ـ کمپین به ما می‌گوید در جامعه معلولین افراد پاک دست، مخلص و کوشا بسیاراند، اینان جیب و سفره خالی دارند ولی دلی پرشور و سری پر انگیزه دارند و می‌توانند حرکت آفرین باشند.
4ـ کمپین به ما آموخت، باید جامعه معلولین را خودی دانست با آنان شفاف سخن گفت، آنان محرم‌اند و باید اطلاعات را به آنها داد و در این صورت آنان همراهی خواهند کرد.
5ـ کمپین درس دیگری هم داد قانون‌گرایی و مطالبات حقوقی مدام باید در معلولین زنده و پویا باشد؛ از این‌رو جامعه معلولین در جریان مصوبات و تصویب قوانین قرار گیرد.
خلاصه از کمپین درس‌ها و عبرت‌های بسیاری می‌توان آموخت و این دو سال، جامعه هدف، ده‌ها سال جلو رفت، رشد یافت، آگاهی پیدا کرد و از نظر مدنی بالغ‌تر گردید. اما از بین همه نکات و مطلب یک رهیافتی پدید آمد که به نظرم از همه مهم‌تر است.
در جامعه معلولان افراد مجرب و مسن و حتی سال خورده بسیار بودند که چندین دهه از عمرشان را برای جامعه هدف کوشیده‌اند. ضمن احترام برای همه آنها، باید گفت معلولان رهبری را به دست عده‌ای دادند که خالص‌تر، مخلص‌تر بودند و با اینکه از نظر سن و سال جوان‌تر هستند ولی در معادلات مادی و اقتصادی خود را نمی‌بازند. مطالعه تاریخ به ما نشان می‌دهد حرکت‌های مهم تاریخی را این‌گونه افراد پدید آورده و رهبری کرده‌اند.
مبحث دیگر چشم‌انداز آینده است. بعضی فکر می‌کنند با تصویب لایحه کار تمام شده و باید افراد به خانه بازگردند و کمپین را تعطیل کنند. این اندیشه غلط است. وقتی تاریخ مدنی و اجتماعی اروپا و آمریکا را مطالعه می‌کنیم می‌بینیم آنان چند صد سال مدام کار و تلاش کردند تا امروز به رفاه و معیشت مطلوب رسیده‌اند. ما هنوز در ابتدای راه هستیم و ده ها سال کار مداوم و تلاش پی‌گیر نیاز است تا به مراحل عالی و اهداف عالی برسیم.
جشن امروز نشان می‌دهد کمپین هنوز زنده است و کمپین می‌خواهد با قوت و تلاش به پیش رود و فقط به تصویب لایحه بسنده نمی‌کند.
مطلب دیگر اینکه از نظر جامعه‌شناسی، جنبش‌ها کارکرد لیزری دارند. کمپین هم نیروهای پراکنده و غیر همسو را جهت داد و همسو کرد و متشکل نمود. در آینده باید این شیوه ادامه پیدا کند. منظورم این است که هر چند ماه یا هر سال یک موضوع کلان به عنوان هدف تعیین و همه توانایی‌ها را در جهت آن بسیج کند. لذا نیاز به کارشناسی و اتاق فکر دارد. البته در رأس کمپین افراد صاحب اندیشه وجود دارد. ولی لازم است بیشتر از نخبگان دارای معلولیت کمک بگیرند و طرح و برنامه دراز مدت و کوتاه مدت تدوین و تمام نقاط آسیب را در این طرح مشخص و مسیر رفع آسیب‌ها را هم طراحی و هر مقطع زمانی، به نام حادثه و آسیبی اعلام گردد. مثلاً رفع فقر، رفع بی‌سوادی، اصلاح وضع اشتغال و امثال اینها در دستور کار قرار گیرد و جامعه در جهت حلّ این مشکلات سامان‌دهی و بسیج گردد.
مجدداً از جناب آقای بهروز مروتی و همکارانشان در کمپین تشکر می‌کنیم و لوح تقدیری در تشکر از زحمات فعالان کمپین تقدیم می‌گردد.

        

        

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *