نشست هم اندیشی ارزیابی شیوه های ایجاد اشتغال برای معلولان

نشست هم‌اندیشی ارزیابی شیوه‌های ایجاد اشتغال برای معلولان برگزار شد

امسال از طرف مقام معظم رهبری سال اشتغال نامیده شد و توقع بود حداقل سازمان‌ها و نهادهای متصدی امور اقشار آسیب‌دیده مثل بهزیستی و کمیته امداد حداقل زیر ساخت‌ها و مبانی اشتغال این اقشار را تدبیر و مهیا کنند.
ما در شهر قم هستیم و انتظار داشتیم اداره کل بهزیستی استان قم حداقل‌هایی را اجرا کند. مثلاً مدیران تشکل‌های معلولین را جمع کند و از آنها طرح و راه کار بخواهد یا به آنها بگوید هر تشکلی امسال حداقل 3 نیروی انسانی را شغل بدهد و مهارت‌آموزی نماید از بعضی مزایای اداره بهزیستی برخوردار خواهد شد؛ معلولان نخبه را جمع کند و از آنان بخواهد طرح و راه کاری بنویسند و بیاورند و خلاصه ده‌ها و صدها از این‌گونه کارها می‌توانستند انجام دهند. یعنی کارهایی که با یک چای و یک کیک و با پنجاه هزار تومان انجام می‌پذیرد.
وقتی سخن از جلسه و کار می‌شود، اولین سخن مسئولین دولتی و به ویژه رئیس اداره بهزیستی این است که ما پول نداریم، اعتبار نداریم و…؟ بله همین دلیل از راه کارهایی حرف می‌زنیم که پول نمی‌خواهد و مسئولین بهانه ندارند و می‌توانند اجرا کنند.
اما دفتر فرهنگ معلولین از فروردین اقداماتش را در زمینه اشتغال آغاز کرد، زیرا یک تشکل فرهنگی و توان‌افزایی علمی و مهارت‌آموزی فکری است، در همین چارچوب شروع به بررسی طرح‌ها نمود و چندین نشست برگزار کرد و چند عنوان کتاب درباره اشتغال معلولان تألیف و عرضه نمود.
آخرین نشست درباره روش‌های اشتغال معلولین بود که پنجشنبه 17 اسفندماه 96 با حضور کارشناسان دارای معلولیت از شیراز و قم در دفتر فرهنگ معلولین برگزار گردید. اما چرا روش‌های اشتغال معلولین و به چه دلیل این موضوع اهمیت دارد؟
مسئولین دولتی و تشکل‌های مردمی هنوز در زمینه اشتغال معلولین توافق و اجماع ندارند و اگر از ده نفر پرسیده شود کدام شیوه برای اشتغال معلولین بهتر است یعنی کم هزینه‌تر است، زودتر به نتیجه می‌رسد و تأثیر آن در ایجاد اشتغال پایدار بیشتر است؟ اگر ده پاسخ متفاوت ندهند، حداقل چند پاسخ متناقض خواهند گفت.
روش‌هایی مختلف از کسب و کارهای سنتی تا استارت‌آپ‌ها که کسب و کارهای مدرن می‌باشند از جهات مختلف تمایزها و تفاوت‌های جدی دارند. از طرف دیگر تحقیقات میدانی درباره انواع کسب و کارها و روش‌های موجود انجام نشده است.
در دو سال اخیر سازمان بهزیستی کتابی به نام راهی به سوی اشتغال سریع (SE) را چاپ کرده و ترویج می‌کند و عملاً مدافع و مبلغ یک شیوه خاص از اشتغال برای معلولین است. و در این راه مبالغ قابل توجه هزینه می‌کند. اما هیچ‌گاه بهزیستی دلایل و مستندات کافی عرضه نکرده که به چه دلیل این شیوه مفید و سودمند است؟
آقای محسنی بندپی رئیس محترم سازمان بهزیستی کشور در مقدمه‌ای که بر این کتاب نوشته و از جهات مختلف این مقدمه قابل مطالعه است، فقط به یک نکته اشاره می‌کند. او می‌نویسد این روش در سوئد موفق بوده و لذا در ایران هم باید بومی‌سازی و اجرا شود.
اما پاسخ ایشان به این پرسش که آیا هر روشی در غرب موفق بود لزوماً در ایران هم موفق خواهد شد؟ مغفول است.
بهرحال زیربنایی‌ترین مسئله در اشتغال معلولین، روش و مدل است. تا زمانی به این دیدگاه نرسیم که روش مناسب با اقتضائات ایران و متناسب با شرایط اجتماعی و فرهنگ ما کدام است و از چه مسیری برویم زودتر و بهتر به اشتغال پایدار برسیم، هر اقدامی انجام دهیم و هر طرحی اجرا کنیم در واقع تیر انداختن در تاریکی است. مهم‌تر اینکه باید مسئولین و تصمیم‌گیران در این عرصه به اجماع و اتحاد رویه و عقلانیت جمعی هم برسند و مفاهمه فراگیر بر همه دستگاه‌ها سیطره پیدا کند.
اما اینها بدون گفت‌وگو و مباحثه نشست‌های هم‌اندیشی حاصل نخواهد شد. از این‌رو دفتر فرهنگ معلولین برای اولین بار درصدد برآمد تا نشستی درباره روش‌ها برگزار کند و به بحث و بررسی جوانب و زوایای آنها بپردازد.

چگونگی اجرای نشست
نشست و بحث درباره روش‌های اشتغال از نظر پایگاه‌ها حداقل دو پایشگاه مردمی و دولتی درباره این موضوع نظر و موضع دارند. تصمیم گرفتیم، نخبگان مردمی صاحب فکر و عمل را در یک نشست دعوت کنیم و سازمان‌های دولتی را در نشست دیگر.
اما نشست نهادهای مردمی در 17 اسفندماه ساعت 10 صبح تا 13 ظهر برگزار گردید. تشکل‌ها و افرادی که در این نشست شرکت کردند عبارت بودند از:
1ـ مؤسسه نابینایان توانگران کارآفرین شیراز
از این مؤسسه شش نفر شرکت کردند. آقای شایسته‌نیا، خانم عزیزی، خانم نعمتی، خانم غزنوی، خانم سیمی و آقای باقری. هر کدام از این افراد بخشی از بحث را پیگیری نمودند.
2ـ مؤسسه کاریابی معلولین قم
این مؤسسه به مدیریت آقای روح‌الله ذوقی فعالیت دارد.
3ـ مرکز نگهداری و توانبخشی نیکان رضوی قم
این مرکز به مدیریت اکرم حنفی فعالیت می‌کند و ایشان در این حوزه بحث کردند.
4ـ مؤسسه کارآفرینی معلولان
آقای محمدرضا لاری پور به عنوان مدیر این مؤسسه، استاد دانشگاه و به عنوان کارآفرین نمونه قمی حضور داشت.
5ـ دفتر فرهنگ معلولین
به عنوان مؤسسه علمی ـ فرهنگی که تاکنون چندین پروژه درباره اشتغال معلولین اجرا و چند عنوان کتاب منتشر کرده است. آقای محمد نوری از جانب این مرکز در نشست حضور داشت.
هدف این بوده که چند مرکز و مؤسسه از زوایای مختلف این موضوع را پیگیری و به بحث بپردازند.

محتوای نشست
این نشست دو بخش عمده داشت. ابتدا شرکت‌کنندگان دیدگاه‌های خود را درباره اهم مسائل اشتغال معلولین بیان کردند افرادی که مدیریت داشتند گزارشی درباره فعالیت‌های خود درباره اشتغال معلولین را گفتند. بخش دوم این نشست مباحثه جمعی و میزگرد بود که با گفت‌وگو درباره چند موضوع به پیش رفت و در نهایت قرار شد یک موضوع را با جدیت به گفت‌وگو بگذاریم. این بخش با این پرسش آغاز شد:
مهم‌ترین مسئله و دغدغه در اشتغال معلولین چیست؟ و چگونه می‌توان این دغدغه را رفع نمود؟
کارشناسان حاضر هر کدام از منظر خود به پاسخگویی پرداختند.

حداقل انتظار
برای فعال شدن تشکل‌های مردمی و مشارکت آنها در چنین مباحث ضروری، لازم است:
نهادهایی مثل سازمان بهزیستی و استانداری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تشویق NGOهای فعال بپردازند و با سکوت از کنار آنها گذر نکنند.
برگزاری نشست‌های علمی و تبدیل آنها به کتاب کاری پر هزینه و پر دردسر است از طرف دیگر نیاز به تجارب و تخصیص‌های مختلف دارد تا به خوبی اجرا گردد. اما وقتی اداره بهزیستی عکس‌العمل مثبت نشان نمی‌دهد و از کنار چنین رخدادهای با بی‌تفاوتی گذر می‌کند، افرادی که با مشقت بسیار به برگزاری آن اقدام کرده‌اند، خستگی آنها مضاعف شده و انگیزه خود را برای تداوم این‌گونه کارها از دست می‌دهند.
از این‌رو از سازمان‌های دولتی اگر خود اقدام نمی‌کنند حداقل با تشویق مراکز مردمی بستری فراهم آورند تا این‌گونه مباحثات و هم‌اندیشی‌ها در جامعه گسترش پیدا کند.

گزارش نشست از دید خبرگزاری ایسنا:
نشست هم اندیشی ارزیابی شیوه های ایجاد اشتغال برای معلولان در 17 اسفند 1396 ساعت 10 تا 13 باحضور کارشناسان دارای معلولیت از شهرهای شیراز و قم در دفتر فرهنگ معلولین قم برگزارشد.
به گزارش خبرنگار ایسنا، محمدرضا لاری پور در این نشست با تاکید براینکه توجه به نقاط قوت انسان باید مدنظر قرار گیرد نه نقاط ضعف، عنوان کرد: هرانسانی به طور طبیعی نقاط ضعفی دارد که شاید در ظاهر نمایان نباشد، در معلولین این نقاط ضعف در وضعیت جسمانی آنان آشکاراست.
وی افزود: معلولین نباید نقاط ضعف خود را همچون موانعی بر سر راه پیشرفت خود ببیند بلکه باید توجه را روی نقاط قوت خود متمرکز کرده و از آن در راستای ایجاد شغل استفاده کنند.
در ادامه این جلسه که کارشناسان دارای معلولیت شهر شیراز نیز حضور داشتند، هرکدام به ارائه گزارشاتی در زمینه ایجاد شغل برای معلولین پرداختند.
رضا باقری با تاکید بر اینکه نابینایان به دلیل محدودیت بینایی خود تمرکز ویژه‌ای بر قوه ی شنوایی خود دارند اظهار داشت: ما می توانیم از همین ظرفیت نابینایان در راستای ایجاد شغل استفاده کنیم.
کارشناس فناوری و اشتغال مدرن معلولان شیراز در ادامه خاطر نشان کرد: نابینایان زیادی هم اکنون در زمینه ویرایش صدا فعالیت داشته وازاین طریق درآمد زایی می کنند.
محمد نوری عنوان کرد: یکی از مشکلات عمده ای که درایران به خصوص شهرهای دور از مرکزبا آن مواجه هستیم این است که هیچگونه بررسی میدانی و اطلاعات آماری در زمینه شناخت توانایی معلولین وجود ندارد.
وی در ادامه اظهار دا‌شت: طبق گزارشاتی که از سوی کارشناسان معلولیت ‌دراین جلسه ارائه شد ما در ابتدا باید سعی کنیم تا زمینه ی شناخت استعدادها و توانمندی های معلولین را‌فراهم کرده و سپس با ارائه آموزش های لازم به آنان، استعداد این عزیزان را در راستای ایجاد شغل به کار گیریم.

          

گزارش تصویری “نشست هم اندیشی ارزیابی شیوه های ایجاد اشتغال برای معلولان” :
www.qom.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=48331

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *