گزارش نخستین مسابقه قرآنی ناشنوایان استان قم

برگزاری نخستین مسابقه قرآنی ناشنوایان استان قم
دفتر فرهنگ معلولین، 27 بهمن 1396

محمد نوری

ثبت‌نام و مسابقه
مسابقه قرآنی ناشنوایان استان قم به همت دفتر فرهنگ معلولین در 27 بهمن 1396 در محل ساختمان این مرکز برگزار شد. 86 نفر از ناشنوایان قم برای این مسابقه ثبت نام کردند. به همه آنان کتاب مسابقه شامل اطلاعات قرآنی و تفسیر هشت سوره آخر قرآن کریم بر اساس تفسیر نمونه داده شده بود. در روز امتحان از بین افرادی که برای مسابقه ثبت نام کرده بودند ۵۱ نفر حاضر شدند که از بین آنها 12 نفر برگزیده شد و لوح نقدیر و تندیس و سکه بهار آزادی توسط رئیس اداره کل بهزیستی قم و نماینده دفتر آیت الله العظمی سیستانی تقدیم شد.

اسامی شرکت کنندگان در روز مسابقه
محسن فتاحی؛ سعید سعیدی؛ محمدرضا الهی‌پور؛ مهدی بیات؛ اکبر صادقی؛ سید مرتضی هاشمی؛ مهدی خدری؛ محمدصادق سهرابی؛ مهدی اخوات؛ طاهره عطایی؛ علی آزادی؛ محمدمهدی صفایی؛ فاطمه جلیلیان دهقان؛ محمد قربانی؛ شهناز کمیجانی؛ زهرا بیات؛ علی قدیمی؛ رقیه نیک سیرت انرجان؛ محبوبه سادات میر ابوطالبی رکن آبادی؛ طیبه حسن‌زاده اصفهانی؛ محمد محسن حاجیلو؛ علیرضا اسماعیلی؛ حامد طاهری طجر؛ علیرضا خانزاده؛ امیر باباخانی؛ امیر سلطانی فرید؛ علی‌اکبر محمد حسینی؛ فاطمه نقی‌پور آتدره سی؛ سمیه مرادی؛ محسن سلطانی فرید؛ محمدرضا میرحائری؛ ریحانه عرب زاد؛ سجاد خالو؛ زهرا ذاکر؛ حوریه محمدی خواجه غیاثی؛ سجاد شمسی صابر؛ رقیه سلیمانی مقدم؛ سعید عرب شاهی؛ محمدمهدی اسدزاده؛ احمد اخلاقی؛ فاطمه درگاهی هشترود؛ محمدپارسا صادقی روشن؛ فاطمه فرکی؛ فاطمه خلج؛ وفا زادخور؛ مرتضی خاوری؛ مریم پسندیده والا؛ حسن سعادت مزین؛ مرضیه کریمی؛ مهدی ابراهیمی کجانی؛ محمد بهرامیان.

رتبه 1 (نمره 81 تا 100) تمام سکه بهار آزادی
1ـ رقیه نیک سیرت انرجان، 98
2ـ محبوبه سادات میر ابوطالبی رکن آبادی، 88
3ـ طیبه حسن‌زاده اصفهانی، 82

رتبه 2 (نمره 61 تا 80) نیم سکه بهار آزادی
1ـ محمد محسن حاجیلو
2ـ علیرضا اسماعیلی
3ـ حامد طاهری طجر
4ـ علیرضا خانزاده

رتبه 3 (نمره 41 تا 60) ربع سکه بهار آزادی
1ـ امیر باباخانی
2ـ محمدرضا میرحائری
3ـ ریحانه عرب زاد
4ـ حوریه محمدی خواجه غیاثی

سؤالات
پنجاه سؤال قرآنی از کتاب مسابقه استخراج و هر سؤال دو نمره و جمعاً یکصد نمره داشت. سؤالات در سه بخش انتخاب شدند:
ـ درباره تفسیر نمونه
ـ درباره هشت سوره آخر قرآن کریم
ـ زبان اشاره در قرآن کریم
با نظرخواهی که پس از جلسه از داوران و مصححین و نظار شد همه از سؤالات راضی بودند با توجه به اینکه حدود 60 درصد شرکت کنندگان حد نصاب نمره قبولی را آوردند. معلوم می‌شود سؤالات قابل قبول و برای آنان راحت بوده است.

داوران
ناصر خانزاده؛ سید مرتضی لاجوردی؛ اباذر نصر؛ رضا محمودی؛ حسینعلی اکرامی؛ علی سلطان‌زاده؛ اعظم قاسمی؛ زهره قاری.

ناظران و مراقبین و مصححین
میثم اخوان؛ سید محمد عباسی کومله؛ خانم عباسی کومله؛ سید مرتضی لاجوردی؛ اباذر نصر؛ فهیمه نوری؛ پریسا عالم‌زاده؛ اعظم قاسمی؛ علی فرکی؛ مسعود باقری.

تجزیه و تحلیل مسابقه از نظر شرکت‌کنندگان
در پایان یک برگه با 11 پرسش درباره مسابقه و کتاب مورد مطالعه آمده بود. جمع‌بندی پاسخ افراد اینگونه است:
نظم مسابقه و جلسه: 70 درصد خوب، 15 درصد خیلی خوب، 15 درصد متوسط
سختی و آسانی سؤالات مسابقه: 65 درصد متوسط، 20 درصد آسان، 15 درصد سخت
مدیریت مسابقه: 70 درصد خوب و 20 درصد متوسط و 10 درصد بد توصیف کرده‌اند.
سختی و آسانی کتاب مسابقه: 80 درصد قابل قبول؛ 20 درصد سخت
حجم کتاب: 68 درصد متوسط؛ 22 درصد زیاد
ساعت مطاله کتاب: 50 درصد ده ساعت؛ 20 درصد 20 ساعت؛ 30 درصد 100 ساعت
تحقیق و مشاوره گرفتن: 50 درصد بله؛ 50 درصد خیر

اختتامیه
ساعت 14:30 در سالن‌ها بسته و مراقبین توضیحات و نکات را گفتند:
ـ موبایل، کتاب، جزوه ممنوع و همه جمع‌آوری شد.
ـ نگاه به اطراف و کوچکترین اشاره و حرکت ممنوع است.
ـ تکلم و سخن گفتن ممنوع است.
ـ فقط یک جدول را علامت بزنند.
و…
ساعت 14:40 مسابقه شروع شد.
از ساعت 14:55 اولین اوراق امتحانی رسید و مصححین در جایگاه ویژه خود به تصحیح مشغول شدند. هر برگه سه بار بررسی شد و در نهایت آقای محمودی به عنوان سر ناظر، نظارت و امضاء می‌کرد.
تا ساعت 16:10 کار تصحیح تمام و افرادی که رتبه‌های برتر را دریافت کرده بودند در سه فهرست و سه رتبه مشخص شدند.
از ساعت 16:15 اختتامیه در سالن آمفی تئاتر شروع شد. ابتدا آقای محمودی درباره ناشنوایان و ضرورت مسابقه قرآنی برای آنان مطالبی بیان کرد آنگاه آقای دکتر سلیقه به ایراد سخنرانی پرداخت. آمار ناشنوایان استان را بیان کرد. و از برگزارکنندگان رخداد اولین مسابقه قرآنی ناشنوایان تقدیر و تشکر نمود و درباره ارتقای فرهنگ ناشنوایان نکاتی را بیان کرد.
سپس حجت الاسلام و المسلمین آقای محمدعلی کوشا به عنوان نماینده بیت آیت الله العظمی سید علی سیستانی و نماینده حجت الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی پشت تریبون قرار گرفت و درباره اهمیت ناشنوایان در قرآن سخن گفت و خدمات این بیت و اقدامات جناب آقای شهرستانی در سراسر جهان را بی‌نظیر خواند. او گفت: “بر اساس قرآن در قصه حضرت زکریا، زکریا مأمور شد باز زبان اشاره با مردم ارتباط داشته باشد و این را به عنوان آیت خداوند می‌شمارد از این‌رو زبان اشاره مورد تأیید خداوند است”.
در پایان آقای محمد نوری به عنوان دبیر علمی و اجرایی این رخداد بزرگ، گزارشی عرضه کرد و از جناب آیت الله شهرستانی و از همه مسئولین محترم استان و کشور و نیز تشکل‌های ناشنوایان، مراقبین، مصححین، داوران و شرکت کنندگان تشکر نمود. به ویژه از حجت الاسلام والمسلمین آقای کوشا تشکر خاص نمود. آنگاه رؤسا و داوران آماده شدند تا با اعلام اسامی هدایا را تقدیم کنند.
در پایان عکس‌های یادگاری گرفته شد و ختم جلسه اعلام گردید.

همکاران
کانون ناشنوایان قم
مؤسسه آل البیت(ع) لإحیاء التراث
مؤسسه ناشنوایان وفاداران کربلا
مؤسسه خاتم النبیین(ص) بخش ناشنوایان
مؤسسه رعد الغدیر ؛ مؤسسه رعد فاطمیه
هیأت مذهبی ناشنوایان چهارده معصوم(ع)
هیأت مذهبی ناشنوایان یا صاحب الزمان(عج)

بیانیه‌ نهایی نخستین مسابقه قرآنی ناشنوایان
نخستین مسابقه قرآنی ناشنوایان در 28 بهمن 96 برگزار شد؛ پس از اجرای مسابقه هیئت داوران و مصححین اوراق را تصحیح و اختتامیه با حضور نماینده دفتر حضرت آیت الله العظمی سید علی سیستانی، مسئولین محترم بهزیستی استان قم و تشکل‌های ناشنوایان برگزار گردید و به افراد برتر سکه بهار آزادی اعطا گردید.
این مسابقه در کمال متانت و نظم که نشان دهنده فرهنگ عالی و مدنیت ناشنوایان است برگزار گردید. لازم است از جناب آیت الله سید جواد شهرستانی که همیشه حامی و مشوق پیشرفت عزیزان دارای معلولیت بوده‌اند تشکر نماییم. ایشان در یک سال اخیر همه نواقص و خلأهای این رخداد بزرگ را جبران و بهترین جوایز را برای متسابقین در نظر گرفتند.
همچنین از حاج علاءالدین نجف که همواره یار و یاور عزیزان معلول بوده‌اند تشکر نموده و آرزوی قلبی برای سلامتی و موفقیت ایشان می‌نماییم.
رئیس محترم اداره کل بهزیستی استان قم دکتر سید رضا سلیقه و معاونان محترم ایشان به ویژه آقایان مقدم و اکرامی که در همه شرایط در رفع مشکلات این مسابقه کوشیدند، سزاوار تشکر می‌باشند؛ از مسئولین تشکل‌های معلولین، از هیئت داوران و سر داور این مسابقه آقای رضا محمودی، از ناظران و مراقبین که بعضاً از تهران تشریف آوردند تا در کنار متسابقین حاضر باشند چون مهندس علی سلطان‌زاده مدیر موسسه رعدالغدیر و دکتر زهره قاری و در پایان از خود متسابقین متشکر هستیم. شما رخداد تاریخی بزرگی را آغازگر شدید و امیدواریم این حرکت هر سال ادامه پیدا کند و سراسر ایران را پوشش دهد؛ سپس به صورت مسابقه جهانی برگزار شود و همه ناشنوایان جهان به این روش، در ترویج قرآن کریم مشارکت نمایند.
دفتر فرهنگ معلولین/ 27 بهمن 1396

مسابقه قرآنی ناشنوایان از دیدگاه خبرگزاری ها:
آلبوم عکس اولین دوره مسابقات قرآن ناشنوایان استان قم (خبرگزاری ایسنا)
اولین مسابقه قرآنی ناشنوایان استان قم برگزار شد (خبرگزاری ایسنا)
معلولان نیازمند خدمات فرهنگی، اجتماعی و معنوی هستند (خبرگزاری ایسنا)
اولین دوره مسابقه قرآنی ناشنوایان استان قم برگزار شد (خبرگزاری ایکنا)
برنامه‎های فرهنگی و قرآنی در بین معلولین افزایش یابد (خبرگزاری ایکنا)
ناشنوایی آیه‎ای از آیات خدا است (خبرگزاری ایکنا)
کتب فقهی ویژه ناشنوایان تولید شود (خبرگزاری حوزه)
برترین های اولین دوره مسابقات قرآنی ناشنوایان استان قم معرفی شدند (خبرگزاری شبستان)

 

1 پاسخ
  1. رضا سلیقه
    رضا سلیقه گفته:

    از دفتر فرهنگ معلولین و جناب آیت الله شهرستانی نماینده محترم مرجع عالیقدر جهان تشیع حضرت آیت الله العظمی سیستانی ( دامه عزه العالی) و همه عزیزانی که در برگزاری اولین مسابقه قرآنی مختص ناشنوایان همت گماشتند تشکر میکنم امیدوارم این برنامه ها روز به روز در استان قم و کشور گسترده تر شود./
    اجرکم عند الله

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *