جلسه مشورتی درباره وضع مناسب‌سازی در استان قم

جلسه مشورتی درباره وضع مناسب‌سازی در استان قم

27 دی 1396 جلسه‌ای با حضور معاون توان‌بخشی اداره کل بهزیستی استان قم آقای مقدم‌خواه و مدیر پیگیری امور مناسب‌سازی در بهزیستی استان قم آقای رحیمی و مدیران برخی تشکل‌های مردمی معلولان استان در دفتر آقای مقدم‌خواه ساعت 10 تا 12 صبح تشکیل شد.
مدیران تشکل‌های حاضر عبارت‌ بودند از:
تقی یوسفی مفید، موسسه حامیان حقوق معلولان
روح‌الله ذوقی احسان، جامعه معلولان قم
مجید شکوری، انجمن ضایعات نخاعی قم
محمد حسن قنبری، انجمن مراکز توانبخشی قم
محمد نوری، دفتر فرهنگ معلولین
میرزابیگی، نماینده بنیاد شهید و جانبازان
ناصر خان‌زاده، موسسه وفاداران کربلا ویژه ناشنوایان

صورت مذاکرات

رحیمی
ابتدا آقای رحیمی به عنوان دبیر پیگیری امور مناسب‌سازی مستقر در اداره بهزیستی گزارشی از مدیریت مناسب‌سازی ارائه کرد و مشکلات موجود در این زمینه را مطرح نمود و گفت: مدیریت کلان مناسب‌سازی در استانداری مستقر است و معاون استاندار مسئول کمیته مناسب‌سازی استان است و شهردار قم از اعضای ذی‌نفوذ در این کمیته است. در دوره شهردار و استاندار سابق ارتباط خوبی با کمیته مناسب‌سازی بوده ولی در دوره جدید مشکلات عدیده است. زیرا توجهی به کارشناسی‌ها و حرف‌های ما ندارند و اساساً جایگاهی برای بهزیستی در نظر نمی‌گیرند.
برای نمونه شش ماه قبل طرحی برای جلسات کمیته دادیم و موضوعاتی را به عنوان سرفصل مذاکرات هر جلسه پیشنهاد کردیم ولی علناً می‌گویند این موضوعات فنی نیست و نمی‌تواند به عنوان سرفصل مطرح شود.
من به مدیریت کمیته گفتم شما سرفصل و تیتر بدهید، گفت در صلاحیت من نیست و دبیر باید بدهد یا کارشناسانی را تعیین کند تا با مطالعه و مشاوره سرفصل‌هایی تعیین کنند.
بالاخره در شش ماه اخیر جلسات کمیته تعطیل بوده و اقدام اساسی و مهم نداشته است.
مجید شکوری
پس از صحبت‌های آقای رحیمی، مجید شکوری گفت: وقتی در کمیته بودم و مسئولیت داشتم این کمیته فعال بود و دائم به فعالیت‌ها و ساخت و ساز‌ها نظارت داشتم و سر می‌زدم و اشکالات را می‌گفتم ولی اصلی‌ترین مسئله الآن نظارت است که وجود ندارد و هیچ نظارتی بر پروژه‌های جاری نمی‌شود.
دومین اشکال این است که کارها دست آدم‌هایی است که دغدغه انجام ندارند. آدمی که سالم است یک ویلچری را حس نمی‌کند لذا کارها آن‌گونه که باید پیش نمی‌رود. باید حتما کسانی در مناسب‌سازی مسئولیت داشته باشند و مجری باشند که خودشان مشکلات معلولیت را چشیده باشند و معلول باشند.
الآن در بلوار جمهوری و جاهای مختلف مشغول اجرای موزائیک هستند، چند بار هم گفته‌ایم ولی گوش شنوا وجود ندارد و هیچ کس متعهد نیست که درست کار را انجام دهد، چون مدیریت از بالا مشکل دارد.
محمد نوری
آقای شکوری دردها و مشکلات را می‌گویند و با طول و تفصیل نیم ساعت سخن گفتند ولی به راه کارها و روش اصلاح امور نپرداخت بالاخره این دردها هست و همه می‌دانند ولی لازم است مطالعه کنیم و راه کار عملی و اصلاحی عرضه کنیم و طرح و برنامه بدهیم.
میزابیگی
مشکلات مناسب‌سازی زیاد است ولی کسانی که به کشورهای اروپایی رفته‌اند دیده‌اند در آنجا این مشکلات را حل و مرتفع کرده‌اند. در آنجا اگر جایی مشکل داشته باشد مردم به وسط می‌آیند و در روزنامه و رسانه‌ها مسئولین را نقد می‌کنند و مسئولین از ترس مردم کارشان را درست انجام می‌دهند.
مسئله دوم این است که ما به جای رفتن به سراغ شهرداری و مسئولین درجه 2 و 3، به سراغ مقامات بالاترش وزیر کشور و شورای شهر برویم و این مسئله امکان‌پذیر است.
محمد نوری
چهار راه کار وجود دارد اول اینکه مثل استان تهران یا تبریز یک سامانه اطلاع‌رسانی دایر کنیم و تمام جاهای مناسب‌سازی شده و جاهای مناسب‌سازی نشده استان را معرفی کنیم، افرادی که در این راه خدمت کرده‌اند معرفی کنیم و از آنها تشکر نماییم و نیز افراد خاطی و کم کار و کسانی که بودجه را هدر می‌دهند و مناسب‌سازی درست انجام نمی دهند را نیز به مردم معرفی کنیم. این روش بسیج افکار عمومی است و در جهان بسیار مؤثر بوده است. دوم اینکه تفاهم بین مدیریت‌ها و مدیران با مردم و خود تشکل‌ها با هم و با مدیران وجود ندارد یعنی ذهنیت و تلقی همگانی در مورد مناسب‌سازی و قلمرو و تعریف آن نداریم. وقتی گفته می‌شود مناسب‌سازی بعضی فقط ذهنشان به سراغ محل‌های عمومی پارک‌ها، بانک‌ها و غیره می‌رود و بعضی مثل ناشنوایان زیرنویس فیلم‌ها و برنامه‌های سیما به فکرشان می‌آید و خلاصه هر کسی تلقی خودش را از مناسب‌سازی دارد. تا وقتی همه یک تلقی یکسان از مناسب‌سازی نداشته باشند نمی‌توان تصمیم سازی و اقدام مناسب داشت و مشکل و منازعات بین ادارات نیز ریشه در این مسئله دارد.
برای حل این مشکل گفت‌وگو و نشست‌های هم‌اندیشی نتیجه می‌دهد. دفتر فرهنگ معلولین یا تشکل‌های دیگر می‌توانند در این زمینه کمک کنند و هر هفته یک نشست برپا نمایند.
سومین مشکل و راه کار این است که تا وقتی برای مناسب‌سازی از فرهنگ مردم مساعدت نگیریم مشکلات سر جای خودش است. مردم مسلمان و ایرانی هستند اگر آموزها و معارف معصومین علیهم السلام را در سطح شهر تبلیغ کنیم، احادیث آموزنده و مرثر درباره مناسب‌سازی در متون هست همینطور حکایات و اشعار زیادی داریم مثلاً این جمله را پشت کامیون‌ها می‌نویسند: دستگیر بیچاره باش تا با سر به زمین نخوری ؛ یا این جمله: سنگ از پیش پای مردم بردار تا زمین نخوری.
شهر قم با اینکه مذهبی است اما متأسفانه هیچ نماد و نمودی ندارد با اینکه می‌تواند الگو و نمونه برای شهرهای دیگر باشد. با تبلیغات می‌توان مناسب‌سازی را تسهیل و امکان‌پذیر و دسترس پذیر کرد و با دیدن این تبلیغات بسیاری از مردم جذب این پروژه می‌شوند.
راه کار چهارم استفاده از ظرفیت‌ها و گروه‌های مرجع در قم است. مراجع تقلید و روحانیون از جمله گروه‌های مؤثر اجتماعی است. چرا تاکنون فتاوای مراجع درباره مناسب‌سازی توسط معاونت فرهنگی بهزیستی استفتاء و جمع‌آوری و کتاب سازی نشده است؟
دفتر فرهنگ معلولین یک تنه و با حداقل امکانات همه این امور را دارد پیگیری می‌کند ولی نمی‌دانیم چرا بخش فرهنگی بهزیستی مساعدت نمی‌کند؟ و اصلا توجهی به این امور ندارد.
به اجمال چهار راه کار مطرح کردم که اگر اجرایی شود حتماً مؤثر خواهد شد و مشکلات مناسب‌سازی از ریشه حل می‌شود.
تقی یوسفی مفید
سال گذشته طرح جامعی برای اصلاح وضع مناسب‌سازی قم عرضه کردیم ولی هنوز خبری از تصویب آن نیست. در آن طرح همه این مواردی که آقای نوری گفت پیش‌بینی شده است.
اگر مکان‌های مناسب‌سازی شده روی سامانه‌های جی‌پی‌اس قرار گیرد و معلولین بدانند از چه مسیری عبور کنند در وقت صرفه‌جویی خواهند داشت.
نکته‌ای که آقای میزابیگی گفت و رفتن به سراغ شورای شهر و مقامات بالاتر بسیار مهم و مؤثر است. شهرداری و استانداری به تجربه نشان داده دغدغه و احساس مسئولیت ندارند چون عمق مشکل را درک نمی‌کنند.
محمد حسن قنبری
من مسئله خاصی در این زمینه ندارم و سخنان و راه‌ کارهای آقایان را تأیید می‌کنم.
روح‌الله ذوقی
ما باید به مناسبت 22 بهمن طرح جدی و جدید مطرح کنیم و من نظر و طرح مهمی دارم. یک نفر به عنوان پیگیر تعیین شود و بودجه‌ای در اختیارش قرار گیرد و شروع کند نظارت و پیگیری و تا 22 بهمن شهر زیبا و بدون مشکل مناسب‌سازی تحویل بدهد. من آمادگی دارم این کار را انجام دهم. و تمام کارهای عقب‌مانده را به سرعت پیگیری کنم.
نوری: آقای ذوقی می‌گوید کسی تعیین و شروع به کار کند، خوب آقای رحیمی هست و مشغول به کار است، شما اگر طرح و برنامه مؤثر دارید به او بدهید.
ذوقی: آقای رحیمی منسوب به اداره دولتی است و دولت نمی‌تواند کار کند و امور ر به پیش ببرد باید مردمی باشد.
نوری: مگر در مردمی‌ها آقایان یوسفی مفید و شکوری نیستند و سال‌ها است کارشان همین است.
رحیمی: آقایان طرح‌های خود را به صورت مکتوب بیاورند و پس از مطالعه بهترین آنها برگزیده و اجرایی خواهد شد.
مقدم‌خواه
مشکل اساسی ما در این است که دستگاه‌های دولتی در زمینه مناسب‌سازی فشل و کُند هستند و گاه پروژه‌ها را اشتباه اجرا می‌کنند. برای برون رفت از این مناسبت مجبور شده‌ایم به سراغ تشکل‌های مردمی برویم و از شما مساعدت و یاری بطلبیم. شما راحت تر از ما می‌توانید مطالبه‌گری داشته باشید و از دستگاه‌ها بخواهید درست و جدی عمل کنند.
نظریاتی که اینجا مطرح شد بررسی می‌کنیم و در جلسات بعدی تصمیم نهایی اتخاذ خواهد شد. اینجانب بسیار تلاش کردم با مسئولین مناسب‌سازی در قم تماس‌های مکرر گرفته‌ام ولی کمتر نتیجه به دست آورده‌ایم و الآن مشکل قفل شده است و به بن‌بست جدی رسیده‌ایم. ان‌شاءالله به کمک شما و تلاش‌های شما این مشکل گره‌گشایی خواهد شد. تشکل‌هایی مثل دفتر فرهنگ معلولین که دارای اندیشه و کارشناسی است حتماً راه کارهایی برای این مشکل دارند.

قابل توجه همه معلولان
مناسب‌سازی یک مسئله زیربنایی و اساسی است و با سرنوشت معلولان، اشتغال آنان و نیز استقلال، حضور اجتماعی، تحصیل، کسب و کار و ده‌ها موضوع دیگر مرتبط است. یعنی اگر مناسب‌سازی سامان‌دهی نشود، معلولان در اشتغال، در کسب و کار، در حضور اجتماعی، در استقلال، در پیشرفت، در تحصیل و خلاصه در همه امور زندگی خود مشکل دارند.
اما تا وقتی معلولان همگی احساس مسئولیت نکنند و از شهرداری مرکز و شهرداری‌های مناطق و ناحیه‌ها و از فرمانداری و استانداری و دیگر ادارات مطالبه نکنند، این مشکل حل نمی‌شود. از این‌رو نیاز به یک بسیج همگانی است از همه معلولان و از خانواده آنها استداعا می‌کنیم حتی از مردم عادی که معلولیت نداریم تقاضا می‌کنیم هر جا که مشاهده کردند مانعی هست و هر جایی که دیدند مسیر عبور و مرور معلولان صحیح احداث نشده و آنان با عصا یا ویلچر یا به شکل معمولی نمی‌توانند حرکت کنند یا در تلویزیون دیدند فیلمی پخش می‌شود ولی زیرنویس ندارد و برای ناشنوایان قابل استفاده نیست یا نابینایان در مطالعه کتاب درسی مشکل دارند و نمی‌توانند از منابع مکتوب استفاده کنند، خلاصه هر جا مانع وجود داشت و مسئولین اقدامی برای رفع و بر طرف کردن آن موانع نداشتند با موبایل خود تصویری تهیه کنند و اگر می‌توانند چند سطر بنویسند و برای «دفتر فرهنگ معلولین» بفرستند.
این مرکز نظرات را در وب سایت و در شبکه تلگرامی و در مجله توان‌نامه درج می‌کند. ما منتظر گزارش شما هستیم و مطمئن باشید گزارش شما در مناسب‌سازی و اصلاح امور زندگی این عزیزان مؤثر است. با تشکر دفتر فرهنگ معلولین

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.