معلولین و حقوق شهروندی: گزارشی از اولین کنگره حقوق شهروندی با رویکرد فرهنگی

معلولین و حقوق شهروندی
گزارشی از اولین کنگره حقوق شهروندی با رویکرد فرهنگی
تهران – 7 دی‌ماه 1396، سالن همایش سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

در ایران لازم است معلولان از هر فرصت و از هر گونه امکاناتی که متضمن منافع و مصالح آنها است استفاده کنند تا بلکه از لابلای راه‌های سنگلاخی و صعب العبور گذر کرده و به اهداف خود برسند.
حقوق شهروندی به عنوان یک رخداد و یک رویکرد در جامعه ایران با روی کار آمدن دکتر حسن روحانی مطرح شد و یکی از فرصت‌های تاریخی است که لازم است معلولین از آن استفاده کنند و به اصطلاح وضع حقوقی خود و نیز ترویج ایده‌های حقوقی ویژه معلولیت و درباره ضعف‌های حقوقی معلولین اطلاع‌رسانی کنند.
“دفتر فرهنگ معلولین” با این نگاه و رویکرد، چند ساعت پس از انتشار متن نخست حقوق شهروندی در 15 آذر 92، اعلام موضع کرد و متنی را منتشر نمود. پس از آن هم همواره و در هر شرایط تلاش کرده از رخداد فرهنگی حقوق شهروندی در راستای معلولین و معلولیت‌ها بهره‌برداری کند. گزارش‌هایی که در این زمینه انجام داده‌ایم در کتابی که به زودی منتشر خواهد شد، عرضه خواهد شد. اما اکنون به گزارش حضور این دفتر در «اولین کنگره حقوق شهروندی با رویکرد فرهنگی» می‌پردازیم.
این کنگره در 7 دی‌ماه 96 در تهران در سالن همایش ساختمان مرکز اسناد ملی ایران برگزار شد. مقالات رسیده به این کنگره که به هشتصد عنوان می‌رسد در پانزده موضوع دسته‌بندی شده‌اند. چکیده این مقالات در یک جلد کتاب توسط مدیریت این کنگره منتشر شده است. همچنین مقالات پذیرفته شده در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) نمایه شده است. فصل دوازدهم این کتاب با عنوان «حقوق شهروندی اقشار آسیب‌پذیر» است و شامل 9 عنوان مقاله می‌باشد. بررسی این مقالات بسیاری نکات را به ما می‌نمایاند و کم و کاستی‌های موجود در این زمینه را نشان می‌دهد.
مقاله‌ای به قلم مدیر عامل دفتر فرهنگ معلولین با عنوان “رابطه شهروندی و معلولیت از منظر قرآن و روایات” به این کنگره ارائه شده بود که در همین فصل کتاب آمده است.
“دفتر فرهنگ معلولین” تنها تشکل مردمی فعال در عرصه معلولان است که کتاب‌های فراوانی را در زمینه حقوق معلولین منتشر کرده است: حقوق معلولان ایران ؛ منشور حقوق معلولان: توصیه‌های امام علی(ع) به مالک اشتر ؛ مستندات حقوق فردی و اجتماعی معلولان ؛ معلولان از نگاه امام حسین(ع) ؛ رفتار با معلولین در سیره معصومین علیهم السلام ؛ حقوق فرهنگی معلولین ؛ حقوق معلولان از نظر قرآن کریم.

ملاحظات
1- دانشگاه‌ها این جریان حقوق شهروندی را راهبری و مدیریت می‌کنند و متأسفانه دیگر قشرهای جامعه کمتر حضور دارند. به ویژه تشکل‌های ویژه معلولان حضورشان بسیار ضعیف است.
2- در اداره جلسات نواقص و مشکلاتی مشاهده شد. یعنی حقوق شهروندی در محیط نشست‌ها و همایش‌ها به تمامی اجرا نمی‌شود و اهتمامی به اجرا ندارند.

برپایی نشست حقوق معلولان در سال 1395
6 بهمن 95 ازساعت ۱۵ الی ۱۹ به همت دبیرخانه دائمی کنگره بین المللی حقوق شهروندی بامشارکت سازمان بهزیستی کشور همایش حقوق شهروندی افراد دارای معلولیت با هدف بررسی جایگاه حقوقی معلولین و مصادیق حقوقی و ویژه این افراد برگزار گردید. در این همایش نیم روزه روسا واعضاء سازمانهای مردم نهاد درحوزه معلولین و مربیان حقوق شهروندی و نویسندگان مقالات و کتب حضور داشتند.

 

 

رابطه شهروندی و معلولیت از منظر قرآن و روایات
محمد نوری/ پذیرفته شده در اولین کنگره حقوق شهروندی با رویکرد فرهنگی، تهران دی ماه 1396/ نمایه شده در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC)
این مقاله درصدد بررسی ارتباط دو سویه دو مقوله شهروندی و معلولیت است و درصدد یافتن پاسخ این پرسش است:
دو مفهوم شهروندی و معلولیت از منظر متون اصیل اسلامی یعنی قرآن و روایات چه نسبت و ارتباطی دارند؟
دریافت متن کامل مقاله PDF

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *