مراسم اختتامیه رویداد توان تک با حضور استارت آپ های موفق حوزه تجارت الکترونیک

منصوره پناهی مدیرعامل مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد در مراسم اختتامیه رویداد توان‌تک عنوان کرد:
تندیس رعد یک افتخار بین‌المللی برای کسب‌وکارهاست

مراسم اختتامیه رویداد توان‌تک که به همت مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد، با حضور استارت‌آپ‌های موفق و شرکت‌های صاحب‌نام حوزه تجارت الکترونیک، با هدف معرفی سرویس و خدمات موثر در بهبود کیفیت زندگی شهروندان از جمله توان‌یابان، از تاریخ ۲۱ تا ۲۴ آذرماه برقرار بود، روز جمعه 24 آذر برگزار شد.
در ابتدای مراسم، مدیرعامل مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد با اشاره به ابعاد گسترده رویداد توان تک و اثری که در جامعه خلق خواهد کرد از کسب‌وکارهای اینترنتی و استارت‌آ‌پ‌هایی که در برگزاری این رویداد مشارکت داشته‌اند قدردانی کرد و در مورد تندیس مسوولیت اجتماعی رعد توضیحاتی ارائه کرد. پناهی گفت امروز برای نخستین دوره، تندیس مسوولیت اجتماعی رعد، به کسب‌وکارهایی که بیشترین تاثیر را در بهبود زندگی توانیابان داشته‌اند اهدا می‌شود. او ادامه داد این تندیس، یک افتخار بین‌المللی و نشانه تعهد این مجموعه‌ها به مسوولیت اجتماعی‌شان است
سپس تندیس مسئولیت اجتماعی رعد به برگزیدگان اهدا شد. در بخش افزایش مشارکت توان‌یابان در جامعه، تاکسی آنلاین اسنپ به دلیل استخدام نزدیک به دو هزار نفر از توان‌یابان، که ضمن ایجاد شغل و کمک به اشتغال افراد دارای معلولیت، میزان مشارکت اجتماعی این عزیزان را نیز در جامعه افزایش داده است شایسته دریافت تندیس رعد شناخته شد.
در بخش ارتقاء کیفیت زندگی توان‌یابان، شرکت دانش‌بنیان پکتوس به دلیل توليد تجهيزات كامپيوتري و الكترونيكي ويژه نابينايان برای بیش از دو دهه و فراهم آوردن امکان استفاده افراد نابینا از کامپیوتر و اینترنت و در نتیجه ارتقاء دانش و آگاهی افراد نابینا و بهبود کیفیت زندگی ایشان تندیس رعد را دریافت کرد و در بخش فرهنگ‌سازی و تغییر نگرش در جامعه نیز کمپین «هستمت» که با اجرای بزرگ‌ترین و فراگیرترین کمپین محیط زیستی ایران که با شعار احترام به محیط زیست و احترام به انسان‌های دیگر تلاش کردند تا مردم را در حفاظت از محیط زیست همراه کنند و در کنار این هدف، با درآمد حاصل از فروش درهای پلاستیکی و خرید ویلچر، نقشی پررنگ به این کمپین دادند. مهندس احمد میرزاخانی رئیس هیأت مدیره، صدیقه اکبری نائب رئیس هیأت مدیره، دکتر کمالی رییس دانشگاه علوم توانبخشی و بهزیستی و منصوره پناهی مدیرعامل مجتمع رعد هم به عنوان اهدادکنندگان جوایز مسابقه بودند.
در ادامه برنامه، شاهین طبری و گلرخ بحری از تیم اجرایی رویداد، به ارائه گزارشی از دستاوردهای توان‌تک پرداختند. طبری گفت: در رویداد توان‌تک، 20 استارت‌آپ 30 کسب‌وکار اینترنتی موفق مشارکت داشته و در بخش مسابقه نیز، 22 ارائه انجام شده است. بحری نیز با اشاره به فعالیت منطقه ویژه اشتغال و کارآموزی در نمایشگاه توان‌تک گفت در سه روز نمایشگاه، 256 فرصت شغلی توسط کسب‌وکارها معرفی شده و توانیابان هم 168 رزومه شغلی تکمیل کرده‌اند. دبیر اجرایی رویداد ادامه داد توجه رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به توان‌تک، گفت بیش از 80 رسانه مکتوب و آنلاین اخبار توان‌تک را پوشش دادند. در شبکه‌های اجتماعی هم در همین مدت کوتاهی که از شکل‌گیری توان‌تک گذشته مخاطبان بسیاری را جذب کرده‌ایم به طوری که در توییتر بیش از 200هزار، در اینستاگرام بیش از 65هزار بار، در آپارات 12هزار و در تلگرام نزدیک به 300هزار بار مطالب مربوط به توان‌تک دیده شده است.
در بخش برگزیدگان استارت‌ آپ‌ها، رتبه‌ی اول این مسابقه به «همیار بینا» تعلق گرفت؛ دستگاهی که به منظور تشخیص موانع معلق طراحی شده که عصای سفید نمی‌تواند آن‌ها را تشخیص دهد. این دستگاه به واسطه‌ لرزش می‌تواند فاصله‌ اجسام روبروی خود را با حس لامسه به کاربر منتقل کند. «ویتامید» به عنوان سازنده‌ بازی‌های توانبخشی برای توان‌یابان، رتبه‌ دوم را کسب کرد. در نهایت رتبه‌ سوم از آن «به‌توان کالا» و «همیار مهر» شد. به‌توان کالا، اولین مرجع مجازی کالاها و خدمات مخصوص توان‌یابان و همیار مهر، درگاه واحد ارائه خدمات و کالاهای مناسب برای توان‌یابان هستند.
از سه استارت‌آپ 3D fast به عنوان پلتفرم آنلاین خدمات پرینت 3بعدی و مارکت‌پلیس جامعه طراحان و پرینتر‌داران، صندلی فیبرکربن، تولید ویلچر سبک‌وزن فعال در جهت استقلال بیشتر توان‌یابان و بام، بانک اطلاعاتی مناسب‌سازی (بام) مکان‌های شاخص عمومی شهر برای معلولان هم قدردانی به عمل آمد.
توان ­تک رویدادی استارت‌­آپی در حوزه توانمندسازی افراد دارای معلولیت است که در آن، افراد دارای معلولیت، با فناوری‌های نوین و کاربردهای آن در مشاغل دانش‌محور و غیرفیزیکی آشنا شده و فرصت‌های شغلی پایدار در کسب‌وکارهای مبتنی بر اینترنت، بررسی و معرفی می‌شوند.
منبع: وحید حجه‌فروش، سایت مجتمع رعد، 25 آذر 1396

وقتی تکنولوژی زمینه اشتغال توان یابان را ارتقا می دهد

جشنواره “توان تک” با هدف هم‌افزایی توان‌یابان و تکنولوژی در راستای ارتقا فعالیت اشتغال‌زایی توان‌یابان اجرا می‌شود.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از تهران، معلولان توانایی فوق‌العاده‌ای دارند و باید بتوانند کارهایی با توجه به توانایی‌هایشان انجام دهند، بارها این جمله «معلولیت محدودیت نیست» را شنیده‌ایم اما فارغ از نوع نگاه ما معلولان در جشنواره توان تک به درستی این جمله را معنا کرده‌اند که خود سند افتخار دیگری بر تارک سرزمینم است.
در همین راستا به همت موسسه نیکوکاری رعد، جشنواره «توان تک» جهت زمینه‌سازی شکوفایی استعدادهای این قشر برگزار شده است؛ رویداد توان‌تِک ضمن گردهمایی شرکت‌های موفق استارت‌آپی و تجارت الکترونیک، معرفی توان‌یابان موفق و شاغل در این‌گونه شرکت‌ها را دنبال می‌کند، از طرف دیگر معرفی سرویس‌ها و خدماتی که سبب بهبود کیفیت زندگی شهروندان به ویژه توان‌یابان شده را هدف قرار داده است
توان‌تِک فرصتی است تا توان‌یابان در کنار آشنایی با فضای تجارت الکترونیک و شناخت فرصت‌های اشتغال پایدار در این‌گونه شرکت‌ها، از راه‌های تازه‌ای برای عرضه کالا، خدمات و رونق کسب و کار خود استفاده کنند همچنین مدیران شرکت‌های استارت‌آپی علاوه بر شناخت توانایی‌ها و مهارت‌های افراد دارای معلولیت، رو در رو با مشتریان و مخاطبان ارتباط برقرار کرده و به مسئولیت‌های اجتماعی در یک رویداد تخصصی عمل کنند.
توان‌تِک رویدادی استارت‌آپی در حوزه معلولیت است که در آن شناخت افراد دارای معلولیت از فناوری‌های نوین و کاربردهای آن در مشاغل دانش محور و غیر فیزیکی و نیز آگاهی از فرصت‌های شغلی پایدار در کسب و کارهای تجارت الکترونیک بررسی و معرفی می‌شود.
در همین زمینه منصوره پناهی مدیرعامل مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به اینکه نوع تفکر و نیاز افراد معلول باید مورد توجه کارفرمایان قرار گیرد اظهار داشت: کارفرما باید از ظرفیت توان‌یابان که استعدادهای زیادی دارند استفاده کند.
وی ادامه داد: جهت اشتغال توان‌یابان به ناتوانی کاری نداریم حتی در فرم‌های اشتغال این نکته مطرح نشده است بلکه در زمینه اشتغال توانمندی این افراد ملاک قرار می‌گیرد.
مدیرعامل مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد با اشاره به اینکه سه ماه به توان‌یابان آموزش داده می‌شود تصریح کرد: ضروریات موردنیاز به کارفرما و کارآموز آموزش داده می‌شود، در واقع همیار کارفرما و توان‌یاب هستیم که بعد از سه سال که ارتباط اینها برقرار شد، حمایت قطع می‌شود.
پناهی عنوان کرد: بیشترین مانع سرویس بهداشتی و هم‌چنین موضوع رفت و آمد است که با بهزیستی هماهنگ شده که اگر کارفرما توان‌یاب را استخدام کند بهزیستی مناسب‌سازی لازم را انجام دهد.
وی با بیان اینکه این آموزش‌ها را در استان‌های دیگر هم داریم خاطرنشان کرد: به دنبال ایجاد مرکز اشتغال حمایتی هستیم، ضمن اینکه به 10 استان مجوز داده شده تا آموزش‌های لازم در زمینه اشتغال فراهم شود هر چند این روش طولانی است ولی احتمال خطا پایین است و امید است مردم، مسئولان و کارفرمایان همکاری لازم را با ما داشته باشند.
مدیرعامل مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد عنوان کرد: وظیفه انسانی ایجاب می‌کند که نوع نگاه به توان‌یابان عوض شود، تغییر نگرش باید از جوانان شروع شود و رسانه‌ها در این زمینه به ما کمک کنند.
میلاد نوری موسس اپلیکیشن پونز به عنوان یکی از فعالان حاضر در جشنواره توان تک به خبرنگار تسنیم گفت: پونز اپلیکیشن مکان‌محور است که در سراسر کشور مکان مورد نیاز را نشان می‌دهد، ضمن اینکه لوکیشین‌هایی با عنوان دسترسی مناسب، یا دسترسی ویلچر دارد که بر اساس آن کاربر می‌تواند به امکانات مکان دسترسی پیدا کند.
وی با بیان اینکه اطلاعات اپلیکیشن توسط کاربران و جمع‌سپاری تأمین می شود تصریح کرد: افراد و کاربران کمک کنند تا این اطلاعات به روز شود.
در ادامه یکی از اعضای وبسایت مناسب‌سازی به خبرنگار تسنیم گفت: در این وبسایت اطلاعات دسترسی مکان‌های مختلف در اختیار افراد قرار می‌گیرد، و بر اساس آن دسترسی‌ها به صورت طلایی، نقره‌ای و برنزی تقسیم می‌شود.
وی عنوان کرد: ایده اولیه در انجمن باور شکل گرفت و طراح سایت نیز معلول است، از شهروندان می‌خواهیم در طراحی سایت به ما کمک کنند تا اطلاعات دسته‌بندی شود و دسترسی راحت‌تر شود.
منبع: خبرگزاری تسنیم، 23 آذر 1396

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.