پیام دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت ۲۰۱۷

تهران ۱۲ آذر ۱۳۹۶ (مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد) — دبیرکل سازمان ملل متحد در پیامی به مناسبت روز جهانی افراد دارای معلولیت، ۳ دسامبر ۲۰۱۷ برابر با ۱۲ آذر ماه جاری خواستار رفع موانع فیزیکی و فرهنگی به منظور ایجاد جوامع تاب‌آور و فرصت‌هایی شد تا به گونه‌ای واقعی هیچ کس عقب نماند.

متن کامل پیام آنتونیو گوترش به شرح زیر است:
تاب‌آوری در مرکزیت دسترسی به توسعه پایدار قرار دارد. دستور کار ۲۰۳۰ در تعهد نسبت به اینکه هیچکس عقب نماند، متعهد است آنانی که منزوی هستند یا به حاشیه رانده شده‌اند را توانمند سازد تا آسیب‌پذیری ایشان را نسبت به صدمات اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی کاهش دهد.
در سال‌های اخیر جامعه بین‌المللی پیشرفت چشمگیری در پیشبرد حقوق یک میلیارد انسان دارای معلولیت داشته است. معلولیت به عنوان مسئله‌ای چند جانبه در دستور کار ۲۰۳۰، دستور کار نوین شهری و چارچوب سندای در مورد کاهش خطر بلایا به رسمیت شناخته شده است.
در عین حال افراد دارای معلولیت هنوز غالبا محروم از طراحی، برنامه‌ریزی و اجرای سیاست‌ها و برنامه‌هایی هستند که بر زندگی آنان اثر دارند. آنان معمولا در بازارهای کار و دسترسی به آموزش و سایر خدمات با تبعیض رو به رو می‌شوند.
برای چیره شدن بر این چالش، مسیر به سوی فراگیری، دسترسی، امکانات قابل استفاده، فن‌آوری‌ها، زیرساخت‌ها، خدمات، و تولیدات باید به وسیله، برای و با همراهی افراد دارای معلولیت تضمین گردد. ما باید با نمایندگی آنان اقدام کنیم، با یکدیگر برای طراحی همکاری نمایم، راه‌حل‌های مبتکرانه و قابل اجرا و مقرون به صرفه برای درک برابری برای همه به عمل درآوریم.
در این روز جهانی افراد دارای معلولیت اجازه دهید موانع فیزیکی و فرهنگی را از میان برداریم، جوامع تاب‌آور ایجاد کنیم و فرصت‌هایی بسازیم تا به گونه‌ای واقعی هیچ کس عقب نماند.

منبع: سایت کانون توانا قزوین، 13 آذر 1396

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *