انتشار برترین نوشتار اسکلت بیرونی توسط رویترز

در صورت عدم وقوع اتفاقی غیر منتظره در دو ماهه‌ی انتهایی سال ۲۰۱۷، برترین مقاله‌ی نوشته شده پیرامون اسکلت بیرونی بدن توسط خبرگزاری رویترز منتشر خواهد شد. این مقاله توسط آندری کالیپ (Andrei Khalip) پیرامون تجربه شخصی وی پس از استفاده از اسکلت بیرونی توانبخشی حرکت پا با نام ققنوس (Phoenix)،‌ متعلق به شرکت SuitX، نوشته شده است. در این نوشتار از مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی در مورد کلیات این مقاله توضیح خواهیم داد.
استیو یانچز در حال استفاده از اسکلت بیرونی Phoenix
چرا این مقاله برترین مقاله‌ پیرامون اسکلت بیرونی بدن است؟
نخستین جذابیت مقاله شیوه‌ی آغاز آن است. نویسنده پس از معرفی کوتاه خود عنوان می‌کند که چگونه بر اثر یک آسیب نخاعی از ناحیه‌ی پا فلج شده است. پس از این معرفی کوتاه نویسنده توضیح می‌دهد که چگونه توسط اطرافیان از اخبار پیرامون درمان آسیب‌های نخاعی با فناوری‌های جدیدی همچون سلو‌ل‌های بنیادی، ایمپلنت و کلاه‌های EEG برای دور زدن ناحیه آسیب دیده، آگاه شده است.
در ادامه‌ی مقاله نویسنده توقع خود را از یک اسکلت بیرونی بیان می‌کند. بر اساس گفته‌ی وی استفاده از یک ابزار درمانی که به او امکان ایستادن را بدهد مهم‌تر از حرکت بدون صندلی‌ چرخدار و یا تجربه کردن دنیا از زاویه دید ایستاده است؛ چرا که بدن انسان برای راه رفتن طراحی شده است و نشستن طولانی مدت افراد را در معرض خطرهای ثانویه ناتوانی حرکتی قرار می‌دهد. از جمله مشکلات نام برده شده توسط نویسنده می‌توان به کاهش تراکم استخوان، افزایش شدید عفوت‌ها، اختلال در گردش خون، اختلاهای ناشی از مشکلات مزاجی، زخم بستر، افزایش احتمال ابتلا به دیابت، کمر درد و مرگ زود هنگام است.
به سوی SuitX
آندری کالیپ بیان داشت: در صورتی‌که تجربه‌ی استفاده‌ی آزمایشی از Phoenix به مدت دو هفته وجود نداشت، جهت استفاده از آن داوطلب نمی‌شدم زیرا در ابتدا با این دستگاه هماهنگ نبودم.
بر خلاف باور موجود،‌ پوشیدن یک اسکلت بیرونی جهت راه رفتن برای نخستین بار بسیار دشوار است. ترس از راه رفتن، تشویش و مشکل در انتقال وزن از پایی به پای دیگر باید بسیار جدی تلقی شود و این عوامل به سادگی قابل اغماض نیستند. آقای کالیپ با ثبت‌نام در یک برنامه‌ به طول دو هفته و با الهام از استفاده کننده‌ی اول Phoenix، استیو سانچز (Steve Sanchez)، پس از چهار جلسه اعتماد به نفس بیشتری یافت و در انتهای برنامه نه تنها سریع‌تر حرکت می‌کرد، بلکه فواید راهپیمایی روزانه را در سلامت خود احساس می‌کرد.
بابی مارینوف، استیو سانچز و تری داو در نمایشگاه توانبخشی سال ۲۰۱۶
توجیه استفاده از اسکلت بیرونی برای کمک به راه رفتن
آقای کالیپ یک مقاله‌ برای استفاده‌ی عام تهیه کرده که پیرامون فواید استفاده از یک اسکلت بیرونی در افراد پاراپلژیک (فلج از ناحیه کمر) توضیح می‌دهد. این توجیهی برای استفاده از اسکلت بیرونی پایین تنه جهت کمک به راه رفتن و بازپروری است. این وسیله در ابتدا پر هزینه به نظر می‌رسد و باید نتظیم شود اما در طولانی مدت هزینه‌های پزشکی افراد ناتوان حرکتی را کاهش می‌دهد.

منبع: سارا ورادی، مجله فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی، 16 آبان 1396

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *