دیدار گروهی از نابینایان فرهیخته با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

دیدار گروهی از نابینایان فرهیخته با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

دکتر علی ربیعی: «فهمیدم که ما مسئولان چقدر نمی‌دانیم و چقدر می‌توان از نابینایان آموخت.»
روز سه‌شنبه 25 مهرماه با هماهنگی و برنامه‌ریزی انجمن باور و شبکه تشکل‌های نابینایان و کم‌بینایان کشور چاووش، گروهی از نابینایان تحصیلکرده و برجسته با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دیداری صمیمانه داشتند. در این دیدار علاوه بر علی ربیعی، روزبه کردونی مدیرکل دفتر آسیب‌های اجتماعی این وزارتخانه نیز حضور داشت.
گروه کوچک نابینایان دیدارکننده به گونه‌ای انتخاب شده بودند که از زوایای مختلف بازتاب‌دهنده مشکلات و درخواست‌های عمومی نابینایان و کم‌بینایان کشور باشند.
در آغاز دکتر علی ربیعی ضمن خوشامد به دیدارکنندگان تأکید کرد که در این نشست شنونده خواهد بود. در ادامه سهیل معینی مدیرعامل انجمن باور و شبکه چاووش، به معرفی حضار پرداخت و روند بیان نظرات گروه نابینایان را مدیریت کرد.
امید هاشمی، کارشناس زبان و متخصص فناوری‌های ITC نابینایان، به تشریح مهم‌ترین نیاز آسیب‌دیدگان بینایی در عرصه تجهیزات و فناوری پرداخت.
خانم دکتر باقرپور متخصص روانشناسی تربیتی، به بیان و توضیح ضرورت رسیدگی به آموزش و حمایت از خانواده‌ها به ویژه زوج‌های نابینا و کودکان دارای آسیب بینایی از بدو تا ادامه ازدواج و تربیت کودکان پرداخت و ارائه بسته حمایتی دولت از این امر.
خانم ظرافت‌انگیز، دبیر آموزش و پرورش ضمن تشریح زوایای دیگری از ضرورت ارائه خدمات مددکاری به زنان و کودکان نابینا بر ضرورت هماهنگی میان سازمان بهزیستی و سازمان آموزش و پرورش استثنائی تأکید کرد.
حسین‌رضا ایرانی، مربی و مدرس ماساژ، به تشریح نقش این تکنیک در ایجاد فرصت‌های شغلی برای نابینایان و کم‌بینایان پرداخت.
خانم هماوندی، کارشناس ترک اعتیاد، به تشریح گسترش پدیده اعتیاد در میان معلولان از جمله نابینایان و بررسی علل روانشناسی این امر پرداخت و خواهان حمایت ویژه وزارت تعاون و دفتر آسیب‌ها از اشتغال کارشناسان نابینا جهت ترک اعتیاد همنوعان خود و تأسیس کمپ‌های ویژه شد.
دکتر بهروز افروز، سخنان خود را به بررسی وضعیت تولید منابع اطلاعاتی مورد نیاز نابینایان و خلع‌های موجود از جمله تعطیلی مرکز فرهنگی رودکی اختصاص داد.
جعفر حسینی موسیقیدان نابینا به موانع فراروی فعالیت‌های هنری هنرمندان نابینا اشاره کرد و با توضیح مانع‌تراشی ارگان‌های مختلف در این خصوص خواهان سیاستگذاری حمایتی وزارت تعاون و سازمان بهزیستی از فعالیت‌های اشتغالزا و نیز اثرگذار فعالیت‌های هنری بر توانمندی روحی نابینایان و کم‌بینایان شد.
آقای عبدالملکی، مسئول بخش کتابخانه ملی و یکی از پژوهشگران ارشد نابینا در کشور، به ضرورت حمایت از پژوهش‌های کاربردی حوزه توانبخشی و آموزش نابینایان اشاره کرد و همچنین بر ضرورت تفکیک سیاستگذاری‌های رفاهی از خدمات و اقدامات اجرایی تأکید کرد.
دکتر ایرج آبادی، فعال صنعتی نابینا، ضمن تشریح فعالیت‌های خود در عرصه تولید، با اعلام آمادگی و امکان تولید تجهیزات مورد نیاز نابینایان، این عرصه را عرصه‌ای مؤثر برای ایجاد اشتغال پایدار نابینایان توصیف کرد.
مهدی صادقی‌نژاد کارشناس کهنه‌کار آموزش توانبخشی نابینایان و کم‌بینایان با اشاره به کمیت نابینایان تحصیلکرده کشور و رشد حاصل آمده در طی سه دهه اخیر در این زمینه، جامعه را بسیار غافل از ظرفیت بالای اثرگذاری نابینایان بر توسعه کشور توصیف و بر ضرورت فرهنگ‌سازی گسترده در این زمینه تأکید کرد.
در ادامه نشست علی ربیعی، با تأکید بر این که دانسته است مسئولان در مورد حوزه‌های تحت مدیریت خود چقدر نمی‌دانند و این که او در این نشست از نابینایان تحصیلکرده حاضر و نگاه آنان به مسائل بسیار آموخته و یادداشت برداشته است، به تشریح کمک‌های وزارتخانه تحت مدیریت خود به حل مشکلات مطروحه پرداخت از جمله رئوس وعده‌های وزیر تعاون می‌توان به تشکیل ستاد اشتغال معلولان، حمایت فوری از فعالیت‌های هنری از جمله اختصاص فضای مناسب برای انجام فعالیت هنری نابینایان، ترتیب دیدار نابینایان متخصص با وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، آموزش و پرورش و ارتباطات و فناوری اطلاعات جهت حل مشکلات مطرح شده، اشاره کرد.
در پایان لوح تقدیر و هدایایی از سوی وزیر به دیدارکنندگان اهداء شد و به طور متقابل تعدادی از محصولات فرهنگی تولید معلولان و نابینایان و نیز یک نمونه از جدیدترین عصای سفید تولید داخل کشور توسط کارآفرینان نابینا به وزیر اهداء شد.
وجه مشترک ارزیابی نظر نابینایان دیدارکننده با وزیر تعاون، صمیمیت و بی‌تکلفی وزیر در این دیدار و احساس آرامش کامل سخنرانان در بیان آزاد دیدگاه‌هایشان بود.
دکتر ربیعی نیز احساس مثبت خود را از این دیدار، با قرائت پیامی که به مناسبت «روز جهانی عصای سفید» در اینستاگرام‌شان منتشر کرده بودند، نشان دادند.
منبع: کاتال شبکه تشکل‌های نابینایان و کم بینایان کشور چاووش، 25 مهر 1396

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *