تبریز ۲۰۱۸ بدون معلولان پایش می لنگد!

تبریز ۲۰۱۸ بدون معلولان پایش می لنگد!

مسعود ورزنده

تبریز اهمیت تاریخی، سیاسی و فرهنگی بسیاری برای ایران دارد و از کانون‌های تمدنی کشورمان محسوب می‌گردد.
این شهر در حال حاضر مرکز ثقل فعالیت­های اقتصادی منطقه شمال غرب ایران است. مرکزیت مطلوب جغرافیایی و موقعیت مناسبت ارتباطی و مبادلاتی در کنار تداوم سابقه شهرنشینی و صنعت گری از علل اصلی حفظ موقعیت اقتصادی برتر تبریز به شمار می­روند. همچنین به دلیل همسایگی با کشورهای ترکیه و آذربایجان که دارای تاریخ و فرهنگ مشترکی با ایران هستند، تبریز قابلیت مبادله فرهنگی و سیاسی را با این دو کشور دارد.
در طول ادوار تاریخی، تبریز آثار و ابنیه بسیاری را به‌عنوان میراث فرهنگی ایجاد نموده است. بازار تبریز که بزرگ‌ترین مجموعه تجاری سرپوشیده در ایران و جهان است، در گذشته بر سر راه جاده ابریشم قرار داشت. وجود صنایع دستی باارزش مانند فرش تبریز که شهرت جهانی دارد، از لحاظ اقتصادی نیز درآمدزاست. در نمایشگاه بین‌المللی تبریز که بزرگ‌ترین مرکز نمایشگاهی در ایران است، نمایشگاه‌های متعددی در زمینه صنایع دستی و فرش برپا می‌شود و افراد بسیاری را از داخل و خارج کشور بدین شهر می‌کشاند.
بررسی وضعیت گردشگری ایران نشان می‌دهد که اصلی‌ترین وجه گردشگری تبریز، گردشگری سلامت و ورود توریست‌های خارجی به این شهر از کشورهای آذربایجان و ترکیه می‌باشد. گردشگران ورودی از این دو کشور حتی در سال‌های تحریم نیز به‌صورت پایدار بدان سفر کرده‌اند. طبق برآوردهای جهانی تا سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۰ درصد درآمد گردشگری جهان را بخش گردشگری سلامت به خود اختصاص خواهد داد. در سال ۲۰۱۳ تبریز با جذب ۶۸۰ هزار گردشگر خارجی که بخش عظیمی از آن‌ها مربوط به بخش سلامت بودند، توانست ۱۴ درصد بازار گردشگری کشور را به خود اختصاص دهد. در حالی که تعداد گردشگران کلی به استان بالغ بر ۳ میلیون نفر بود.
اما این بار قرار است تبریز در رویداد مهم پایتخت گردشگری اسلامی در سال ۲۰۱۸ حدود ۱/۵ میلیون گردشگرخارجی را جذب کند که رکوردی قابل توجه است. دراین میان ودرخوشبینانه ترین حالت حداقل ۱۰ تا ۱۵% این قبیل گردشگران را معلولان و سالمندان تشکیل خواهند داد, باید دید برگزارکنندگان این حرکت مهم تاریخی چه تدابیری را برای پذیرایی از حدود ۲۰۰ هزارنفر گردشگرمعلول و سالمند خارجی در سال ۲۰۱۸ اندیشیده اند, ضمن آنکه تعداد حدود ۳۵۰ هزارنفر معلولان و سالمندان این شهر تاریخی و لااقل ۳۰۰ هزارنفر گردشگران معلول و سالمند داخلی که همه ساله بطور متوسط به این دیار رهسپارمی شوند را نباید از نظر دور داشت.
■ هتل و مجتمع های اقامتی:
درتبریز مجموعا ۲۷ هتل خدمات رسانی به گردشگران ورودی این کلان شهر را بعهده دارند که از این تعداد ۳ هتل پنج ستاره, ۴ هتل چهارستاره و مابقی ۲,۳و۱ ستاره و هتل آپارتمان محسوب می شوند که بغیر از امکانات محدود نظیررمپ ورودی, آسانسور, سرویس بهداشتی فرنگی, درهتل های ۵ و۴ ستاره دربسیاری از هتل های مذکور کمترین امکانات مورد نیاز گردشگران معلول و سالمند پیش بینی نشده است. برای کلان شهری که خود را بعنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام معرفی خواهد کرد, زیبنده نیست برای درصد قابل توجهی از گردشگران خارجی و داخلی که برای بازدید از جاذبه های فرهنگی, تاریخی و گردشگری درسال ۲۰۱۸ به این شهررهسپار خواهند شد, کمترین امکانات اقامتی استاندارد دراختیار نباشد!
■ حمل ونقل درون شهری:
یکی از مولفه های مهم و ضروری برای گردشگران ورودی هرشهر امکانات مناسب, ارزان و متنوع حمل ونقل شهری است. تبریز با داشتن خطوط اتوبوسرانی با حدود ۱۰۰۰ دستگاه اتوبوس شهری, خطوط تاکسیرانی باحدود ۱۲۰۰۰ دستگاه تاکسی, یک خط مترو جدیدالتاسیس و بهره گیری از خدمات بیش از ۱۵۰ شرکت حمل ونقل شخصی خصوصی, خدمت رسانی به بیش از یک میلیون و ۷۷۰ هزار نفر ساکنین شهر و گردشگران را بعهده دارد. اما به جرات می توان ادعا نمود درزمینه حمل ونقل شهروندان و گردشگران معلول وسالمند دراین شهر اقدام قابل توجهی صورت نگرفته و این قبیل افراد با مشکلات عدیده ای درزمینه سفرهای درون شهری مواجه اند با توجه به آمار معلولان و سالمندان شهر تبریز که حداقل ۲۰% جمعیت این کلان شهر را به خود اختصاص داده اند, بکارگیری اتوبوس های شهری مجهز به رمپ های تلسکوپی یا دارای بالابرصندلی چرخدار, تجهیز و مناسب سازی ایستگاه های بی آرتی و سایرخطوط اتوبوسرانی شهری, استفاده ازتاکسی های ویژه معلولان و سالمندان معروف به TX4 که هم اکنون دراکثر کلان شهرهای جهان استفاده می شود و ایجاد سامانه های حمل ونقل ون شهری با خودروهای مجهز به بالابر صندلی چرخدارو … ازجمله ضروریات مورد نیاز شهرتبریز می باشد که شهرداری, سازمان تاکسیرانی و … بایستی به جد درجهت برنامه ریزی و تامین این امکانات تلاش نمایند.
■ مناسب سازی شهری:
با تلاش شهرداری تبریز و پیگیری های ستاد مناسب سازی شهر تبریز, درسال های اخیرقسمت های زیادی از معابر پیاده و گذرگاه های شهری اصلاح و مناسب سازی گردیده و دسترسی های قابل توجهی بویژه درمحدوده های مرکزی شهر برای معلولان و سالمندان فراهم شده است. اما این کافی نیست و تا رسیدن به ایده آل های شهربدون مانع فاصله زیادی مشاهده می شود. برخی ازخیابان های مناطق شمالی و شهرک های جدید التاسیس درشیب های بسیارتند ایجاد شده است که امکان هرگونه تحرک را از معلولان بویژه استفاده کنندگان از صندلی چرخدار و سایر وسایل کمک حرکتی را سلب نموده است. پارکینگ های ویژه برای خودروهای معلولان بویژه درخیابان های اصلی و مراکز اداری, تجاری و خدماتی کمتربه چشم می خورد, ازسرویس های بهداشتی عمومی مناسب سازی شده با نیازهای معلولان درسطح شهر خبری نیست!, سرویس های خدماتی نظیردستگاه های خودپرداز بانک ها (ATN) قابل استفاده برای شهروندان و گردشگران معلول و سالمند به سختی قابل دسترس هستند, ساختمان ها و مجموعه های اداری, خدماتی, تجاری, بهداشتی, درمانی و … کمتربرای ورود و استفاده شهروندان و گردشگران معلول مهیا شده است. موزه ها و اماکن فرهنگی فاقد امکانات مورد نیاز این قبیل گردشگران اعم از معلولان جسمی, حرکتی و ناببینایان و ناشنوایان بوده و عملا”گروه های مختلف معلولان درمراجعه به موزه ها و گنجینه های تاریخی, فرهنگی با مشکلات عدیده ای درزمینه سخت افرازی و نرم افزاری مواجه اند! و….
مواردی که ذکرشد شاید کمترین و درعین حال مهمترین شاخصه های یک شهر گردشگری محسوب می شود و شهری که بعنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام درسال ۲۰۱۸ برگزیده شده است, باید و به قطع یقین کمترین حقوق و نیازهای تمامی گروه های گردشگر اعم از داخلی وخارجی را که با صرف هزینه و ارز آوری موجب رونق وضعیت اقتصادی, اجتماعی این کلان شهر خواهند شد را تامین نماید, پس لازم است تمام اعضای ستاد برنامه ریزی و برگزاری مراسم « تبریز ۲۰۱۸» درفرصت باقیمانده درجهت تامین امکانات و شرایط مناسب برای گردشگران معلول و سالمند تلاش لازم بعمل آورند تا شاهد حضورگسترده این قبیل گردشگران در تبریز ۲۰۱۸ باشیم.
منبع: سایت آداک گردشگران معلولین، ۷ مهر ۱۳۹۶

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *