اولین جلسه شورای قرآنی ناشنوایان و ملاقات با حجت الاسلام والمسلمین سیدجواد شهرستانی

اولین جلسه شورای قرآنی ناشنوایان
و ملاقات با حجت الاسلام والمسلمین سیدجواد شهرستانی

به منظور ترویج قرآن در جامعه ناشنوایان ایران با عنایت حجت الاسلام والمسلمین سیدجواد شهرستانی نماینده آیت الله العظمی سیدعلی سیستانی شورایی شکل گرفته است. این شورا 3 مهرماه 1396 با جناب آقای شهرستانی ملاقاتی داشتند و به بررسی ابعاد مسابقه قرآن برای ناشنوایان پرداختند. هر یک از اعضاء دیدگاه خود را بیان نمودند و در ادامه ایشان هم فرمودند: “کسانی که به دلیل جنگ یا مادرزادی یا بر اثر حادثه‌ای مثل تصادفات جاده‌ای، بینایی یا شنوایی یا حرکت دست و پا یا قدرت فکری و ذهنی یا سلامت روانی خود را از دست داده‌اند، آمارشان رو به افزایش است چون زندگی مدرن و جدید علاوه بر اینکه شرایط را بهتر می‌سازد اما پیامدهایی هم دارد که یکی از آنها تصادفات جاده‌ای و افزایش معلولیت‌ها است.
شما آقایان و خانم‌ها که به سهم خود برای اصلاح امور این افراد گامی بر می‌دارید و کاری انجام می‌دهید حتماً مأجور نزد خداوند هستید و اجر شما محفوظ است.
کسانی که ظاهراً سلامت دارند و مدعی‌اند سالم هستند، بازدهی افراد دارای معلولیت و توانمندی آنان را ندارند. ما که خود را سالم می‌دانیم نسبت به ناشنوایان، نابینایان بازدهی و ثمرات و نتایج کمتری داریم. بسیاری از این افراد دارای آسیب در گفتار یا در بینایی یا در حرکت دست و پا دارند، خلاقیت و توانایی‌های بیشتر از ما دارند. در موزه عکس خانمی است به نام معصومه که در سال 93 در جریان همایش عکس و معلولیت همراه پدر و مادرش از لنگرود آمدند قم چون در آن همایش نفر اول در هنر نقاشی شده بود و من او را دیدم. پا اصلاً ندارد و دستان او هم ناقص است، وزن او حدود 20 کیلوگرم است اما نقاشی‌های زیبایی دارد که بعضی را به من هدیه داد و در موزه گذاشته‌ام.
شما هر سال در اخبار پارالمپیک می‌شنوید که تیم‌های معلولان ایران یا عراق یا دیگر کشورها مدال‌های طلا، برنز و نقره دریافت کرده‌اند. تیم فوتسال نابینایان بسیار زیبا و دیدنی است حتی اگر درصدی بینایی داشته باشند و به اصطلاح کم بینایی شدید داشته باشند، با چشم‌ بند چشمان آنها را می‌بندند ولی آنها با مهارت توپ و دروازه را تشخیص می‌دهند نیز خودی را از حریف باید تمییز بدهند. بالاخره کار بسیار سخت و دشوار است ولی امتیاز و رتبه و مدال طلا دریافت می‌کنند.
البته پیشرفت‌های آنان تا حدی مربوط به شما است، با آموزش، توانبخشی و ارائه خدمات به آنان، آنان را آماده می‌کنید تا خدمت نمایند.
من به شما تبریک می‌گویم که مشغول برنامه‌ریزی برای توسعه فرهنگ قرآنی در جامعه ناشنوایان هستید. چند سال قبل به مدیریت دفتر فرهنگ معلولین گفتم و تأکید کردم که لازم است برای قشرهایی مثل ناشنوایان که برایشان کمتر کار شده، شما بیشتر تلاش کنید و خلأها را جبران نمایید. در سه سال اخیر دیدم برای اینان کارهای فراوانی انجام شده و یکی انجام مسابقات قرآنی و کلاً ترویج قرآن در بین ناشنوایان است. تلاش کنید و سعی نمایید این اقدام را درست و صحیح و مطابق ضوابط انجام دهید.
درست است مدیریت دفتر فرهنگ معلولین و آقای نوری تلاش می‌کنند ولی شما همگی به نوبه خود فعال و کوشا هستید و هر کس گوشه‌ای از کارها را بر عهده دارید و مشغول خدمت هستید و شما در کارتان موفق بوده‌اید. اساساً برکت و موفقیتی که در زندگی تک تک شما هست به خاطر همین فعالیت‌ها است و به خاطر دعایی است که بدرقه شما است.
شما می‌خواهید فرهنگ معنوی ناشنوایان را توسعه و ارتقا بدهید؛ این هدف بسیار مقدس و ایده‌آل است. اما برای انجام این کار لازم است از نخبگان و کارشناسان مشورت بگیرید؛ یعنی استبداد در رأی مذموم است و لازم است از خبرگان تبعیت کنیم.
فناوری همواره رو به پیشرفت است. در امور معلولان و ناشنوایان هم تکنولوژی‌های جدید آمده و می‌توانید از آنها استفاده کنید. حتماً با مراکز در کشورهای مدرن و مترقی ارتباط داشته باشید. آموزه‌های مکتب اسلام و تعالیم معصومین علیهم السلام و تشیع را برای آنها بفرستید؛ زیرا هم در قرآن و هم در سیره و سنت معصومین علیهم السلام نکات مترقی فراوان هست. در قرآن کریم هست که حضرت زکریا با زبان اشاره با مخاطبانش ارتباط برقرار می‌کرد، همین‌طور درباره حضرت مریم می‌فرماید او به مردم با اشاره حضرت عیسی را نشان داد و با اشاره به مردم تفهیم کرد که از حضرت عیسی بپرسند.
در حالی که بعضی جوری تبلیغ می‌کنند که زبان اشاره متعلق به دوره جدید است و غربی‌ها آن را ایجاد کرده‌اند در حالی که قرآن کریم گزارش نموده است. نیز در احادیث نبوی و علوی و دیگر ائمه هست که در جاهای مختلف از علائم اشاره برای تفهیم مقاصد خود استفاده کرده‌اند. به دفتر معلولین گفته‌ام اینها را به صورت کتاب منتشر کنند و تا کنون دفتر چند کتاب در این باره منتشر کرده است.
آقایان در مورد تزریق بودجه و امکانات و تسهیلات گفتند. شما که دستتان در کار است به خوبی می‌دانید که همه چیز را با پول و امکانات مادی نمی‌توان به دست آورد، البته پول یکی از عوامل پیشرفت است و اینجانب هم به سهم خودم به همه کمک کرده و می‌کنم ولی هر کاری می‌خواهید انجام دهید قبل از شروع طرح آن را بدهید تا ببینیم دیگران شروع کرده‌اند و به اصطلاح کار موازی است یا نه؟ دفتر فرهنگ معلولین هر کاری می‌خواهد شروع کند اول مشورت می‌گیرد و پس از آن طرح‌نامه تدوین می‌کند و مراحل بعد را پس از آن انجام می‌دهد.
ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که اسلامی است و مشکلات فراوان داریم. در جامعه معلولان تصور کنید هزاران مشکل کوچک و بزرگ هست. از طرف دیگر امکانات و منابع مالی هم محدود است. لذا باید حساب شده گام برداریم و تدبیر و درایت به خرج دهیم. باید طوری عمل کنیم وظیفه‌ها و تکالیف خود را به گونه‌ای عمل کنیم که هم در دنیا و هم در آخرت داوری خداوند درباره ما مثبت باشد.
روایت مهمی نقل شده که می‌فرماید من مِنَنِ الله علیکم حوائج الخلق الیکم یعنی یکی از منت‌های خداوند به شما این است که مسئولیت رفع حاجت‌های مردم را به شما سپرده است. اینکه شما مسئول برنامه‌ریزی امور قرآنی معلولان و ناشنوایان شده‌اید منت الهی بر شما است. لطف و تکریم نیست چون رفع حاجت مردم از امور ویژه خداوند و از افعال خاص او است و تفویض آن به دیگر در واقع منت بر آنان است. پس این وظایف ـ مسئولیت‌ها، منّتی است که خدا بر سر ما گذاشته است. اما این منت چیست؟ یک بار می‌گوید من لطف الله، یکبار می‌گوید من نعم الله، ولی می‌فرماید من منن الله، چون به جایی رسیده‌اید که خدا بر سر شما منت می‌گذارد، که بتوانید قدمی بردارید.
نیاز چیست؟ نیاز فقط مادی نیست، نیاز فقط علمی نیست، نیازها مختلف است. حاج خانمی که واقعاً با این سن و سال خدا خیرشان بدهد، خدا ان‌شاءالله توفیقاتشان را بیشتر قرار بدهد، من خوشحال می‌شوم که می‌بینم اینها با یک عشق و علاقه احساس مسئولیت می‌کنند و یک انگیزه‌ای دارند، این کم نیست. اینها بدانید که مسلماً پاداش اخروی دارد و در همین دنیا اثر وضعی دارد. یعنی همین دنیا آثارش را خواهید دید. شما قدمی برمی‌دارید و کاری انجام می‌دهید در همین دنیا، تأثیرش را می‌بینید.
آقایان درباره ضرورت کتابخانه تخصصی برای ناشنوایان گفتند. اصل کتابخانه خوب و سودمند است. من قبلاً مساعدت کرده‌ام تا کتابخانه تخصصی معلولین و کتابخانه ناشنوایان در تهران تأسیس شود و به ناشنوایان سرویس بدهد اما نمی‌دانم به کجا رسیده است. لطف کنند گزارش بدهند تا بررسی شود و برای ادامه کار تدبیر گردد.
یک نکته مهم این است کتابخانه ناشنوایان دو جور قابل تصور است. کتابخانه‌ای داشته باشیم با کتب ویژه ناشنوایان؛ مثل کتب با زبان اشاره یا کتب مصور. چون اصلی‌ترین کتب ناشنوایی، کتاب‌های به زبان اشاره و کتب مصور است. اما در ایران چند عنوان کتاب به زبان اشاره یا مصور داریم، اینگونه آثار بسیار اندک است و قبل از تأسیس کتابخانه، تألیف کتاب‌های ناشنوایی اولویت دارد.
نوع دوم کتابخانه‌ای شامل کتب معمولی و مجلات معمولی تشکیل گردد. البته شامل دستگاه‌ها الکترونیکی مورد نیاز ناشنوایان هم باشد. به نظر می‌رسد اگر کتابخانه‌های موجود یک بخش را برای ناشنوایان تجهیز کنند بهتر است تا اینکه یک کتابخانه مستقل دایر گردد. البته در شرایط کنونی و بودجه‌ها جهت داده شود برای کارهای مهم‌تر و اولویت‌دارتر. و پس از تقویت فرهنگ ناشنوایی، چنین کتابخانه‌هایی هم می‌توان دایر کرد.
به هر حال بودجه‌ها محدود است و باید با برنامه‌ریزی کارهای مهم‌تر را انجام داد و نمی‌توان با یک دست چند هندوانه برداشت.
در پایان دعا می‌کنم در کارهایتان برای این قشر زحمت‌کش و البته مظلوم موفق باشید..”

پس از ملاقات مزبور، اعضای شورا از موزه امیرالمؤمنین علیه السلام بازدید کردند و سپس به دفتر فرهنگ معلولین رفتند و در آنجا جلسه‌ای تشکیل گردید و شیوه اجرای مسابقه به تفصیل بررسی گردید. پس از نماز و نهار در ساعت 14 بعدازظهر جلسه به پایان رسید.
تصمیمات اتخاذ شده عبارت‌اند از:
1ـ مسابقات قرآنی ناشنوایان ابتدا در پنج استان قم، اصفهان، مشهد مقدس، تهران و شیراز برگزار گردد و پس از دو سال مسابقه کشوری برگزار خواهد شد.
2ـ جوایز نفیس نقدی یا سکه بهار آزادی به برندگان اعطا گردد.
3ـ مسابقه کتبی است.
4ـ متنی معرفی می‌شود و پرسش‌ها از آن متن است.
5ـ در پایان جلسه مسابقه، اوراق تصحیح و جوایز اعطا می‌گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.