امام خمینی و معلولان

print

امام خمینی و معلولان
به‌کوشش: علی نوری

طلیعه
معمولاً رهبری جوامع تأثیر زیربنایی و بنیادی در سرنوشت معلولین آن جامعه داشته‌اند. چند تن از انبیاء الهی مثل حضرت یعقوب بر اساس گزارش قرآن، نوعی معلولیت داشتند و درباره معلولین و معلولیت اظهارنظرهایی داشته‌اند که در قرآن کریم آمده است.
نخبگانی مثل افلاطون و ارسطو هم دیدگاه‌هایی داشته‌اند که طی قرون در منابع مختلف نقل ‌شده است. همچنین از قول حضرت موسی و حضرت عیسی در انجیل و تورات نکاتی درباره معلولیت آمده است. اما از همه برجسته‌تر رسول خدا صلی اللّه علیه و آله وسلم پیامبر اسلام سیره خاصی در برخورد با معلولان داشته است. همین طور دیگر رهبران اسلام؛ مانند حضرت علی علیه السلام که در نهج‌البلاغه در این باره به تفصیل بیان شده است.
پس از این رهبران الهی، پادشاهان و خلفاء و رهبران اجتماعی هم هر کدام به نوبه خود درباره معلولیت و معلولین اظهارنظرهایی بیان داشته‌اند. از جمله آیت اللّه سید روح اللّه خمینی مشهور به امام خمینی، مباحث و نکات مهمی درباره این موضوع ابراز کرده است.
اظهارنظر رهبران الهی یا اجتماعی و اقدامات آنان بخشی از تاریخ معلولیت است. به همین دلیل دفتر فرهنگ معلولین درصدد است این اظهارنظرها را جمع‌آوری و در قالب چند جلد کتاب منتشر نماید.
مهم‌ترین انگیزه دفتر فرهنگ معلولین در پرداختن به سیره و آراء امام خمینی، گسترش معلولیت پژوهی است. متأسفانه در ایران، کتاب‌های بسیار اندک درباره موضوعات معلولین منتشر می‌گردد؛ امید است با معرفی آراء بزرگان و رهبران اجتماعی و دینی، انگیزه جامعه در پرداختن به موضوعات معلولیتی افزایش پیدا کند. قطعاً افرادی با دیدن آراء و سیره امام خمینی در زمینه معلولیت و معلولان به میدان آمده و مقاله و کتاب نوشته یا شعر خواهند گفت و بهرحال به آمار آثار فرهنگی این حوزه می‌افزایند.
کتاب حاضر به دیدگاه‌ها و اقدامات امام خمینی می‌پردازد و در چهار فصل به بسط و شرح آنها پرداخته است …

—» دانلود متن کامل کتاب(pdf)  ؛  html

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *