معلم فداکار: مهرانگیز حسن شاهی

معلم فداکار: مهرانگیز حسن‌شاهی
مؤلف: محمدحسن وجدانی نژاد

آغاز
در سال 1392 جشنواره‌ای توسط دفتر فرهنگ معلولین در زمینه تقدیر و تشکر از مربی‌ها و معلمین نابیناها و دیگر معلولین برپا شد. از چند جشنواره‌ای که از زمان تأسیس دفتر تاکنون برگزار شده، جشنواره تعلیم و تربیت از همه مؤثرتر بود. حدود یکصد تن از کسانی که با تعلیم و تربیت نابینایان و دیگر معلولین در ارتباط بودند دعوت شده بودند. برای اولین بار از بعضی از افراد شرکت‌کننده درباره خانم مهر‌انگیز حسن ‌شاهی نکاتی شنیدم. و با خود عهد کردم ایشان را ملاقات کنم. تا اینکه در سال 1394 در ملاقاتی با آقای محمدحسن وجدانی ایشان به هنگام معرفی خودش گفت همسر خانم حسن ‌شاهی هستم. ولی دیگر برای دیدن خانم حسن‌ شاهی دیر شده بود و ایشان در سال 1393 پس از یک بیماری صعب‌العلاج به دیار حق شتافته بود.
بالاخره سال‌هایی که در زمینه معلولین فعالیت می‌کنم از افراد مختلف درباره خانم حسن ‌شاهی بسیار شنیدم. چند روز قبل به کاشان رفته بودیم در جلسه‌ای در مؤسسه نابینایان کاشان، خانم سقازاده، با احساس خاص و اشکریزان از خانم حسن ‌شاهی یاد کرد و گفت او کسی بود که در سرنوشت بسیاری از نابینایان تأثیر گذاشت؛ زیرا با دل و جان، پیشرفت بچه‌ها را پیگیری می‌کرد.
حسن شاهی هم در پُست مدیریت آموزشی و هم تدریس و مربیگری فعالیت کرده و تجارب سودمندی به دست آورده بود. اما متأسفانه خودش فرصت پیدا نکرد این تجارب را مکتوب کند و در اختیار نسل‌های آتی قرار دهد؛ دیگران اعم از سازمان‌های دولتی و تشکل‌های مردمی هم به هر دلیل انجام ندادند، تا اینکه در نشست با استاد محمد حسن وجدانی‌نژاد در بهمن‌ماه 1394 در محل دفتر فرهنگ معلولین، جمعی از نابینایان نخبه تجمع کردند و لوح یاد بودی به استاد وجدانی و لوحی هم به پاس خدمات خانم حسن شاهی تقدیم کردند. نیز از آقای وجدانی تمنا و استدعا شد تا زندگی‌نامه خانم حسن شاهی را تألیف کند. مدیریت دفتر فرهنگ معلولین هم قول داد تا این زندگی‌نامه را منتشر کند. آقای وجدانی به قولش وفا کرد و زندگی‌نامه خانم حسن شاهی در 20 فروردین 95 به دستمان رسید. کار تایپ و ویرایش را با سرعت جلو بردیم و اکنون زندگی‌نامه ایشان منتشر شده، پیش روی همه علاقه‌مندان است.
خانم مهرانگیز حسن شاهی یک عمر برای نابینایان و در مدارس عادی برای جوانان این کشور در شهرهای مختلف تلاش کرد و بدون کوچک‌ترین توقع ولی با تمام وجود و هستی‌اش می‌کوشید، سزاوار نیست ما حداقل با اهدای بال ملخی، یاد او را گرامی نداریم.
اما این کتاب پیش درآمد و مقدمه چند کار است:
1ـ درصدد هستیم جشنواره بزرگداشت ملی با حضور و مشارکت نخبگان نابینای کشور برای خانم حسن شاهی برپا کنیم.
2ـ دوست داریم ویراست دوم این کتاب را با گزارش‌ها یا خاطرات، دل‌نوشته‌ها و گزارش‌های مفصل‌تر و جامع‌تر منتشر کنیم. از این‌رو از همه کسانی که نکته‌ای، خاطره‌ای، مطلبی یا عکس و فیلمی دارند تمنا می‌کنیم برای ما ارسال کنند. از طریق آدرس‌هایی که در صفحه شناسنامه همین کتاب هست می‌توانید بفرستید.
لازم است از استاد محمدحسن وجدانی‌نژاد بابت همکاری و تألیف این اثر تشکر نماییم. خود آقای وجدانی هم عمرش را برای نابینایان گذاشت و فعالیت‌های گسترده داشته و در کتاب دیگری به او خواهیم پرداخت. همچنین از جناب حجة السلام ‌و المسلمین آقای سید جواد شهرستانی که همه این امور با اذن و درایت و تدبیر ایشان به سرمنزل مقصود می‌رسد، تشکر ویژه داریم. (محمد نوری)

—» دانلود متن کامل کتاب(pdf)  ؛  html

1 پاسخ
  1. محمد حسن وجدانی نژاد شیرازی
    محمد حسن وجدانی نژاد شیرازی گفته:

    سلام بر همه دست اندرکاران دفتر فرهنگ معلولین
    انتخاب مرحوم خانم مهر انگیز حسن شاهي به عنوان یک چهره، بهترین انتخاب از خدمت گزاران واقعی نابینایان است و از شما عزیزان نهایت سپاس گزاری را دارم.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *