سخن سردبیر

توان ‏‏نامه
فصلنامه مطالعاتی و اطلاع ‏رسانی ویژه معلولیت و توانمندسازی
Quarterly of Studies and Information Specially Disabled and Empowerment

شماره 4-5، بهار و تابستان 1395، 128 صفحه
با تحقیقات ویژه: جامعه‌سازی جبار باغچه‌بان؛ کتاب معلولیتی؛ معلولیت در افغانستان
(Jabbar baghche ban’s Sociology, Book for Disabled People, Disability in Afghanistan)
دریافت کامل مجله: PDF، 5 MB

سخن سردبیر
مدتی این شماره به تأخیر افتاد، زیرا درصدد بودیم چند موضوع را اطلاع‌رسانی کنیم. اما منابع کافی در اختیار نداشتیم و از طرف دیگر انجام مصاحبه و انجام پژوهش‌های میدانی علاوه بر وقت‌گیری و زمان‌بری، مصاحبه شوندگان و پرسش شوندگان معمولاً آمادگی لازم را نداشته و فاقد تجربه و دانش مکفی بودند.
مدیریت این مجله از ابتدا، موظف به طرح مباحث نو و کارشناسی‌های راهگشا بوده است. اما همواره با موانع عدیده مواجه بوده‌ایم. مهم‌ترین مشکلات در عرصه روزنگاری معلولیتی عبارت است از:
ـ فقدان یا کمبود منابع کتابخانه‌ای در بسیاری از موضوعات
ـ عدم انجام تحقیقات محلی و میدانی در اکثر موضوعات
ـ فقدان وظیفه‌ شناسی و احساس مسئولیت در بین مدیریت‌های مختلف
ـ قطع ارتباط و تعاملات فرهنگی و علمی بین ما و مراکز تولید علم در خارج از کشور و عدم برخورداری از دستاوردها و تجارب خارجی
ـ عدم شکل‌گیری خط‌مشی «دانش بنیاد» در معلولیت پژوهی و معلولیت شناسی.
این پنج مانع در تحقیقات و تولیدات علمی معلولین بسیار مؤثر بوده و مهم‌ترین علت و عامل در پیشرفت فرهنگی و اجتماعی جامعه هدف است.
متأسفانه برای راه‌گشایی و رفع این موانع، اقدامات و تدابیری مشاهده نمی‌شود. سازمان‌های متکفل امور معلولین اساساً فاقد کارشناسان خبره و متخصص‌اند؛ از دیگر سو انگیزه کافی برای جذب کارشناس و آموزش کارشناس ندارند و در چمبره حوادث روزمره دست به گریبان‌اند.
سمن‌های مردمی معلولان هم، امکانات مالی لازم را ندارند؛ از این‌رو برای اجرای چنین پروژه‌هایی، توانایی ندارند.
از جمله شاخص‌هایی که نشان دهند وضعیت یک جامعه و یک فرهنگ است، کتاب است. به عنوان مثال اگر بخواهیم بدانیم تحقیقات پزشکی درباره سرطان در ایران در چه سطحی است؟ فعالیت‌های مراکز مرتبط به سرطان چگونه است؟ مردم و نیکوکاران چه کارهایی انجام می‌دهند؟ پیشگیری از انواع سرطان‌ها در ایران در چه وضعی است؟ همه این پرسش‌ها را ظرف چند دقیقه، از طریق مروری بر تألیفات و چاپ و نشر کتاب و مقاله درباره سرطان می‌توان فهمید.
مثلاً سمینارها و همایش‌هایی که به صورت کتاب منتشر شده گویای فعالیت متخصصان است و کتاب‌هایی که به صورت قصه و رمان غیر پزشکان یعنی مردم عادی نوشته‌اند، گویای اهتمام عمومی به سرطان است. کتاب‌ها با موضوعات جدید علمی نشان می‌دهد که تحقیقات درباره سرطان چه پیشرفت‌هایی دارد.
بالاخره کتاب و مقاله شاخص خوبی است که مثل آینه، واقعیت‌ها را نشان می‌دهد. جامعه و فرهنگ معلولین ایران را هم به واسطه آثار منتشره می‌توان شناخت. به همین دلیل این نشریه در هر شماره به مقوله کتاب و اطلاع‌رسانی پیرامون کتاب و نگارش اهتمام داشته است. از طرف دیگر دفتر فرهنگ معلولین، بانک اطلاعات برای جمع‌آوری انواع اطلاعات از جمله اطلاعات کتاب‌ها و مقالات مرتبط به موضوعات معلولیتی را تأسیس کرده است. امید است، احساس مسئولیت شود و از شهرهای دور و نزدیک اطلاعات ارسال گردد. ان‌شاءالله در سال‌های آتی، شاهد بانکی جامع و راهگشا باشیم.
اما این شماره چند ماه به تأخیر افتاد، زیرا علاوه بر موانعی که ذکر شد، ما هم مثل دیگران بودجه کافی در اختیار نداریم. تنها منبع تأمین کننده مخارج این نشریه، مؤسسه آل‌البیت علیهم السلام و حجت الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی زیدعزه است. به دلیل کثرت مراجعات ایشان طبیعی است، گاه تأخیر باشد. البته رسیدگی‌ها و انجام تعهدات توسط ایشان بی‌سابقه است و در مورد جامعه هدف همواره و در همه زمینه‌ها پشتیبانی نموده‌اند؛ به همین دلیل جامعه معلولین از مراحم و الطاف ایشان بی‌نهایت سپاسگزار است.ما مثل دیگرمردم برای ایشان همواره آرزوی سلامتی نموده‌ایم.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.