نشست هم اندیشی مدیران و کارشناسان تشکل های معلولان مردم نهاد قم برگزار شد

نشست “هم اندیشی مدیران و کارشناسان تشکل های معلولان مردم نهاد قم” توسط دفتر فرهنگ معلولین و موسسه رعد فاطمیه در 31 خرداد 1396/ 26 رمضان 1438 در ساختمان مجتمع رعد فاطمیه قم از ساعت 19 الی 22 برگزار شد.
در این نشست 80 نفر از مدیران و کارمندان موسسات ویژه معلولان قم حضور داشتند که هر تشکل ضمن معرفی فعالیت های خود به همفکری و مشورت با سایر مراکز نیز می پرداخت. اسامی تشکل های شرکت کننده:
انجمن روشندلان جوان قم
انجمن ضایعات نخاعی قم
بخش نابینایان کتابخانه آیت الله خامنه‌ای قم
جامعه معلولین نیكو تلاش سبز
دفتر فرهنگ معلولین
کانون ناشنوایان قم
مجتمع رعد فاطمیه قم
موسسه نورالبصیر (ویژه معلولان)
مؤسسه امید فردا (توانبخشی معلولان)
مؤسسه پرتو سازمان جوانان (ویژه معلولان)
مؤسسه حامیان حقوق معلولان
مؤسسه شکوفا (توانبخشی معلولان)
مؤسسه مهرآوران (توانبخشی معلولان)
مؤسسه مهرگان (توانبخشی معلولان)
مؤسسه ناشنوایان وفاداران کربلا
مؤسسه نیکان رضوی (توانبخشی معلولان)
مؤسسه یاسین (توانبخشی معلولان)
هیات ورزشی جانبازان و معلولین استان قم
هیئت مذهبی حضرت رقیه (س) ویژه نابینایان
هیئت مذهبی معلولان متوسل به ائمه اطهار(ع)
هیئت مذهبی یا صاحب الزمان(عج) ویژه ناشنوایان

در این نشست آقای سید مرتضی لاجوردی از کانون ناشنوایان قم گفت: این کانون در سال 1381 تاسیس گردید، و تا سال 1387 مجوز فعالیت از سازمان بهزیستی را نداشت و کارهای کانون از طریق خیرین پیش برده می‌شد. اینجانب در سال 1388 فعالیت خود را در این کانون آغاز کردم، و اولین اقدامی که پس از حضور من در کانون انجام پذیرفت، دریافت مجوز از سازمان بهزیستی استان قم بود. اینجانب دو دوره بعنوان مدیرعامل کانون خدمتگذار بودم و برادرم سید محمدرضا لاجوردی رئیس کانون ناشنوایان، و برادر عزیزمان آقای عباس قرنی نائب رئیس کانون، و آقای حامد جاهدی خزانه‌دار کانون و آقای مهدی فامیلی بعنوان بازرس کانون برای دو دوره انتخاب شدند.
از فعالیت‌های کانون برگذاری نمایشگاه سالانه در شهرهای مشهد، اصفهان، شیراز و شهرستان‌ها می‌باشد، که تامین بخشی از هزینه‌های آن از طریق سازمان بهزیستی صورت گرفته و بخش دیگر مساعدت خیرین محترم بوده است. همچنین برنامه‌هایی در زمینه ازدواج و اشتغال ناشنوایان داریم. و نیز در حل اختلاف معلولین در دادگستری حضور داریم.
حدود دو سال است که یک مجوز از سازمان تبلیغات اسلامی به نام کانون چهارده معصوم(ع) اخذ کرده‌ایم، که برنامه‌های این کانون در مسجد واقع در ابتدای خیابان 19 دی در مناسبت‌های مذهبی در قالب عزاداری‌ها، جشن‌ها و مسابقات برگزار می‌شود.

آقای تقی یوسفی مفید از جامعه معلولین نیکو تلاش گفت: این انجمن از سال 1379 فعالیت خود را در حوزه تمامی گروه‌های معلولین آغاز کرد. پس از پنج شش سال فعالیت، و پس از تغییرات در هیات مدیره، فعالیت این انجمن متوقف شد. هم اکنون حدود پنج شش ماه است که مجددا این انجمن را با همکاری دوستان احیا کرده‌ایم و در آستانه ثبت نهایی آن هستیم.
یکی از فعالیت‌های این انجمن مناسب سازی بوده، که به نظر من مهمترین مساله تمام گروه‌های معلولین است، و از مهم ترین مصداق‌های حقوق شهروندی می‌باشد. از دیگر فعالیت‌های این انجمن می‌توان به خدمات گردشگری برای تمام اقشار معلولین و برگزاری همایش‌ها و دورهمی‌ها و سایر برنامه‌ها اشاره کرد. هدف انجمن از دنبال کردن این برنامه‌ها، تغییر نگرش جامعه نسبت به معلولین و تغییر نگاه معلولین نسبت به خود و پیدا کردن جایگاه خود در جامعه است. اگر ما تنها فقط کمک‌های مراکز دولتی را در نظر داشته باشیم، و خود معلولین هیچ نقش و حضوری نداشته باشند، انجمن‌ها پیشرفت نخواهند کرد، و رشد و پیشرفت انجمن‌ها تنها با حضور خود معلولین میسر است. در این انجمن‌ها بخش‌های مختلفی وجود دارد و کارهای زیادی صورت گرفته و پیشرفت‌هایی اتفاق افتاده است،اما به علت زیاد بودن مشکلات معلولین این فعالیت‌ها به چشم نمی‌آید.
بسیاری از این انجمن‌ها و مراکز توسط کمک‌های خیرین و افراد نیکوکار اداره می‌شوند. اما متاسفانه حرکت‌ها و برنامه‌هایی که بصورت کلیشه‌ای وجود داشته، و باعث عدم پیشرفت برنامه‌ها در سطح استان و کشور شده، موجب شده است که برخی از خیرین نگاه غیرمنصفانه به این موضوع داشته باشند. پس ما باید سعی بکنیم نگرش خیرین را نسبت به مسائل روز معلولین تغییر دهیم، و با صداقت در عملکردمان و کارهای مثبت بتوانیم نظر آنان را جلب کنیم.

خانم حنیفی از مرکز نیکان رضوی گفت: این مرکز در جاده اراک نرسیده به بوستان جوان جنب ورزشگاه بهزیستی واقع است. در این مرکز حدود 80 بیمار اعصاب و روان نگهداری می‌شود. همه کسانی که آنجا نگهداری می‌شوند، از طریق بهزیستی وارد این مرکز شده، و تا زمانی که علائم بیماریشان کنترل شود، در آنجا نگهداری می‌شوند.
پروسه کار در این مرکز به این صورت است که: ابتدا بیمار وارد مرکز می‌شود. تا چند روزی که علائم بیماری شدید است، اقدامی صورت نمی‌گیرد و فقط از بیمار نگهداری می‌شود. بعد از آن مراحل روانشناسی و مددکاری و کاردرمانی شروع می‌شود. از طریق مشاوره خانواده با خانواده بیمار تماس گرفته شده و مشکلاتی که بیمار با خانواده دارد بررسی می‌شود. یعنی در واقع در مرکز بیمار درمان می‌شود، و از طریق مددکار خانواده، مشکلات خانواده بررسی و مشاوره و اقدامات لازم صورت می‌گیرد.
یکی از مشکلاتی که ما در مرکز با آن مواجه هستیم این است که، به علت دور بودن مرکز، مشکل ارتباط خانواده با بیماران را داریم، که متاسفانه این ارتباط بسیار کم است. اگر بیمار درون خانواده درمان شود، نتیجه بهتری حاصل خواهد شد. ما فقط دوره‌ای که بیمار در مرکز حضور دارد می‌توانیم اقدامات درمانی را انجام دهیم و زمانی که بیمار از مرکز خارج می‌شود، فعالیت خاصی نمی‌توانیم انجام بدهیم، بجز ارتباط مددکار با خانواده بیمار و مشاوره‌های لازم.
من نمی‌دانم گفتن مشکلات در این جلسه ثمری دارد و یا اینکه فقط مشکلات را مطرح کرده و دیگران را ناراحت کرده‌ام. متاسفانه بهزیستی کمتر به مرکز ما توجه داشته است. اکثر مراکز مثل مرکز شبانه‌روزی نیازهای مالی فراوانی دارند، و نیاز است که یک سری خدمات به آنها داده شود. اکثر بیماران ما سرپرست خانواده هستند و پس از طی طول درمان و بازگشت به خانواده با مشکلات اقتصادی و مشکل اشتغال مواجه می‌شوند و این مشکلات باعث برگشت بیماری و مراجعه مجدد آنان به مرکز می‌شود. اگر در این جمع خیرین حضور داشته باشند و به مراکز و مددجویان ما کمک کنند، بیان این مشکلات تاثیرگذار خواهد بود.
ما در یک طرح پیگیر ایجاد یک کارگاه حمایتی در مرکز بودیم، تا افرادی که در مرکز ما حضور دارند توانمند بشوند و یک فعالیت اقتصادی در مرکز داشته باشند و کسب درآمد بکنند، و بتوانند همان کار را پس از مرخص شدن از مرکز ادامه بدهند. ما برای این منظور طرح‌های توجیهی داریم که اداره کار و برخی از ارگان‌ها مثل سپاه و بسیج قبول کرده‌اند، فقط تنها مشکل ما این است که سازمان بهزیستی مجوز این کارگاه را به مرکز ما نمی‌دهد.

آقای مجید شکوری از انجمن ضایعات نخاعی قم گفت: ما از مشکلات همدیگر اطلاع داریم و می‌دانیم مؤسسات چه فعالیت‌هایی دارند. اما متاسفانه گوش شنوایی وجود ندارد و کسی نیست که این مشکلات را بررسی و حل کند.
انجمن ضایعات نخاعی استان قم سال 1386 تاسیس شد. در همان موقع بیش از 200 عضو داشتیم. هم اکنون 400 نفر معلول ضائعه نخاعی در قم داریم که صد نفر از این جمع از گردن به پایین، بیش از 130 نفر از ناحیه سینه به پایین و مابقی از ناحیه کمر به پایین ضائعه نخاعی هستند. 110 نفر از این افراد را خانم‌ها و مابقی را آقایان، در تمامی رده‌های سنی تشکیل می‌دهند.
الحمدالله خدمات زیادی به این عزیزان ارائه شده است. دوستانی که در اینجا حضور دارند مطلع هستند. ما سعی می‌کنیم از پتانسیل و تجربیاتی که عزیزان دارند برای ارائه بهتر خدمات استفاده بکنیم. همچنین همراه انجمن بعنوان مربی شنا در خدمت عزیزان هستیم. حتی اگر معلولی را در خیابان ببینیم، تشویق می‌کنیم که بیاید تا به او آموزش شنا بدهیم. چون شنا تنها رشته‌ای است که به معلول آرامش و امید به زندگی می‌دهد.
در زمینه مناسب سازی فعالیت‌های خوبی صورت گرفته است. حدود شش سال است که در استانداری بعنوان عضو شورای مناسب‌سازی مشغول هستیم، و اگر می‌بینید که در معابر و پارک‌ها و خیابان‌ها مناسب‌سازی صورت گرفته است، حاصل زحمات دوستان و پیگیری‌های ما بوده است.
در اینجا یک نکته‌ای وجود دارد و آن این است که چون من خودم ویلچری هستم و خودم مشکل را لمس می‌کنم، این مشکلات را مصرانه پیگیری می‌کنم و آن را انتقال می‌دهم، و در عملیاتی کردن مطالبات نیز موفق هستم. اما اگر ما معلولین کنار برویم، در دیگر افراد انگیزه‌ای برای این اقدامات وجود ندارد. وقتی همه ما احساس مسئولیت کنیم و در مطالبه حقوق خود همه جا فریاد بزنیم و اعتراض بکنیم، بسیاری از مشکلات ما حل خواهد شد. اگر این جمع‌ها و همایش‌ها نباشد، ما به مشکلات معلولین و عملکرد انجمن‌ها در قبال آن و مشکلاتی که در این راه با آن مواجه هستند، واقف نخواهیم شد.
در اینجا اعلام می‌کنم، معلولانی که قطع عضو هستند و توانایی شنا کردن را در خود می‌بینند، به مسئول کمیته شنای انجمن آقای یوسفی مراجعه کنند و ثبت نام کنند، تا ما برای آموزش شنا در خدمتشان باشیم.
ما سعی می‌کنیم لوازم بهداشتی معلولین تحت پوشش را توسط خیرین تهیه کرده و در اختیارشان بگذاریم. همچنین در ماه مبارک رمضان توفیق این را داشتیم که بیش از 150 سبد کالای غذایی را تهیه کرده و درب منازل تحویل این عزیزان بدهیم.

خانم محمدی نیک از مرکز توانبخشی مهرگان گفت: مرکز توانبخشی مهرگان حدود 14 سال است که در زمینه کارهای تولیدی حمایتی و آموزش و اشتغال معلولین کم توان ذهنی پسر بالای 14 سال فعالیت دارد. ظرفیت اسمی این مرکز 40 نفر است، که هم اکنون با ظرفیت 32 نفر به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
هدف ما آموزش برای اشتغال و ایجاد آمادگی برای حضور معلولین کم توان ذهنی در کارگاههای تولیدی، و انجام کارهای تخصصی توسط این افراد می‌باشد. ارائه خدمات مددکاری به 400 مددجوی کم بزاعت و بی بزاعت توسط دو مددکار از دیگر فعالیت‌های این مرکز می‌باشد.
پذیرش معلولین توسط مرکز برای آموزش اشتغال به این صورت است که، شخص پس از دریافت معرفی نامه از بهزیستی برای ثبت نام به ما مراجعه می‌کند. خدمات این مرکز رایگان است و هیچ هزینه‌ای از مددجو بابت ثبت‌نام و آموزش دریافت نمی‌شود. تنها مساله هزینه سرویس می‌باشد که آن را هم بهزیستی تقبل می‌کند.
در بخش مددکاری نیازمند کمک‌های نقدی و غیرنقدی خیرین محترم هستیم که متاسفانه این کمک‌ها بسیار محدود بوده و حضور خیرین در سالهای اخیر بسیار کمرنگ بوده است.
از همکاران و انجمن‌ها و مؤسساتی که در حیطه معلولین فعال هستند درخواست دارم برای استفاده معلولین مرکز ما از فضاهای ورزشی همکاری لازم را داشته باشند، و امکان حضور آنان را در این اماکن ورزشی فراهم کنند.

آقای جروند از مؤسسه رعد فاطمیه قم گفت: مؤسسه رعد فاطمیه، مرکز آموزش فنی حرفه‌ای برای معلولین جسمی حرکتی می‌باشد، که کلیه خدمات آن برای این عزیزان بصورت رایگان ارائه می‌شود. آموزش‌های ما دوره‌هایی است که سازمان فنی حرفه‌ای برای اشخاص عادی درنظر گرفته، که ما این آموزشها را خاص معلولین ارائه می‌دهیم. این آموزش‌ها دوره‌های کامپیوتر، دوره‌های مقدماتی نرم‌افزاری حسابداری، زبان انگلیسی، معرق کاری، مشبک کاری، قلاب بافی، عروسک سازی و خیاطی را شامل می‌شود. همچنین دوره‌های تراش سنگ‌های زینتی و رکاب سازی نیز انشاالله با خرید تجهیزات راه اندازی خواهد شد.
از کلیه دوستان و مراکزی که به معلولین خدمات می‌دهند درخواست داریم که معلولین تحت پوشش خود را به مؤسسه رعد فاطمیه معرفی کنند تا از دوره‌های آموزشی این مؤسسه بهره‌مند شوند.
هدف مؤسسه رعد فاطمیه ایجاد اشتغال در کنار آموزش برای معلولین می‌باشد، تا این عزیزان هر چه بیشتر بتوانند از عمر خود استفاده کنند.

آقای قدرت الله شفیعی از هیئت مذهبی ویژه نابینایان متوسلین به حضرت رقیه‌(س) گفت: هیات متوسلین به حضرت رقیه‌(س) توسط چند تن از دوستان نابینا فعالیت خود را آغاز کرد. نابینایان و سایر برادران و خواهرانی که بعدها به این جمع پیوستند بطور مستمر از برکات معنوی این هیات بهره‌مند بوده‌اند. این هیات بصورت دوره‌ای در منزل اعضای نابینا و دیگر افرادی که تمایل داشته باشند برگذار می‌شود.
علاوه بر برکات معنوی، این هیات در راستای کمک رسانی به دوستان نابینای کم بزاعت در قالب بسته‌های فرهنگی و وسایل کمکی، با مساعدت خیرین فعالیت داشته است. همچنین با رایزنی دوستان در این هیات با سازمان زمین شهری و دریافت زمین از این سازمان، چند تن از دوستان نابینا که منزل مسکونی نداشتند، صاحبخانه شدند. نیز همچنین با مشارکت اعضا و مبالغ اندکی که در اختیار گذاشتند یک صندوق قرض‌الحسنه برای این هیات تشکیل شد.
نکته مهمی که من باید در اینجا عرض کنم این است که، متاسفانه برای حل مشکلات نابینایان که قشر مظلومی در بین معلولین هستند، اقدام مؤثر و دلسوزانه‌ای صورت نگرفته است. بزرگترین مشکل معلولین جامعه ما بالاخص نابینایان مشکل اشتغال می‌باشد. و همانطور که مستحضر هستید نابینایان مشاغل محدودی را می‌توانند به آن بپردازند. برای حل این مشکلات باید از قابلیت‌های خیرین محترم و افرادی که دلسوزانه در این راه قدم گذاشته‌اند استفاده کرد، تا قدمی برای رضای خدا در این راه برداشته شود. متاسفانه تشکل‌های مردم نهادی که تاکنون بوده‌اند، یا غیرفعال بوده‌اند، و یا فعالیت مؤثری در رفع این مشکلات نداشته‌اند. حتی بحث ورزش که ما در آن فعال هستیم با همت خود دوستان و با رایزنی‌هایی که با سازمان ورزش داشته‌ایم، فعال بوده، و متاسفانه هیات ورزش نابینایان در استان قم در این زمینه کم لطف و تقریبا غیرفعال بوده است. امیدوارم با قابلیت‌هایی که در مؤسسه رعد فاطمیه وجود دارد و مساعدت خیرین و هیات مدیره و مدیرعامل این مؤسسه بخش نابینایان نیز در آن راه‌اندازی شود.

آقای بهزاد رحمانی دوست از هیئت مذهبی ویژه ناشنوایان یا صاحب الزمان(عج) گفت: هیئت صاحب الزمان از سال 1392 فعالیت خود را آغاز کرد، و مجوز آن را در سال 1393 از سازمان تبلیغات اخذ کرد. اجرای مراسمات در عزاداری‌ها و اعیاد و سایر مناسبت‌های مذهبی از فعالیت‌های این هیات می‌باشد. همچنین برگذاری جشنواره‌ها و همایش‌های کشوری مثل همایش امام حسین و جشنواره صاحب‌الزمان نیز از دیگر اقدامات هیات صاحب‌الزمان است. برنامه‌های این هیات در آشنایی ناشنوایان با معارف اسلام و اهل بیت بسیار مؤثر و مفید بوده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *