نشست با خانواده مرحوم سید رضا قلی شهیدی

نشست با خانواده مرحوم سید رضا قلی شهیدی
به منظور تکمیل کتاب درباره مرحوم شهیدی

شنبه 27 خرداد 1396 (22 رمضان 1438) مؤلف کتاب شهیدی شاهد یک قرن تلاش در عرصه ناشنوایی آقای علی نوری و مدیر عامل دفتر فرهنگ معلولین آقای محمد نوری در کانون ناشنوایان ایران در تهران ساعت 15 تا 17 عصر جلسه مهمی با خانواده مرحوم سید رضا قلی شهیدی داشتند.
این نشست مهم و سرنوشت ساز با دستور تکمیل کتابی بود که درباره آقای شهیدی است و دفتر فرهنگ معلولین درصدد انتشار آن است.
دوازده شخصیت حاضر در این جلسه عبارت بودند از:
ـ همسر مرحوم سید رضا قلی شهیدی، مهین رئیس روحانی
ـ دختر بزرگ آن مرحوم، شبنم شهیدی
ـ دختر دوم آن مرحوم، شیدا شهیدی
ـ همسر شبنم، آقای حمید اکمل
ـ همسر شیدا، آقای علی احمدی
ـ همسر شهرام شهیدی، آرزو معززی، لازم به یادآوری است شهرام تنها پسر این خانواده است و چون مقیم آمریکا است نتوانست در این جلسه حضور داشته باشد.
ـ پدر همسر شهرام، احمد معززی
ـ بیتا اکمل، دختر شبنم
ـ فریدون خلیلی، مدیرعامل کانون ناشنوایان ایران به عنوان ناظر نشست
ـ سمیرا بهرامی (مترجم و رابط)
– نیز علی نوری مؤلف کتاب درباره مرحوم شهیدی و محمد نوری مدیرعامل دفتر فرهنگ معلولین هم حضور داشتند.

در ابتدای جلسه، آقای محمد نوری درباره محتوا و اهداف جلسه توضیحاتی به این شرح بیان کرد: امروز مزاحم خانواده شهیدی شدیم تا گزارشی از این خانواده داشته باشیم و به مردم ایران نشان دهیم این خانواده که توانست قدم‌های بلند و مهم و مؤثر در تأسیس و تحکیم نهادهای مدنی ناشنوایان بردارد چه کسانی هستند. مرحوم شهیدی در شکل‌گیری کانون ناشنوایان، انجمن خانواده ناشنوایان، فدراسیون ورزشی آنان، سازمان رفاه، آموزش و پرورش و مدارس ناشنوایی و کمیته زبان اشاره نقش مؤثر داشت او 94 سال عمر نمود و از ده سالگی به کاروان فرهنگ باغچه‌بان پیوست. از این‌رو 84 سال از عمرش را در مسیر جامعه و فرهنگ ناشنوایان کوشید و فعالیت کرد.
اما کارنامه پر برگ و بارش بدون یاری‌ها و مساعدت‌ها و بدون همراهی و همگامی اعضاء خانواده‌اش ممکن نبود. در واقع کارنامه مرحوم شهیدی، کارنامه همه اعضای یک خانواده است. جالب اینکه همه اعضای این خانواده ناشنوا هستند؛ همسر (مهین رئیس روحانی)، دختران (شبنم و شیدا)، پسر (شهرام)، عروس (آرزو معززی)، دامادها (حمید اکمل و علی احمدی).
این ویژگی‌ یعنی خانواده هشت نفره ناشنوا کمتر سراغ داریم، به ویژه خانواده‌ای که یکدلی، تعاون و همکاری بین همه اعضاء موج می‌زند؛ خانواده‌ای که همه اعضاء نسبت به بزرگ‌ترهای خانواده یعنی مرحوم شهیدی و همسرش احترام تمام داشته و بالاخص نسبت به راهنمایی‌ها و نظرات آقای شهیدی احترام خاص قائل بودند. از همه مهم‌تر ویژگی فرهنگ دوستی و اهتمام به فرهنگ و از نخبگان بودن این خانواده قابل توجه است.
این خصلت‌ها خانواده شهیدی را در بین جامعه ایرانی برجستگی و امتیاز بخشیده است. اگر مرحوم شهیدی توانست در دل و ذهن مرحوم باغچه‌بان نفوذ پیدا کند و مجذوب او گردد، به دلیل ویژگی‌های شخصی خودش تنها نبود بلکه ویژگی‌های خانواده‌اش هم مؤثر بوده است. اما متأسفانه مردم ما این خانواده را کمتر می‌شناسند.
هدف دیگر این است که تلقی و خاطرات اعضاء خانواده را از مرحوم شهیدی ضبط کنیم و در اختیار مردم قرار دهیم.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.