بازدید ناشنوایان فرهیخته از دفتر فرهنگ معلولین

چاپ

مهمانان
ناشنوایان فرهیخته از چند شهر

روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ در خدمت آقایان رضا محمودی از تهران، اسلام یزدانی از تبریز، فرید سلامتی از اهواز و خانم‌های ناشنوا و نیمه شنوا لیلا اعتماد از تهران، بهاره راز از خرمشهر، زید سلامتی از اهواز و فاطمه صفری از شوشتر بودیم.
بعضی از ناشنوایان فرهیخته از چند شهر برای حضور در نخستین جشنواره کشوری مهدی شناسی به شهر قم تشریف آورده بودند و به دعوت دفتر فرهنگ معلولین روز چهارشنبه ساعت ۲۰ تا ۲۳ به این مرکز آمدند تا برنامه هم‌اندیشی پیرامون موضوعات فرهنگی و اجتماعی ناشنوایان داشته باشند.
مدیریت دفتر فرهنگ معلولین فرصت را غنیمت شمرده و از حضور این نخبگان بهره برد و با طرح چند بحث مهم از نظرات و تجارب آنها استفاده کرد.
اولین بحث با آقایان و خانم‌ها «وضعیت فرهنگی ناشنوایان در شهرهای مختلف» به ویژه جاهایی مثل خرمشهر که دور از مرکز است، بود. ابتدا خانم اعتماد وضع آموزش و پرورش، سطح آگاهی‌ها و دانش و وضع کتابخوانی در جامعه ناشنوایان را مطلوب ندانست و خواستار تلاش و کوشش بیشتر تشکل‌های مردمی شد. زیرا معتقد است نهادهای دولتی مثل سازمان بهزیستی، مشکلات روزانه خودشان دست آنها را بسته و نمی‌توانند چشم‌انداز وسیع‌تر به مشکلات داشته باشند و برای حل معضلات فکر کنند. البته سازمان بهزیستی فعال است و کارهای بسیار انجام داده ولی به هر دلیل حجم مشکلات بسیار زیادتر است. سپس آقای محمودی تلاش‌های زیربنایی در دفتر فرهنگ معلولین و در انجمن خانواده را گزارش کرد و گفت اگر این فعالیت‌ها گسترش پیدا کند، بسیاری از مشکلات جامعه هدف مرتفع می‌گردد.
آقایان یزدانی و سلامتی و خانم‌ها سلامتی، راز و صفری هم با اظهار اینکه در شهرهای دورتر مشکلات معیشتی و رفاهی معلولین بسیار بیشتر است و ابتدا باید سطح رفاه و معیشت معلولان به حدّ مطلوب برسد سپس برای فرهنگ و آموزش آنان کار شود.
سپس حدود یک ساعت درباره زبان اشاره و اینکه زبان اشاره هویت و عامل هویت بخش به جامعه ناشنوایان است و علل عدم ترویج آن همچنین علل و عوامل تعطیلی زبان اشاره بحث شد.
موضوع دیگر، کتاب و نشریات در جامعه هدف بود. تأثیر کتاب، زیربنا بودن کتاب در جامعه هدف، گسترش نویسندگی در ناشنوایان و علل کاهش نویسندگی در بین ناشنوایان از جمله مباحثی بود که در این جلسه هم‌اندیشی شد.
کاشت حلزون یا استفاده از سمعک کدام بهتر است؟ موضوع دیگر بود. چون خانم‌ها و آقایان از نقاط مختلف کشور بودند، وضعیت توانبخشی به دو روش مزبور در شهرهای مختلف بررسی شد.
موضوع آخر درباره محصولات و فعالیت های دفتر فرهنگ معلولین بود. اشکالات این محصولات، تأثیر آنها و نیز سودمندی آنها بحث شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *