اولین همایش پیگیری تصویب لایحه جامع حقوق معلولان برگزار شد

اولین همایش پیگیری تصویب لایحه جامع حقوق معلولان توسط گروه کمپین برگزار شد

محبوبه نجومیان

“کمپین سراسری پیگیری تصویب لایحه معلولان” که از آبان ماه 1395 در برنامه تلگرام (dscampaign@) با تشکیل گروهی افزون بر 4500 فرد دارای معلولیت از سراسر ایران فعالیت خود را آغاز کرده است، اولین همایش پیگیری تصویب لایحه جامع حقوق معلولان را برگزار نمود.
این اردوی همایشی آموزشی با عنایت به مطرح بودن لایحه جامع حقوق معلولان در مجلس شورای اسلامی و ضرورت تلاش مضاعف برای تصویب هرچه سریع تر آن در 10 فروردین ماه 1395 ساعت 11 تا 14 در اردوگاه شهید میرحسینی(جنب پارک چیتگر) تهران برگزار شد.
در این همایش حدود 500 فرد دارای معلولیت از اغلب شهرها حضور داشتند و شهرداری تهران بسیاری از هزینه ها از جمله سرویس ایاب و ذهاب، پذیرایی و مکان همایش را برعهده گرفته بود.

محورهای همایش شامل: لزوم و قدرت اتحاد و همبستگی اجتماعی معلولان؛ نقش آگاهی و فرهنگ سازی در احقاق حقوق معلولان؛ نقش نهادهای مرتبط در شناخت و تحقق حقوق معلولان و لزوم مطالبه گری آگاهانه و نقش آن در تحقق حقوق معلولان بود.

برنامه همایش عبارت بود از:
– قرائت آیات قرآن کریم
– تشکر و خوش آمد گویی به شرکت‌کنندگان توسط آقای بهروز مروتی
– سخنرانی آقای دکتر محمد کمالی درباره لزوم آگاهی در مطالبه و اتحاد معلولان
– پخش کلیپ فعالیت های شهرداری تهران پیرامون مناسب سازی محیط شهری
– سخنرانی آقای دکتر سهیل معینی درباره کنوانسیون بین المللی در ژنو و لایحه حقوق معلولان
– سخنرانی آقای علی اصغر عین القضات مشاور شهردار تهران درباره برابری فرصت ها در تحقق عدالت اجتماعی و حقوق شهروندی
– پخش کلیپ آقای محمد پاشائی رئیس انجمن نعناع ژاپن در مورد مناسب سازی
– جمع بندی و گزارش مراحل پیشرفت کمپین توسط آقای احمد علی بیگ محمدلو

در این اردوی همایشی به دلیل اینکه کمپین میزبان اعضاء خود از شهرستانهای مختلف بود تلاش کرد مکانی را تدارک ببیند تا امکان اسکان مهمانان متناسب با شرایط و وضعیت جسمی عزیزان باشد و اردوگاه شهید میرحسینی با توجه به امکانات متفاوت، این موقعیت را برای کمپین و اعضاء فراهم نمود.
برای تدارک خدمات اولیه و اسکان مهمانان یک نفر با حضور مداوم خود جهت ارزیابی و نظارت اجرائی (نحوه ارائه خدمات به مسافران و محیط متناسب با شرایط معلولان) در محل مستقر شد و سه نفر برای بازرسی مجدد، محیط مناسب سازی شده حضور پیدا کردند.
درب سالن همایش از 9 صبح به روی مدعوین گشوده شد باتوجه به فضای سبز محیط همایش مهمانان فرصت گشت وگذاردر محوطه همایش را داشتند. برنامه با تلاوت آیاتی از قرآن مجید از آیه 11 سوره رعد که شعار کمپین نیز این آیه می باشد “ان الله لایغیر ما یقوم حتی یغیر و ما بانفسهم” آغاز شد. بعد از تلاوت قرآن، با پخش سرود ملی برنامه شروع شد. مجریان برنامه آقای کربلایی و خانم سمیه زرآبادی ضمن خوش آمدگویی به مدعوین با این مقدمه که احقاق حقوق معلولان با سلاح دانش ممکن می باشد در ادامه به تاکید شعار کمپین بر اساس حق خواهی به روش قانونمند و به موازات آن نیاز به حضور معلولان در فعالیت های اجتماعی و لزوم شهر مناسب پرداختند.

آقای بهروز مروتی بانی تشکیل کمپین ضمن عرض تبریک سال نو وتشکر ویژه از تک تک یاری رسانان و عوامل اجرائی از جمله مدیریت اردوگاه شهید میر حسینی، سامانه حمل و نقل جانبازان و معلولان که نقش بسزایی برای حضور معلولان در اردوگاه داشتند و سخنرانان جناب دکتر کمالی معاون سابق توانبخشی بهزیستی، دکتر سهیل معینی از انجمن باور، دکتر اسدی معاونت محترم توانبخشی تهران، آقای علی اصغر عین القضات مشاور توانیابان در شهرداری تهران، و مهندس محمد پاشایی از انجمن نعنا تشکر و قدردانی کرد.

در ادامه کلیپ لزوم شهر مناسب به نمایش گذاشته شد. در این کلیپ دکتر علی صابری گفتند کلمه مناسب سازی با دسترس پذیری متفاوت می باشد. در مقوله مناسب سازی محیط فیزیکی شهر باید برای معلولان جهت تردد مهیا شود اما دسترس پذیری همه شئون زندگی معلولان را در بر می گیرد. مثلاً در کشورهای پیشرفته در فروشگاه ها علاوه بر مناسب سازی محیط فروشگاه، افرادی جهت همراهی وکمک به معلولان حضور دارند. در بخش دیگر کلیپ اقدام شهردار تهران جهت تشکیل دبیرخانه و گماردن مشاوران از جنس خود معلولان، فعالیت ها را متمرکز نموده است.

در ادامه آقای دکتر محمد کمالی معاون سابق توانبخشی بهزیستی گفتند: “همایش امروز چیزی جز خوشبختی به ارمغان ندارد. زمانی بود که شاید بشود گفت تعداد بسیار اندک از عزیزان معلولی بودند که بحث در خصوص حقوق معلولیت داشتند اما امروزه شاهد چنین حرکت جمعی وگسترده با در اختیار گذاشتن چنین جایگاه خاصی هستیم. کلیپ امروز شهرداری نشان دهنده آن است که شهردار به مطالبات شما پاسخگو می باشد و این یک اتفاق خوب است. تشکیل کمپین به عنوان نمونه بارز یک حرکت جمعی می باشد. جناب آقای مروتی و جناب آقای احمدبیگ و سرکار خانم هایی که همکاری میکنند و خصوصاً اعضاء کمپین بدون وابستگی به جایی یک نشست بزرگ برای هدفی والا فراهم کرده اند و این نشان دهنده یک خودشکوفایی و تحول بزرگ می باشد. همچنان که امروز عزیزانی مانند دکتر معینی به عنوان نماینده معلولان در ژنو حضور پیدا میکنند. تجربه ای که ظرف 25سال خدمت از عزیزان و دوستان معلول آموختم این است که: راه را باز کن بقیه راه را خواهم رفت”.

آقای سهیل معینی (رئیس هیات مدیره انجمن باور و عضو هیات نمایندگان دولت در جلسه دفاع جمهوری اسلامی ایران از گزارش مقدماتی خود به کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت سازمان ملل در ژنو) در سخنرانی خود گفت: “ضمن عرض تبریک سال نو و تشکر ویژه از بچه های کمپین که از اقصی نقاط کشور به کمپین پیوستند. چون این کمپین چون خودجوش می باشد، خیلی به دل می نشیند، اما هر حرکت خودجوشی به خودی خود قابل تقدیر نیست و لازمه موفقیت آن دو ویژگی می باشد 1- هدفمند باشد 2- شیوه هدف معقول و قانونمند باشد. خوشبختانه بچه های کمپین از این پختگی برخوردار بودند و خیلی خوب هدایت کردند و راه اندازی کمپین را به خودی خود یک حرکت بزرگ می دانم.
حرکت های خودجوش مطالبه گری و حق طلبی، اوج بلوغ اجتماعی افراد دارای معلولیت می باشد و کنوانسیون افراد دارای معلولیت هم دستاورد تلاش معلولان جهان می باشد.
تمام محور بحث کنوانسیون حق طلبی و مطالبه گری حقوقی است، حقوقی که حق همة انسانها می باشد. کنوانسیون افراد دارای معلولیت، صحبتش این است که ما هیچ حقوق جدیدی برای افراد معلول نیاوردیم چیزیکه ما در این کنوانسیون میخواهیم همین حقوق بشری است که همه انسانها دارا می باشند و افراد معلول هم از این حقوق برخوردار هستند. بطور مثال مسکن، دسترسی به امکانات بهداشتی درمانی و غیره که حق همه انسانها می باشد. یک توصیه مهم دارم به دوستانی که ازشهرستانها آمدند و یا عضو انجمن های مختلف هستند و یا افراد علاقه مند به فعالیت در حوزه معلولیت هستند و آن این است که باید روی آموزش کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت کار کنیم و آنرا بشناسیم. خیلی از افراد داری معلولیت حقوق خود را در کنوانسیون نمی شناسند و این عدم شناخت ایراد بزرگی می باشد چرا که کنوانسیون بزرگترین دستاورد جهانی ما می باشد و افق های خیلی خوبی پیش روی معلولان در سراسر دنیا باز کرده و اکثریت کشورهای دنیا به این کنوانسیون پیوسته اند و هیچ پیمان نامه ای تا این حد اقبال عمومی نداشته است.
و اما یک توضیح کوتاه در خصوص سفر به ژنو، وقتی کشوری عضو کنوانسیون شده و پیمان نامه امضاء میکند که کشور ما ایران هم به این کنوانسیون پیوسته است، آن کشور به دبیرخانه کنوانسیون سازمان ملل گزارش ارائه می دهد. دو نهاد مشخص که به عنوان نهاد مرجع شامل سازمان بهزیستی و بنیاد شهید جانبازان در جمهوری اسلامی ایران در کنوانسیون مشخص شده اند. این دو نهاد باید در ادوار زمانی مشخص، پیشرفتها و اتفاقاتی که در حال حاضر در زمینه حقوق معلولان در کشور اتفاق افتاده است به دبیرخانه کنوانسیون گزارش دهند. این دستاورد مهمی است چرا که ما باید به یک نهاد بین المللی پیشترفتها و اتفاقاتی که در زمینه معلولان انجام گرفته را گزارش دهیم و ویژگی این نهاد بین المللی در این است که از دید حقوق انسانی به مسائل مربوط به معلولان نگاه میکند و بیشترین سئوالی که از کشورها میکند درخصوص وضعیت کودکان معلول می باشد. البته به جز سئوال در مورد اینکه بطور مثال در کشور شما مناسب سازی محیطی یا امکانات بهداشتی در چه وضعیتی قرار دارد وچه
کارهایی انجام داده اید و چقدر معلولان کشورتون به امکانات آموزشی دسترسی دارند؟
چند نکته خاص ومهم دیگر تاکید دارد که خواهشمندم توجه داشته باشید بزرگترین نکته در کنوانسیون در کنار سئوال از خدمات گوناگون این است که سئوال میکند، اگر خدمات در اختیار معلولان قرار میگیرد اما جایگاه معلولان در کشور شما کجاست؟ آیا معلولان در انتخابات این خدمات نقش دارند؟ آیا معلولان در تصمیم گیری ها نقش دارند؟ آیا از معلولان سئوال میشه چه خدماتی داده شود و چگونه این خدمات ارائه شود؟
این سئوالات از تمامی کشورهای عضو پیمانه نامه سئوال می شود و اینها نکات مهمی است که در کنوانسیون تاکید دارند و منشأ اثر و افزایش مشارکت ما معلولان در اداره امور خود، یک دستاورد بزرگ و در حال شکل گیری است که ظرفیت اجرایی شدنش منوط به مشارکت ما معلولان است و اینکه چقدر دورهم جمع شویم و راجب حقوق خودمان پرسش کنیم و خواهان مشارکت جمعی باشیم مثل همین کمپین که دوستان تشکیل داده اند و این نشان دهنده اراده و مشارکت جدی معلولان است و این نکته مهمی است که ما خیلی باید به آن توجه نشان دهیم.
نکتة دیگر که در کنوانسیون مورد تاکید است این است که سئوال می شود به خدامات ارائه شده درکشورتان چه کسانی نظارت دارند؟ آیا انجمن های معلولان بر خدامات ارائه شده نظارت دارند؟ آیا سازمانهای دولتی خود نظارت می شوند؟
این پرسش ها دستاوردهای مهمی است چون خود معلولان باید بر اموری که مربوط به خودشان می باشد نظارت داشته باشند. بطور مثال یکی از نهادهای بزرگ مهم کشور ما مجلس شورای اسلامی می باشد که دارای دو وظیفه است 1- قانونگذاری 2- نظارت.
در کنوانسیون سئوال میشود آیا مجلس در امور معلولان نظارت دارد؟ خود معلولان چقدر از مجلس خواسته اند که نظارت کند؟
اینها مسائلی است که ما بتوانیم از ظرفیت های قانونی که، مجلس در اختیار ما قرار داده استفاده کنیم و از اقدامات سازمانهای مختلف پرسش کنیم. بطور مثال اگر قرار است کشورما دسترس پذیرباشد این اقدام باید ظرف چند سال اتفاق افتد؟
امروز کلیپ منا سب سازی شهرداری تهران، به نمایش گذاشته شد ولی واقعیت آن است که تا چند سال دیگر قرار است اکثر اماکن عمومی برای ما قابل دسترس باشد؟ اگر قرار است سالی 10 درصد بر اماکن نظارت شود نهاد ناظر چه کسی می باشد؟
این کار و فعالیت ها نقش خود افراد معلول است اما از چه طریق؟ از طریق انجمن های والبته مهمتر این است که انجمن ها بتوانند یک شبکه ملی تشکیل دهند. موارد بعدی غیر از مشارکت معلولان و انجمن ها، استفاده از ظرفیت های ملی مثل مجلس و شوراهای شهر هستند که در خدمت ما می باشند. ما باید از نمایندگان شورای شهر بخواهیم که در خصوص دسترس پذیری و خدمات شهری نظارت داشته باشند وخوشبختانه معلولان هم میتوانند در شوراها شرکت کنند و اون منع حضور در مجلس در شورای شهر نمی باشد.
در یک جمله مهم باید بگویم، معلولان باید بیش از هرزمانی به قدرت واراده خود باور داشته باشند منتهی قدرت و اراده ما با پرخاشگری و گله و شکایت نمی باشد بلکه در این است که خواسته هایمان را متناسب با ظرفیت کشورمان درست معنا کنیم وراه درست مطالبه گری را پیدا کنیم مثل تشکیل همین کمپین که شکل گرفته است و انشاالله حرکت رو به جلو خواهد داشت.
موضوع بعدی و هدف کمپین که بحث تصویب لایحه قانون حمایت از معلولان است، خوشبختانه لازم است بگویم افق خوبی در خصوص لایحه حمایت در پیش رو داریم چراکه نمایندگان مجلس در ژنو شرکت داشتند و در ژنو هم در مورد لایحه حقوق معلولان که هرچه زودتر در مجلس مورد بررسی کارشناسانه قرار گیرد صحبت شد و قطعاً نه تنها کمپین لایحه حمایت از حقوق معلولان بلکه خواست تک تک معلولان از نمایندگان مجلس در هر شهری این است که بطور جد بر روی لایحه حمایت مانور دهند. دوستان می توانند موضوع لایحه را با نمایندگان شهر خود مطرح کنند. ما با تصویب لایحه افق روشنی خواهیم داشت هرچند هیچ وقت مشکلات ما به صفر نخواهد رسید چون خواسته های ماهم متناسب با نیاز روز پیشرفت میکند.
ما در سال جدید باید سه کار عمده انجام دهیم :
1- تلاش برای تصویب لایجه حمایت از حقوق معلولان که باید از هر طریق از ظرفیت هایمان در مجلس استفاده کنیم.
2- انجمن ها در کنار همدیگر ظرفیت هایی ایجاد کنند که بتوانیم در خصوص موارد کنوانسیون از همه دستگاه های اجرائی گزارش پیشرفت کار در حوزه معلولان را درخواست کنیم و این درخواست ها مستلزم شناخت قانون می باشد تا متناسب با آن از تمام دستگاه های اجرایی مطالبه گری کنیم. مطالبه گری تنها از بهزیستی نیست و بسیاری از سازمانها باید در خصوص خدمات به معلولان پاسخگو باشند .پس تشکل ها را قوی کنیم و در کنار همدیگر باشیم و یاد بگیریم خواسته های متناسب با شرایط مطرح کنیم وگام به گام به جلو برویم. هر جای دنیا که دستاوردی بدست آمده فقط در سایه حضور مستقیم خود افراد معلول و آگاهی از حقوق شان می باشد. در نتیجه حقوق خود را بشناسیم، کنوانسیون را مطاله کنیم تا به شکل علمی و اصولی مطلبه گری داشته باشیم”.

آقای علی اصغر عین القضات مشاور شهردار تهران در امور توانیابان ضمن تبریک سال نو و با نمایش پاور پوینت از فعالیت های شهرداری در خصوص مناسب سازی به پرسش ها و مشکلات معلولان پرداختند.

آقای احمد علی بیگ محمدلو برنامه نویس مراحل “پیگیری قانون تصویب لایحه حمایت از معلولان” جهت اعلام گزارش از آغاز تشکیل و همکاری خود در کمپن به جایگاه دعوت شدند. ایشان ضمن تقدیر تشکر از حضور مدعوین بطور خلاصه از روند لایحه معلولان در سال 83 تا به امروز اشاره داشتند. سپس در بخش دیگر ادامه دادند در آبان ماه آقای مروتی به ایشان پیشنهاد عضویت و طراحی برنامه های کمپین را داده اند و در شروع فرآیند یک برنامه هدفمند مطابق با قانون و استانداردهای علمی برای پیگیری یک خواسته متحد در تحقق حقوق معلولان نوشته شد و افزودند ما با این فکر شروع کردیم که مفاهیم حقوقی را گسترش دهیم و باید یاد بگیریم که نیازهای اساسی خود را بشناسیم و با چگونه بیان کردن نیازهایمان آشنا شویم. همچنین فرهنگ پیگیری و مطالبه گری بشکل قانونی را گسترش دهیم. یک نامه مبسوط به عنوان “پیام کمپین” برای همه نمایندگان مجلس نوشته شد و توسط کانال، وب سایت و گروه کمپین در فضاهای مجازی توسط دوستان و همراهان گروه کمپین به نمایندگان ارسال شد. یک نامه هم به سازمانها، دستگاها و نمایندگان مجلس نوشته و به دبیرخانه مجلس ارسال شد. سپس در نمایشگاه مطبوعات فرآیند کاری کمپین را بصورت تراکت توزیع و از طریق چند رسانه که اعلام همکاری کردند کمپین را معرفی کردیم. با حضور در جنشواره کتاب معلولان تلاش کردیم برای معرفی اهداف قانونی کمپین همچنین حضور دوستان عضو شورا کمپین در همایش حقوق شهروندی و همایش آموزش کنوانسیون در مجتمع رعد سعی دوستان بر این بود که خود را تجهیز به آگاهی کنند. نزدیک سال جدید تعداد اعضاء گروه کمپین به 5000 نفر رسید و می توان گفت اولین جنبش معلولان در ایران تشکیل شد. مفهوم پیگیری حل مسئله می باشد نه قانع شدن افراد؛ همچنین ما نباید انتظار داشته باشیم با تصویب لایحه همه مشکلات حل شود و فرآیند آگاهی و پیگیری بسته به نیازهای متنوع روز نیاز به دانش افزایی مداوم دارد.
کمپین لایحه وابسته به هیچ فرد و هیچ ارگان و سازمانی نمی باشد ولی در مقابل از همه سازمانها، ارگانها، مجلس شورای اسلامی و سازمان های مربوطه جهت پیشبرد اهداف حقوقی خود یاری می طلبد. فرم های نظرسنجی تهیه شده که توسط دوستان توزیع و بعد از بررسی، نتایج آن خدمت گروه اعلام خواهد شد تا چراغ راهنمای اقدامات بعدی کمپین باشد.

از آقای مهندس محمد پاشایی رئیس انجمن نعنا از ژاپن (مربوط به آموزش مناسب سازی) دعوت شد در جایگاه حضور پیدا کنند. ایشان بعد از تبریک سال نو و معرفی خود از عملکرد و تلاش انجمن نعنا جهت مناسب سازی و احداث پارک و سرویس بهداشتی در شهر کرج گفتند. همچنین ابراز امیدواری کردند با توجه به گستردگی شهر تهران ومشکلات عدیده وکارهای که در زمینه مناسب سازی انجام شده مسئولان به انجام کار اصولی توجه بیشتری داشته باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *