بازدید معاون آموزشی و قائم مقام مؤسسه بین المللی مطالعات اسلامی

سه شنبه 24 اسفندماه 1395 حجت الاسلام سید مصطفی دریاباری (معاونت آموزشی و قائم مقام مؤسسه بین‌المللی مطالعات اسلامی) به همراه آقای محمدباقر یوسف‌وند (فعال در امور حقوقی معلولان) از دفتر فرهنگ معلولین بازدید نمودند.
ابتدا جناب آقای دریاباری توضیح مختصری از مرکزشان دادند و در ادامه آقای نوری هم درباره دفتر فرهنگ معلولین گزارش داد.
مؤسسه بین‌المللی مطالعات اسلامی یکی از مراکز حوزوی محسوب می‌شود و مجوز از حوزه علمیه دارد. رئیس هیئت امنای آن جناب آقای اعرافی رئیس حوزه است و مدیریت آن بر عهده حجت الاسلام آقای دکتر شمالی است که نماینده رهبری در انگلستان و رئیس مرکز اسلامی لندن و رئیس هیئت امنای کالج لندن است.
آقای دریاباری ابتدا معاون آموزشی بود ولی در دو سه سالی که آقای شمالی به لندن عزیمت کرد، همزمان قائم مقام این مرکز را هم بر عهده گرفت. مؤسسه سطح سه و چهار حوزوی دارد. یعنی یک مؤسسه آموزش عالی و بین‌المللی است. رشته مطالعات اسلامی (Islamic studies) که یک رشته در بین علوم اسلامی است، در خارج از کشور را اجرا می‌کند. و فضای کلاس‌ها و پایان‌نامه‌ها عربی یا انگلیسی است و فارسی نداریم. لذا از اساتیدی که استفاده می‌شود باید بین‌المللی باشند که بتوانند برای سطح ۳ و ۴ ارائه بین‌المللی داشته باشد. چون مصاحبه و امتحانات هم به زبان اصلی است. این فضای آموزشی مؤسسه است. در کنار این فضا برای تکمیل شدن بعد آموزشی، اعزام به کشورهای دیگر دارد. از محرم و ماه رمضان گرفته تا کنفرانس و همایش که حجم زیادی است تا برگزاری دوره و تدریس اجرا کرده است. حدود چهل دوره اسلام شناسی با عنوان نظام اعتقادات اسلام و شیوه زندگی اسلامی در این مرکز برگزار شده است. برای کشورهای مختلف از انگلستان، آلمان، کانادا، آفریقا و از جمله در ایران به عنوان دوره تابستانی برگزار کرده است.
بخش دیگر، تبادل دانشجو است که در چارچوب قرارداد با دانشگاه‌ها و مراکز خارج کشور در آمریکا، آفریقا و اروپا است. اینها الآن دانش پژوه هستند و در آمریکا تعداد زیادتر اعزام داشته است.
بخش دیگر تدریس استادان در دانشگاه‌های کشورهای مختلف است، با هفت دانشگاه قرارداد تدریسی دارند. از این‌رو برای این دانشگاه‌ها استاد اعزام می‌کنند.
موضوع گفتگو ادیان بخش دیگر است. که مهم‌ترین آن گفتگوی با واتیکان است. این گفت‌وگوها به صورت کتاب‌ چاپ می‌شود. امسال یک اثر جایزه کتاب سال خارجی را گرفت. این بحث‌ها را با مذاهب مختلف مسیحیت و جنبش‌های مسیحی هم در این مرکز اجرا می‌شود.
نیز آقای دریاباری به صورت پاره وقت در معاونت بین‌الملل و ارتباطات حوزه‌های علمیه مسئول ادیان و مذاهب حوزه‌های علمیه فعالیت دارد. این معاونت، بخشی دارد که بحث گفتگوی ادیان و مذاهب را مدیریت می‌کند. کاری که از امسال می‌خواهند با نظر آیت الله اعرافی شروع کنند، ارائه بیانیه‌ها به مناسبت‌های مختلف است که مناسبت و تاریخ‌های آن مشخص شده است. ایشان تأکید کرد قسمتی از مناسبت‌ها پیرامون معلولین است و دفتر فرهنگ معلولین می‌تواند در این زمینه کمک کند.
مورد دیگر بحث حقوق بشر است، که یکی از بخش‌های مهم آن حقوق معلولین است. دفتر معلولین هم در این زمینه کارهای فراوان و قابل استفاده دارد. و می‌تواند عضوی از حقوق بشر حوزه شود و تبادل دو طرفه داشته باشد.
جناب آقای دریاباری ذهنی روشن و به روز و جسمی فعال و کوشا دارد و نیروی سودمندی برای حوزه و میهن اسلامی و اسلام و شیعه است. این جلسه سودمند و با اینکه زمان آن کم بود ولی محورها و موضوعات بسیار راهگشا مطرح شد و قرار شد پس از عید نورز جلسه بعدی هم برگزار گردد.
آقای نوری درباره طرح‌های ضروری گفت: معلولین جامعه‌ای فعال و کوشا و پرجمعیت است. یعنی جمعیت معلولین از همه اقشار جامعه ایران بیشتر است ولی سهمشان از بودجه دولتی و از تولید ناخالص ملی اندک است با اینکه مشارکت اجتماعی بسیار دارند و در تولید ناخالص فعالانه کوشا می‌باشند.
مهم حوزه علمیه است، تا کنون یک کتاب درباره معلولیت و معلولان از طرف حوزه علمیه منتشر نشده است. فقط یک کتاب به نام روشندلان که توسط آقای ناصر باقری بیدهندی تدوین بود و قبلاً چاپ شده بود مجدداً توسط بوستان کتاب منتشر شد. این تنها اثری است که در حوزه درباره نابینایان و معلولین انتشار یافته است.
یک درس درباره موضوع معلولیت در گروه‌های حدیثی، قرآنی، فقهی، حقوقی، تاریخی و اخلاقی نیست. با اینکه در قرآن آیات بسیار درباره معلولیت و معلولان داریم نیز در احادیث فراوان در این باره مطلب هست. بر عکس ما در کشورهای سنی مذهب، آثار فراوان درباره معلولیت و معلولان منتشر شده است.
ایران می‌تواند پیشتاز باشد و با طرح تحلیل و افکار جدید و راهگشا درباره مشکلات معلولیتی در کشورهای مختلف مطرح شود.
یک نکته بسیار مهم این است که دیدگاه‌های شیعی درباره معلولیت و معلولان مثبت است معصومین علیهم السلام و ائمه علیهم السلام به معلولان احترام می‌گذاشتند و جملات حمایتی و مثبت بسیار درباره آنها بیان فرموده‌اند. اگر روی این سوژه‌ها کار شود یک مکتب کارگشا و جذاب در عرصه معلولین عرضه خواهد شد. قرار شد در دو یا سه موضوع مشخص در بهار سال 96، جلسه داشته باشند. در پایان مدیر دفتر فرهنگ معلولین ضمن بدرقه آقای دریاباری دیدگاه‌ها و آراء او را بسیار سازنده دانست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *