زبان اشاره به استاندارد بین المللی نزدیک می شود/ فرهنگستان ادب مقصد بعدی زبان ناشنوایان

تهران – ایرنا – مسئول کارگروه ناشنوایان در سازمان بهزیستی از در دستور کار قرار گرفتن تشکیل کمیته پژوهش و توسعه زبان اشاره در این سازمان خبر داد و گفت: هدف از تشکیل این کمیته، همسان سازی کلمات زبان اشاره و نزدیک کردن آن به زبان اشاره بین المللی است.
‘زبان اشاره ، سیستم قراردادی خاص منظم و پیشرفته زبانی است که برای انتقال معنا به جای الگوهای صوتی یا نوشتاری در زبان، از الگوهای علایم دیداری (ترکیب همزمان شکل، جهت و حرکت دستان، بازوها یا بدن و حالات صورت برای بیان سلیس افکار گوینده) در یک کلمه اشاره استفاده می‌کند.’
رضا غلامی سلطان مرادی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مجموعه ای از اطلاعات من درآوردی در زبان اشاره وجود دارد که مصوب بهزیستی نیست و مراجع بالادستی نیز آن را قبول ندارند بطور مثال برای بیان کلمه دانشگاه یک حالت اشاره به بینی استفاده می شود در حالیکه در زبان اشاره جدید برای بیان کلمه دانشگاه یک حالت اشاره سلام نظامی ، کاربرد دارد.
وی ادامه داد : بنابراین هدف این است که یک زبان اشاره قابل قبول و نزدیک به زبان اشاره بین المللی همسان سازی شود و هرچند که بسیاری از اصطلاحات و اشارات زبان اشاره با زبان بین المللی یکی است اما به دلایل تفاوت های فرهنگی و جغرافیایی و اجتماعی ، تفاوت هایی وجود دارد که این مسائل در کمیته پژوهش و توسعه زبان اشاره مورد بررسی قرار می گیرد.
** زبان اشاره به فرهنگستان ادب می رود
مسئول کارگروه ناشنوایان در سازمان بهزیستی گفت: پس از تشکیل کمیته پژوهش و توسعه زبان اشاره و مشخص شدن اعضای آن ، زبان اشاره به فرهنگستان ادب و زبان فارسی ارائه می شود تا در آنجا مصوب شود.
غلامی افزود: در زبان اشاره ، هر حرکت یا اشاره ای معنی خاصی دارد و نباید ابداعات فردی در آن داخل شود و تقریبا باید با زبان اشاره بین المللی همگام باشد.
به گزارش ایرنا، هم اکنون 170 هزار ناشنوای شدید یا مطلق تحت حمایت بهزیستی قرار دارند.
منبع: ایرنا، 1 اسفند 1395

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.