همایش حقوق شهروندی افراد دارای معلولیت برگزار شد

همایش حقوق شهروندی افراد دارای معلولیت با هدف بررسی جایگاه حقوقی معلولین و مصادیق حقوقی و ویژه این افراد عصر چهارشنبه ششم بهمن ۹۵ ازساعت ۱۵ الی ۱۹ به همت دبیرخانه دائمی کنگره بین المللی حقوق شهروندی بامشارکت سازمان بهزیستی کشور برگزار گردید. در این همایش نیم روزه روسا واعضاء سازمانهای مردم نهاد درحوزه معلولین و مربیان حقوق شهروندی و نویسندگان مقالات و کتب از سراسر کشور نیز حضور داشتند.
مباحث ارائه شده دراین همایش :
جناب آقای دکتر کمالی ؛ استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران
عنوان سخنرانی : حقوق شهروندی افراد دارای معلولیت به همراه رونمایی از اپلیکیشن رایگان ((کنوانسیون جهانی حقوق معلولان))
جناب آقای مصباح انصاری ؛ معاون اداره حقوق بشر وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران
عنوان سخنرانی : شهروندان دارای معلولیت های ذهنی و اختلالات نورولوژیک ( رنگ هشتم رنگین کمان جامعه معلولان )
جناب آقای دکتر علیزاده : مدیرکل دفتر امور توانبخشی وزارت بهداشت ؛ درمان وآموزش پزشکی که به معرفی و ظرفیت های دفتر امور توانبخشی وزارتخانه پرداختند .
جناب آقای غلامحسین تابش فر ؛ کارشناس ارشد حوزه مدیرت شهری و قائم مقام سابق سازمان شهرداریها ودهیاریهای کشور
عنوان سخنرانی : ضرورت وجود پیوست های حقوق شهروندی در تمامی طرح ها و لوایح و قوانین
سرکار خانم مونس کشاورز ؛ دبیرکنگره بین المللی حقوق شهروندی
عنوان سخنرانی : نقش شهروندان در ورود و بازگشت افراد دارای معلولیت به جامعه
ارائه مقاله : سرکار خانم سهیلا علیلو : کارشاس ارشد حقوق عمومی دانشگاه تبریز
ارائه مقاله : جناب آقای پیمان رضایی زاده ؛ دانشجوی دکترای سیاستگذاری عمومی دانشگاه تهران
ایشان از جمله نابینایان توانمند و فرهیخته میباشند.
منبع: سایت اولین کنگره بین المللی حقوق شهروندی، 7 بهمن 1395

برخی برخوردهای عجیب با معلولیت
به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، محمد کمالی در کنگره بین المللی حقوق شهروندی در محل ستاد توانمندسازی فعالیت سازمان های مردم نهاد افزود: همین الان در بیمارستان های تهران، بچه ای با سندروم داون به دنیا می آید و پزشک به والدین می گوید بچه ات منگل است و حتی برخی کادر پزشکی با آنها وارد مذاکره می شوند که آنها را از بین ببرند.
وی خاطرنشان کرد: عده‌ای نیز جرات می کنند و می گویند اگر کودک معلول سر کلاس می رود، بچه‌ها ی دیگر می ترسند.
وی ادامه داد: می گوییم چراغ راهنما را برای کودکان نابینا و ناشنوا، صدا دار کنید، می گویند مگر تعداد این کودکان چند نفر است.
عضو شورای عالی مرکز تحقیقات توانبخشی گفت: می گوییم برای افراد دارای معلولیت، شغل ایجاد کنید می گویند مگر افراد عادی شغل دارند که افراد دارای معلولیت داشته باشند.
کمالی افزود: مادری کودک عقب افتاده ذهنی خود را به درمانگاه می برد اما به او می گویند کودک خود را به بهزیستی ببر درحالی که او سرما خورده بود.
وی تصریح کرد: طبق آمارهای بین‌المللی، بطور میانگین 10 درصد کودکان دارای معلولیت به آموزش، دسترسی ندارند، مدارس استثنایی ما فقط 100 هزار کودک دارای معلولیت را تحت پوشش دارد درحالیکه طبق آمارهای بین‌المللی حداقل 300 هزار کودک دارای معلولیت داریم. این مساله به آن معناست که بقیه این کودکان از تحصیل بازمانده اند.
وی خاطرنشان کرد: مشکلات زنان دارای معلولیت چند برابر دیگر زنان است و در معرض انواع سواستفاده از جمله سواستفاده جنسی و همسر آزاری هستند.
وی تصریح کرد: کودکان دارای معلولیت دو تا سه برابر کودکان معمولی دچار کودک آزاری می شوند.
این استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: طبق آمارهای سازمان ملل متحد و سازمان جهانی بهداشت، 15 درصد هر جامعه ای نوعی از ناتوانی دارند که نباید آن را معلولیت شدید تلقی کرد.
کمالی افزود: در آمار سرشماری سال 95 ، تعداد افراد دارای معلولیت احصا نشد اما طبق آمار سال 90، سه، چهار یا پنج درصد خانواده ها، یک فرد دارای معلولیت داشتند و این جای تامل دارد. به هرحال به نظر می رسد در ایران، پنج تا 6 درصد جامعه، دارای معلولیت باشند.
وی از اعطای مجوز به مطب های فیزیوتراپی در ساختمان های بدون آسانسور گلایه کرد و گفت: متروها نیز برای معلولان ساخته نشده اند.
منبع: ایرنا، 6 بهمن 1395

تاکید بر نقش رسانه‌ها در بهبود نگاه به معلولان
استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران برمساوی سازی فرصت‌ها برای حضور معلولان در جامعه و نقش رسانه ها در بهبود نگاه به معلولان تاکید کرد.
به گزارش ایسنا، استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران در همایش حقوق شهروندی افراد دارای معلولیت، به بررسی مدل های ناتوانی، درچهار محور مدل اخلاقی،تراژدی شخصی، مدل پزشکی و مدل اجتماعی و ارائه تعریفی از توانبخشی پرداخت.
کمالی همچنین برمساوی سازی فرصت ها برای حضور معلولان در جامعه و نقش رسانه ها در بهبود نگاه به معلولان و نیز زمینه سازی برای حضور معلولان در جامعه تاکید و آن را از مهم ترین مسائل حوزه معلولین معرفی کرد.
استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران در ادامه با اشاره به ضرورت آگاهی معلولان از قوانین و مقررات حوزه معلولین اپلیکیشن “کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت” را رونمایی کرد.
این استاد دانشگاه استفاده از عبارت “شهروندان دارای معلولیت” در ماده پنج منشور حقوق شهروندی و تاکید بر ضرورت رعایت حقوق معلولان درمواد دو و هشت این منشور را اتفاق مثبتی دانست و با بررسی اصول قانون اساسی به ذکر مواد قانونی در راستای تحقق حقوق شهروندی افراد دارای معلولیت پرداخت.
در بخشی دیگر از این همایش مصباح انصاری معاون اداره حقوق بشر وزارت امور خارجه، بیان کرد: افراد دارای معلولیت قشری هستند که در جامعه کمتر دیده می‌شوند. حال در میان جامعه معلولین افرادی که دارای معلولیت های ذهنی و اختلالات نورولوژیک هستند قشری هستند که در میان جامعه معلولین هم کمتر دیده می‌شوند به همین خاطر می‌توان آنها را رنگ هشتم رنگین کمان جامعه معلولین نامید، رنگی که در رنگین کمان تنوع انسانی وجود دارد؛ اما دیده نمی‌شود.
وی ادامه داد: کارآفرینی یکی از مهمترین اولویت‌های توانمندسازی افراد دارای معلولیت است و سازمان‌های مردم نهاد و نهادهای دولتی باید به این مهم بیش از گذشته توجه کنند. معلولیت نه تنها محدودیت و چالش نیست بلکه یک فرصت است و نقطه عزیمت برای غلبه بر معلولیت خود باوری است باور به اینکه می‌توان از این چالش یک فرصت آفرید. بسیاری از افراد دارای معلولیت که به مراتب بالایی دست یافته اند اگر معلول نمی‌شدند شاید هرگز به این مراتب دست نمی‌یافتند و افرادی معمولی بودند.
انصاری اظهار کرد: برای افراد دارای معلولیت نه تنها باید از هرگونه تبعیض ناروا جلوگیری کرد بلکه باید تبعیض مثبت را در دستور کار قرار داد.
غلامحسین تابشفر کارشناس ارشد حوزه مدیریت شهری و مشاور شرکت بهره برداری مترو تهران نیز در این همایش برضرورت احترام و تکریم معلولان تاکید کرد و به بیان نقش شهروندان در مدیریت شهری پرداخت؛ همچنین ضرورت ارائه پیوست حقوق شهروندی برای تمامی قوانین در تمام حوزه های اجتماعی، حقوقی، سیاسی و فرهنگی از نکات مهم سخنان وی بود.
مونس کشاورز دبیرکنگره بین المللی حقوق شهروندی و مدرس دانشگاه هدف اصلی برگزاری این همایش را بازگویی نقش شهروندان در ورود و بازگشت افراد دارای معلولیت به جامعه و نیز بررسی شیوه‌های ارتقاء جایگاه سازمان‌های مردم نهاد حوزه معلولان و تغییر نگرش و بهبود جایگاه معلولان با ورودشان به جامعه و ارتباط نزدیک شهروندان با معلولان، دانست.
کشاورز با اشاره به اینکه ایجاد ادبیات، فهم و گفتمان مشترک در خصوص افراد دارای معلولیت مهمترین راهکار برای تحقق حقوق شهروندی است گفت: از نویسندگان مقالات برتر برای ارائه مقالاتشان دعوت می‌شود.
به گزارش ایسنا، همایش حقوق شهروندی افراد دارای معلولیت به همت دبیرخانه دائمی کنگره بین المللی حقوق شهروندی بامشارکت سازمان بهزیستی کشور برگزار شد.
منبع: ایسنا، 7 بهمن 1395

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *