هم‌اندیشی و هماهنگی مراکز مردم نهاد ویژه معلولان قم

هم‌اندیشی و هماهنگی مراکز مردم نهاد ویژه معلولان قم
دو نشست: 3 بهمن‌ماه 95 و 5 بهمن‌ماه 95
دبیر جلسه: علیرضا کهندانی
محل: دفتر فرهنگ معلولین

مشکلات و معضلات چون اشتغال، معیشت، رفاه، دارو و درمان معلولان در سال‌های اخیر مضاعف شده و همواره رو به ازدیاد است. عده‌ای در سال‌های 89 به بعد مترصد بودند تا قانون جامع معلولین تصویب شود و گفته می‌شد با تصویب قانون بسیاری از این مشکلات کلاً رفع می‌گردد. اما تصویب قانون هم با موانع مواجه گردید. از طرف دیگر طرح‌های کلان مثل طرح سماوات که توسط رعدالغدیر عرضه شد یا طرح هم‌اندیشی حدود 60 مرکز که توسط مهندس سید محمد موسوی در قزوین عرضه شد اینها هم پس از چند سال ثمره و محصول خاصی نداشت. از این‌رو مراکز کوچک‌تر در یک سال اخیر به فکر چاره به روش مستقل افتادند و مراکزی که با هم قرابت بیشتر داشتند جمع شدند و شروع به هم‌اندیشی نمودند. قرار شد مراکز ویژه معلولان قم در یک نشست تجمع داشته باشند و تصمیم جامع گرفته شود. از این‌رو جلسه 3 بهمن‌ماه 95 فراهم شد. اینجا ابتدا گزارشی از جلسه 3 بهمن و بعد گزارشی از جلسه 5 بهمن 95 عرضه می‌گردد.
گزارش جلسه 3 بهمن‌ماه 1395
آقای کهندانی (روشندل و مدیر انجمن نابینایان قم) مسئول دعوت از همه مراکز مردمی شد و قرار بود مدیران همه مراکز همسو و هم فکر که کارهایی قابل توجه هم داشته‌اند دعوت شوند.
زمان و مکان جلسه ساعت 11 صبح تا 14 عصر در دفتر فرهنگ معلولین تعیین شد. افراد با اندکی تأخیر به جلسه آمدند و حضار عبارت بودند از:
حسن عبدلی، علیرضا کهندانی، مجید شکوری، تقی یوسفی مفید، محمد نوری، علی نوری، سید محمد رضا لاجوردی، سید مرتضی لاجوردی، ناصر خانزاده. خانم روناک منصوری نیز به عنوان مترجم زبان اشاره حضور داشتند.
مباحث مطرح شده به طور خلاصه اینگونه بود:
1ـ بهزیستی قم گفته می‌شود طی دو سال اخیر، بخشی از بودجه ارسالی از مرکز را نتوانسته هزینه کند و برگشت و عودت داده است با اینکه معلولین قم و مراکز معلولین نه جای مناسب و نه امکانات دارند و دارای مشکلات عدیده هستند.
بهزیستی می‌توانست یک کارگاه برای آموزش و مهارت افزایی معلولان در قم تجهیز کند تا سالانه ده‌ها نفر را مهارت و پیرو آن کار و حرفه یاد دهد و در نتیجه مشغول به کار و مستقل نماید. ظاهراً بهزیستی وظیفه خود را به درستی نمی‌داند و تلقی دقیق از نیازهای معلولان ندارد و لازم است مراکز غیر دولتی معلولین ایفاء وظیفه کنند و مسئولیت‌های بهزیستی را یادآور شوند.
2ـ اشتغال و معیشت معلولین مشکل دارد ولی اقدام قابل توجه در این زمینه وجود ندارد.
3ـ مسائل فرهنگ و فرهنگ سازی در جامعه هدف یک نیاز جدی است، اما سازمان بهزیستی و اداره بهزیستی استان قم، اقدام زیربنایی و مهم نداشته است. مراکز مردمی هم اگر بخواهند در این عرصه‌ها ورود پیدا کنند، نیاز به هزینه بسیار دارند. با اینکه این مراکز هیچ منبع مالی ندارند.
4ـ بهزیستی تهران به مراکز تهران مبالغی مساعدت می‌کند و این مراکز اقدامات کما بیش قابل توجه انجام داده‌اند. آیا همان راه کار را می‌توان در قم اجرا کرد.
5ـ اما قبل از هر اقدامی نیاز به تشکل و تجمع مسئولین مراکز هست لذا لازم است مسئولین مراکز جمع شوند و تشکیلاتی ایجاد و سپس به مطالعه و کارشناسی پرداخته و پس از رسیدن به راه کاری آن را با رؤسای نهادها و دیگر مسئولین در میان بگذاریم. در اینجا آقای یوسفی مفید مطرح کرد که ما قبلاً با تشکیلاتی به نام «شورای هماهنگی تشکل‌های مردمی» ایجاد کردیم و الآن مدیرعامل آن آقای حسن ذوقی است.
6ـ پس از بررسی‌ها و بحث درباره آن تشکیلات قرار شد جلسه دیگری با حضور آقای ذوقی باشد و همه اعضاء آن تشکیلات هم حضور داشته باشند و تصمیم نهایی در آن جلسه گرفته شود.
این جلسه قرار شد روز 5 بهمن‌ماه ساعت 12 تا 14 بعدازظهر در دفتر فرهنگ معلولین برگزار گردد. آقای کهندانی مسئول دعوت گردید.
جلسه 5 بهمن‌ماه 1395
در این جلسه همان افراد سابق به غیر از آقای حسن عبدلی حضور داشتند و همچنین آقای محمد حسن قنبری مدیر مراکز توانبخشی و آقای حسن ذوقی از مؤسسه جسمی ـ حرکتی آمدند. مدیر جلسه آقای علیرضا کهندانی بود.
مباحث مطرح در این جلسه عبارت بود از:
1ـ آقای شکوری مطرح کرد این تشکیلات تاکنون هیچ اقدامی انجام نداده است و بهتر است مدیریت آن عوض شود.
اما آقای لاجوردی گفت ما در بهزیستی تجمع کرده‌ایم و رأی دادیم اگر بخواهیم قانونی کار کنیم باید دوباره رأی‌گیری کنیم و به افراد جدید رأی بدهیم. لذا قرار شد برای همه اعضاء یعنی رئیس هیئت رئیسه، مدیرعامل، بازرس و خزانه‌دار رأی‌گیری شود.
بیشتر وقت جلسه به رأی‌گیری گذشت بالاخره با اکثریت آراء افراد زیر انتخاب شدند:
رئیس، تقی یوسفی مفید
نائب رئیس، سید مرتضی لاجوردی
مدیر، علیرضا کهندانی
خزانه‌دار، مجید شکوری
بازرس، ناصر خانزاده
بازرس علی‌البدل، سید محمد رضا لاجوردی
عضو هیات مدیره: حسن ذوقی، محمد نوری، محمد حسن قنبری
2ـ آقای شکوری مطرح کرد اگر مدیریت جدید هم کار نکند دو ماه آینده مجدداً رأی‌گیری می‌شود و مدیر عوض خواهد شد.
آقای نوری گفت: مدیر باید چه کارهایی انجام دهد که اگر انجام نداد معزول خواهد شد. لذا لازم است برای این تشکیلات ضوابط و آیین نامه تدوین گردد. در جلسه آینده مدیر و رئیس با همکاری هم آیین نامه را بیاورند و اعضاء رأی خواهند داد.
3ـ بحث شد که در آن آیین نامه تقسیم کار هم مشخص شود و معلوم شود هر یک از مراکز چه وظیفه و خط‌مشی‌ای بر عهده دارد.
4ـ آقای ذوقی از ایجاد دفتر کاریابی خبر دارد و گفت ما دفتر ایجاد کرده‌ایم که معلولین را به سرکار می‌فرستد. آقای نوری از او خواست گزارشی بدهد و او گفت تاکنون پانزده نفر را در کارخانه‌ها کاریابی کرده و سرکار فرستاده‌ایم. البته معلول و غیر معلول چون این دفتر ویژه معلولین نیست.
آقای نوری گفت: اگر همه مراکز در هر سال یک هزار اشتغال ایجاد کنند و سه میلیون معلول بیکار داشته باشیم. به این معنا است که حدود 25 سال طول می‌کشد. یعنی این شیوه قدیمی نمی‌تواند معضلات رو به رشد معلولین را مرتفع کند و باید به سراغ راه کارهای جدید و مدرن رفت. این تشکیلات می‌تواند این راه کارها را کشف و بازنویسی و در اختیار جامعه و مدیران قرار دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *