بازدید آقایان محمدرضا واشقانی، حیدر شهرستانی و بهزاد اشتری

بازدید گروهی از نخبگان ناشنوایان تهران

پنجشنبه 16 دی ماه 1395 به ابتکار مؤسسه خاتم النبیین (وابسته به دفتر آیت الله العظمی وحید خراسانی و فعال در زمینه آموزش زبان اشاره) و تلاش‌های کانون ناشنوایان قم، مؤسسه وفادارن کربلا و هیات یا صاحب الزمان(عج) در مجتمع ناشران قم از ساعت 18 تا 21 شب همایش “ارتباط بیشتر ناشنوایان با نویسندگان برجسته استان قم” برگزار شد.
انگیزه‌ اصلی آشنا شدن ناشنوایان و خانواده‌های آنان با مقولات فرهنگی به ویژه کتاب بود. همچنین کتابی تصویری و به زبان اشاره برای آموزش قرآن ناشنوایان توسط مؤسسه خاتم النبین در حال آماده شدن است،، صفحه اول این کتاب را آقای بهادری به زبان اشاره توضیح داد.
یک تئاتر و دو سرود توسط ناشنوایان اجرا شد. همچنین آقای محمد رضا واشقانی و سید حیدر شهرستانی به زبان اشاره سخنرانی و به انتقال تجارب پرداختند. مترجم رابط این همایش خانم روناک منصوری بود.
یکی از رخدادهای این جلسه سخنرانی آقای سید احمد آقا میری رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی قم بود. ایشان گفت: ناشنوایان باید با کاشت حلزون، از آسیب خود کم کنند و تلاش کنند سخن گفتن یا حداقل لب خوانی را تقویت کنند. نیز باید تلاش کنند در مدارس عادی تحصیل کنند چون ارتباطات آنها در مدارس استثنایی آسیب‌ می‌بیند ولی در مدارس عادی ارتباط اجتماعی آنها تقویت می‌گردد.
اما جمع حاضر مخالف این صحبت‌ها و موافق روش زبان اشاره بودند لذا به شدت واکنش نشان دادند. نیز آقای بهزاد اشتری و سخنران دیگری در پاسخ آقای آقا میری صحبت کردند. هر دو به اهمیت زبان اشاره پرداختند و کاشت حلزون را مفید ندانستند و روش و تفکر حاکم بر مدارس استثنایی را منسوخ و به دور از تجارب و دستاوردهای مدرن جهانی ارزیابی کردند.

پس از همایش فوق، چند تن از نخبگان فعال ناشنوایی تهران برای بازدید به دفتر فرهنگ معلولین تشریف آوردند. آقایان بهزاد اشتری، سید حیدر شهرستانی و محمدرضا واشقانی مهمان این دفتر بودند.
آقای محمد نوری مدیر عامل مرکز گزارشی از فعالیت‌های این دفتر را عرضه کرد، سپس درباره بانک جامع اطلاعات معلولان که توسط این دفتر راه‌اندازی شده هم اندیشی گردید. آقای حیدر شهرستانی ناشنوای ساکن لندن و فعال در امور ناشنوایان است و در مورد بانک اطلاعاتی پیشنهاداتی ارائه نمود.
این بازدید ساعت 23 به اتمام رسید و آقایان به تهران تشریف بردند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.