دومین همایش «جامعه بینا، شهروند نابینا» در دانشگاه کاشان برگزار شد

دومین همایش “جامعه بینا، شهروند نابینا”

اولین روز همایش “جامعه بینا، شهروند نابینا” 23 آذرماه 95، دانشگاه کاشان

دومین روز همایش “جامعه بینا، شهروند نابینا ” 24 آذرماه 95، مجتمع خورشید اردهال کاشان

دانشگاه جامع کاشان، میزبان دومین همایش علمی «جامعه بینا، شهروند نابینا» در روزهای 23 و 24 آذرماه 95 بود.
در این همایش دو روزه که به همت جامعه نابینایان کاشان و همکاری شبکه تشکل های نابینایان و کم بینایان چاووش برگزار گردید، مقالات برگزیده طی چند پنل تخصصی، با حضور نویسندگان مقالات که مرکب از افراد نابینا و افراد بینا بود، بررسی شدند.
این همایش صبح روز سه شنبه 23 آذرماه، با دیدار فعالان نابینایان و کم بینایان و مسئولین بهزیستی استان اصفهان و کاشان با پرفسور ظرافت رئیس دانشگاه آغاز گردید و در ادامه پس از افتتاح بخش نابینایان کتابخانه مطهر کاشان با حضور مسئولان سازمان بهزیستی کشور، مسئولان دانشگاه جامع کاشان و میهمانانی که به عنوان نمایندگان تشکل های نابینایان و کم بینایان کشور دعوت شده بودند، گشایش یافت.
محور اصلی مقالات همایش، تشکل های مدنی نابینایان و کم بینایان بود که از بین 57 چکیده و اصل مقاله، 34 مقاله و 3 بیان تجربه زیسته که از سوی مدیران تشکل ها ارسال شده بود، از سوی کمیته داوران همایش انتخاب شدند.
مقالات برگزیده، بر اساس دارا بودن میزان درجه علمی و پژوهشی، نمره بندی شدند که حد اقل نمره 65 و حد اکثر نمره 100 در نظر گرفته شده بود.
بر این اساس، مقالاتی انتخاب شدند که نمرات بالای 65 داشتند. در بین مقالات برگزیده، آن دسته که نمرات بالای 75 داشتند، در کتاب همایش گنجانده شدند. تعداد این مقالات 15 مقاله بود. 19 مقاله دیگر از 34 مقاله که نمرات بین 65 تا 75 داشتند، در چاپ الکترونیک گنجانده شدند.
از میان مقالات برگزیده، 8 مقاله امکان بررسی در پنل های تخصصی همایش را یافتند که نویسندگان آن ها، با حضور کارشناسان متخصص، طی سخنرانی های 15 دقیقه ای به ارائه مقالات شان پرداختند.
عناوین چهار مقاله در پنل اول، عبارت بودند از:
1. نقش سازمان های مردم نهاد در کیفیت زندگی کاری افراد دارای آسیب بینایی، کار مشترک روح الله ساعی و نگار مرادی.
2. جایگاه سازمان های مردم نهاد در حمایت از بزه دیدگان توانخواه، نوشته امید متقی.
3. بررسی راهبردهای اثربخشی تشکل های مدنی بر اعتلای حقوق شهروندی نابینایان و کم بینایان در شهر اصفهان، نوشته مشترک مهدی رئیسی و علی رضا مرادی
4. تشکل های مدنی در توسعه و تسهیل کاربرد فناوری ارتباطی و دسترسی اطلاعات برای نابینایان، نوشته مشترک مهران سهراب زاده و سعیده شریعت مقدم.
این پنل با مدیریت و کارشناسی مسعود گلچین، استاد جامعه شناسی و با حضور نویسندگان بررسی و جمع بندی شد.
در پنل دوم نیز 4 مقاله با این عناوین ارائه شدند:
1. بررسی تحلیلی جرأت ورزی و سلامت روان در نابینایان با تأکید بر نقش تشکل های مدنی، نوشته مشترک فریبرز صدیق ارفعی، مریم نادی و طاهره رعیت
2. رابطه بین مهارت های آموزشی تشکل های مدنی در زندگی مستقل و کیفیت زندگی افراد با آسیب شناسی شهر تهران، نوشته مشترک معصومه باقرپور، سجاد روستایی و حمد ا… خواجه حسینی
3. برون سپاری و راهکارهای علمی برای تعامل مؤثر میان سازمان بهزیستی و بخش غیردولتی، نوشته بهروز افروز
4. نقش تشکل های مدنی در آموزش همه جانبه و تأثیر آن بر کیفیت زندگی نابینایان، نوشته مشترک علی یزد خاصی، سمیه کوهپیما و خانم رونیز.
این پنل با مدیریت و کارشناسی سید مهدی صادقی نژاد، مشاور و استاد روانشناسی کودکان استثنایی، سهیل معینی مدیرعامل شبکه تشکل های نابینایان و کم بینایان چاووش، محمد خوانین زاده رئیس مرکز رودکی با حضور نویسندگان بررسی شد. این دو پنل عصر روز نخست همایش در سالن آزادی دانشگاه جامع کاشان برگزار شدند.
پنل سوم که صبح روز دوم همایش و در دو بخش برگزار شد، با موضوع معرفی طرح توانمندسازی نابینایان و کم بینایان بود که توسط آقایان سهیل معینی، مدیر عامل شبکه تشکل های نابینایان و کم بینایان و انجمن باور و مدیر مسئول روزنامه ایران سپید و سیدمهدی صادقی نژاد و حمد ا… خواجه حسینی ارائه شد.
بخش دوم این پنل نیز توسط نرگس نیکخواه، دبیر همایش ارائه گردید.
در آیین اختتامیه همایش که عصر روز دوم، 24 آذر برگزار شد، بیانیه همایش توسط خانم هاشمی، دبیر اجرایی همایش قرائت گردید و از دانشجویان و پژوهشگران برتر، با حضور مسئولان دانشگاه، تجلیل به عمل آمد.

    

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *