بازدید از موسسه خاتم النبیین(ص) روحانیون رابط ناشنوا

بازدید از مدرسه و مؤسسه خاتم النبیین صلّی الله علیه و آله

به دعوت گروه آموزش زبان اشاره مستقر در مدرسه و مؤسسه خاتم النبیین صلّی الله علیه و آله و تأکید حجت الاسلام آقای مهدی رفعتی و حجت الاسلام آقای سجاد به تاریخ ۲۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۷ عصر این بازدید انجام شد.
این گروه وابسته به دفتر آیت الله العظمی شیخ حسین وحید خراسانی است و در سال ۱۳۹۳ تأسیس شد. وظیفه آن آموزش زبان اشاره به مبلغان مذهبی و اعزام مبلغ در ایام اعیاد و عزا به تجمع‌ها و تشکل‌های ناشنوایی در سراسر کشور است. تاکنون چند بار این گروه در مجله توان‌نامه معرفی و مقالاتی درباره آنان چاپ کرده‌ایم. این گروه در مدرسه خاتم النبیین صلّی الله علیه و آله در کوچه ۳۷ خیابان صفائیه قم مستقر است.
مباحث مطرح شده عبارت بودند از:
۱ـ زبان اشاره خواست عمومی ناشنوایان است و روز به روز این خواست در حال توسعه است. هر جا ناشنوایی باشد و ما را می‌بینند به نحوی اصرار دارند که چرا زبان اشاره مورد بی‌ مهری دولت جمهوری اسلامی است و چرا رسماً زبان اشاره مثل دیگر کشورها در ایران در سیستم آموزشی وجود ندارد. گروه زبان اشاره مؤسسه خاتم النبیین چون وابسته به مرجعیت شیعه جناب آیت الله العظمی وحید خراسانی است و ناشنوایان از این گروه انتظار دارند لذا لازم است اقدامی در این جهت انجام یابد.
۲ـ روی راه‌ کارهایی که دفتر فرهنگ معلولین و گروه آموزش زبان اشاره می‌توانند با همکاری هم انجام دهند بحث شد و به این نتیجه رسیدیم مشترکاً ملاقاتی با آقای سید جواد شهرستانی داشته باشیم و گزارشی عرضه شود. نیز نامه‌ای به دفتر رهبری و وزیر آموزش و پرورش و گزارش مشکلات ناشنوایان انجام شود.
۳ـ بحث شد که جلسات مشترک هر دو ماه یکبار تا حل نهایی زبان اشاره بین دو مؤسسه جهت هم اندیشی و چاره اندیشی برقرار باشد.
۴ـ فرهنگ سازی برای ناشنوایان در ایران ضعیف است و مناسب است اقدامات مشترک جهت فرهنگ سازی شروع شود. برای مثال گروه آموزشی هر ماه مطالبی و گزارشی به دفتر فرهنگ معلولین بدهد و وظیفه ما نشر آنها باشد.
۵ـ یک کتاب درباره تاریخ زبان اشاره در ایران تألیف و منتشر گردد. یک فصل آن درباره ترجمه و رابط باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *