تقدیر از دو ایرانی در اولین کنگره بین المللی “دنیای بدون محدودیت” در استانبول

آنکارا- ایرنا- فیلم رنگ خدا ساخته مجید مجیدی به عنوان فیلم برتر و طرح موفق محمد موسوی در حوزه اشتغال زایی معلولان در بخش کارآفرین موفق کنگره بین المللی ‘دنیای بدون محدودیت’ در استانبول انتخاب و تقدیر شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، مراسم اعطای جوایز کنگره بین المللی بدون محدودیت دوشنبه شب در استانبول با حضور محمد موذن اوغلو وزیر کار و تامین اجتماعی ترکیه، لقمان چارجی شهردار منطقه باغجیلار استانبول، بختیار اسدزاده سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استانبول، عبدالرضا راشد وابسته فرهنگی کشورمان در استانبول، سیدمحمد موسوی کارآفرین نمونه کشورمان و جمعی گسترده از معلولان و مسئولان در مجموعه رفاهی معلولان شهرداری باغجیلار استانبول برگزار شد.
محمد موذن اوُغلو وزیر کار و تامین اجتماعی ترکیه در این مراسم گفت: امروز همه ما در مراسم اهدای جوایز به کسانی هستیم که مشکلات معلولان را با ما به اشتراک گذاشته اند.
وی بیان کرد: امروزه متاسفانه ده ها و حتی صدها انسان در جنگها قتل عام و یا معلول می شوند و این وظیفه رهبران سیاسی جهان هست که نگاهی خاص به مشکلات معلولان این جنگ ها داشته باشند.
وی ادامه داد: امروزه بزرگترین مشکل دنیا رقابت در فروش سلاح بیشتر، جنگ و درگیری و آشوب بیشتر است و متاسفانه در این بین معلولان بیشترین آسیب را می بینند.
وی در ادامه با اشاره به اهتمام دولت ترکیه به افزایش استخدام معلولان از سال 2002 تا به امروز گفت: در سال 2002 ما موفق به استخدام 5700 معلول به عنوان کارمند دولت شدیم که خوشبختانه این رقم امروز به 50 هزار نفر رسیده است.
عبدالرضا راشد وابسته فرهنگی کشورمان در استانبول نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در آنکارا بیان کرد: به همت وابستگی فرهنگی کشورمان و همکاری های مشترک انجام شده با کانون معلولان ترکیه، شهرداری باغجیلار استانبول، دانشگاه استانبول، وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه و وزارت کار و تامین اجتماعی ترکیه، نمایندگانی از جمهوری اسلامی ایران در بخشهای مختلف این کنگره بین المللی شرکت کردند که در دو بخش ‘کار آفرینی’ و ‘فیلم’ توانستند نایل به کسب مقام و دریافت تندیس افتخار شوند.
وابسته فرهنگی ایران در استانبول گفت: در این مراسم از سیدمحمد موسوی به عنوان کارآفرین نمونه در حوزه اشتغال افراد داری معلولیت تجلیل و تقدیر شده و تندیس افتخار به وی اعطا شد.
در بخش فیلم های برتر این کنگره نیز از میان تعداد آثار رسیده فیلم رنگ خدا به کارگردانی مجید مجیدی به عنوان فیلم برتر انتخاب شد که عبدالرضا راشد وابسته فرهنگی کشورمان به نمایندگی از این هنرمند ایرانی تندیس آن را دریافت کرد.
منبع: ایرنا، 22 اذر 1395

اولین کنگره بین‌المللی دنیای بدون محدودیت که در هفته‌ی جاری با حضور نمایندگان کشورهای اروپایی و در استانبول ترکیه برگزار شد تندیس ویژه‌ی خود را به سیدمحمد موسوی، کارآفرین برتر معلولان و پدر معنوی معلولان ایرانی اعطا کرد.
به گزارش پیک‌توانا، مدیرعامل کانون معلولین توانا ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: سیدمحمدموسوی برای کارآفرینی در راستای توانمندسازی معلولان و مجید مجیدی کارگردان مشهور ایرانی برای تولید فیلم سینمائی رنگ خدا تنها نمایندگان ایرانیِ دعوت شده به کنگره‌ی بین‌المللی جهان بدون محدودیت بودند که سیدمحمدموسوی به پاس ایجاد بیش از ۶۰۰ شغل پایدار برای افراد دارای معلولیت تندیس ویژه‌ی این کنگره را از آن خود کرد.
محمدرضا هادی‌پور تصریح کرد: این کنگره با همکاری دو وزارت‌خانه‌ی آموزش و پرورش و فرهنگ و گردشگری ترکیه و با هدف رشد امکانات و تسهیلات، کاهش محرومیت‌ها و تحقق تساوی فرصت‌ها برای معلولان جهان برگزار شد.
این عضو هیات‌مدیره‌ی کانون توانا با اشاره به اینکه اشتغال افراد دارای معلولیت یکی از چالش‌های بحث‌برانگیز این افراد است خاطرنشان ساخت: سیدمحمدموسوی که مدیرعامل گروه بهداشتی فیرز است با اعتماد به توانایی این افراد خطوط تولید واحد تولیدی خود را به دست این افراد سپرد تا دنیا شاهد شکوفایی و توانمندی آنها باشد.
وی ادامه داد: فیروز نه تنها در ایران بلکه در سراسر دنیا به‌عنوان پایلوت اشتغال معلولان مطرح است و در سطح جهان تاکنون هیچ سازمان یا واحد تولید-صنعتی به این گستردگی دست به اشتغال افراد دارای معلولیت نزده است.
هادی‌پور اذعان کرد: امروز کشورهای توسعه یافته‌ی جهان به رصد فعالیت‌های قابل تامل در حوزه‌‌ی معلولان می‌پردازند و مدیرعامل گروه بهداشتی فیروز از این حیث مورد شناسایی دبیرخانه‌ی این کنگره قرار گرفته است.
این فعال حقوق معلولان تاکید کرد: پیش از این اغلب جوامع انسانی افراد دارای معلولیت را به‌عنوان افراد نیازمند و قابل ترحم می‌نگریستند اما فیروز با دادن جایگاه‌های کار و اشتغال به معلولان ثابت کرد که این گروه تنها به حمایت، اعتماد و احقاق حقوق شهروندی خود نیاز دارند.
عضو هیات‌مدیره‌ی کانون سراسری تشکل‌های معلولان کشور همچنین افزود: فیروز، نمونه‌ی عملی توانایی افراد دارای معلولیت است که اثبات می‌کند این افراد در صورت فراهم بودن شرایط و برخورداری از فرصت تفاوتی با سایرین نخواهند داشت.

تندیس ویژه نخستین کنگره جهانی دنیای بدون محدودیت، به پاس ایجاد بیش از ۶۰۰ شغل پایدار و حرکت در مسیر مسئولیت‌های اجتماعی به موسس کانون معلولین توانا و مدیرعامل گروه بهداشتی فیروز اختصاص داده شد.
به گزارش پیک‌توانا: سیدمحمد موسوی تندیس ویژه نخستین کنگره جهانی دنیای بدون محدودیت که در شهر استانبول ترکیه و با حضور نمایندگان کشورهای اروپایی برگزار شد را از وزیر کار ترکیه دریافت کرد.
سیدمحمدموسوی مدیرعامل شرکت فیروز و بنیانگذار کانون معلولین توانا که مقام مشورتی سازمان ملل متحد در حوزه معلولان ایران است به‌منظور کارآفرینی و ایجاد بسترهای شغلی برای افراد دارای معلولیت و همچنین مجید مجیدی کارگردان مشهور سینمای ایران به پاس تولید فیلم سینمائی «رنگ خدا» تنها نمایندگان ایرانی دعوت شده به این کنگره بودند.
این کنگره که با همکاری وزارت آموزش و پرورش، وزارت فرهنگ و گردشگری، دانشگاه استانبول، دانشگاه نجم‌الدین اربکان قونیه و با حضور میهمانان داخلی و خارجی برگزار شده بود با نظر قاطع کارشناسان، تندیس ویژه‌ی خود را به موسوی کارآفرین برتر معلولان در کشور ایران اعطا کرد.
لازم به ذکر است کنگره بین‌المللی با هدف رشد امکانات و تسهیلات، کاهش محرومیت‌ها و تحقق تساوی فرصت‌ها برای معلولان جهان و در تاریخ‌های ۲ تا ۴ دسامبر ۲۰۱۶ به همت تالار معلولان شهرداری استانبول برگزار شد.
گفتنی است آموزش، دسترسی به امکانات، اشتغال، فن‌آوری‌های نوین و ارتباطات جهانی از جمله موضوعات مطرح شده در این کنگره بودند که در قالب کارگروه‌های تخصصی مورد بررسی قرار گرفته و مقرر شد تا نتایج به دست آمده با سازما‌ن‌های اجرایی در سطح جهان به اشتراک گذاشته شود.
مچنین وزیر کار و امور اجتماعی ترکیه در نشستی با سیدمحمدموسوی که در حاشیه این کنگره صورت گرفت، از تجربیات این کارآفرین موفق ایرانی در راستای توانمندسازی معلولان بهره‌ گرفت و نسبت به تغییر نگرش جامعه در مورد معلولیت اظهار امیدواری کرد.
منبع: سایت کانون توانا، 23 آذر 1395

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *