گزارش سایت سازمان ملل متحد از مراسم روز جهانی افراد دارای معلولیت در محل باشگاه وزارت امور خارجه

برگزاری مراسم روز جهانی افراد دارای معلولیت به همت کانون توانا

کانون توانا نشستی را به مناسبت روز جهانی معلولان با حضور سفرای 20 کشور اعم از استرالیا، ژاپن، کره جنوبی، صربستان، نروژ، لیبی و نماینده اکو، نماینده یونیسف، یونسکو، مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد، رئیس سازمان بهزیستی کشور و تعدادی از نمایندگان مجلس در باشگاه دیپلماتیک وزارت امور خارجه در شامگاه دوشنبه 15 آذر 1395 برگزار کرد.
محمدرضا هادی پور مدیرعامل کانون توانا، پس از اجرای سرود ملی و خوشامدگویی گفت: براین باوریم که معلولیت یک محدودیت جسمی است و ناتوانی نیست چرا که انسان از پی محدودیت‌ها سازنده شد. می‌خواهیم تجربیات خود را با کشورهای دیگر به اشتراک بگذاریم و از پیشرفت کشورهای دیگر الگو برداری کنیم.
همچنین معصومه آمِدی مدیر روابط بین‌الملل کانون توانا در قالب پاورپوینت گزارشی از عملکردهای کانون توانا ارائه کرد.
در ادامه ماریا دوتسنکو رییس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران پیام بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد را قرائت کرد.
سید محمد موسوی، رئیس هیئت مدیره کانون توانا ضمن تبریک روز جهانی معلولین گفت: انسان به این دلیل لامپ را اختراع کرد چون نمی‌توانست ببینند. میکروسکوپ را به این دلیل اختراع کرد که نمی‌توانست میکروب را ببیند. نمی‌توانست بپرد و هواپیما را ساخت. من هم بیشتر از همه محدود بودم بنابراین ویلچر را برایم ساختند. بنابراین انسان‌ها از پی محدود بودن تن‌شان سازنده شداند. پس اینکه شما به ما می‌گویید معلول، معلول نیستیم بلکه همه معلول هستند. مگر نه اینکه بیمه‌ها از همه برای حوادث پول می‌گیرند. همه کسانی که بیمه هستند تصادف نمی‌کنند، ولی بیمه‌ها پول جمع می‌کنند برای اینکه به خسارت دیدگان پرداخت شود. بنابراین باید همه جوامع مانند بیمه قبول کنند اگر در خانواده‌ای معلولیت پدیدار شد، هزینه‌های آنان را از درآمد سرانه ملی بپردازند.
در ادامه از سفارت استرالیا به خاطر همکاری با کانون توانا طی یک لوح سپاس و یک گلیم دست‌بافت توسط واحد صنایع دستی معلولان تقدیر شد.

منبع: سایت مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد- تهران، آذر ماه 1395   http://www.unic-ir.org

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *