خودرو معلولان در سربالایی گیرودار اداری درجا می زند

چهار ماه پیش وقتی معاون وزیر تعاون خبر توافق با پارس خودرو برای تحویل خودرو به معلولان در قبال انتقال حواله های معافیت 30 میلیون تومانی عوارض گمرکی برای واردات خودرو, و دریافت مابقی ارزش خودرو های تولیدی از خود معلولان واجد شرایط را اعلام کرد.
همگان این تصور را داشتند که بزودی با این معامله پرونده خودرو معلولان و مصوبه هیئت وزیران مربوط به حدود 9 سال قبل, برای همیشه بسته خواهد شد, متعاقب این اعلام با فراخوان سازمان بهزیستی کشور تمام معلولان واجد شرایط در سراسر کشور اقدام به سپردن تعهد نامه محضری به شرکت پارس خودرو و سلب اختیار از هرگونه ادعایی, مرتبط باحقوق خود برای درخواست مجدد واردات خودرو و ….. ارائه نمودند و با انتخاب یکی از انواع خودروهای تولیدی پارس خودرو متعهد شدند مابه التفاوت بهای خودرو را پس ازاعلام تامین و با ابلاغ پارس خودرو پرداخت و درمهلت مقرر خودرو های تخصیصی را تحویل گرفته و از پارکینگ خارج نمایند.
اما مثل اینکه قرارنیست این موضوع به این زودی ها فیصله یابد, آخرین خبرها حکایت ازآن دارد که شرکت پارس خودرو برای استفاده از این مجوزها و واردات قطعات یدکی, معادل ارزش مجوزهای تخفیف عوارض گمرکی با سازمان گمرک کشور دچار مشکل بوده است که بحمدا… این مورد نیز مرتفع شده است. بااین وجود همچنان رکود در روند مراحل انجام این معامله علیرغم پیگیریهای وزارت تعاون, سازمان بهزیستی کشور و … سایه افکنده است. ازطرفی تجربه نشان داده است که همیشه و همزمان با نزدیک شدن به پایان سال خودروسازان دست به تحرکات و اقداماتی می زنند تا ضمن تحریک بازار و جلب مشتریان بیشتر ازافزایش قیمت ها هم به اندازه کافی سود ببرند و معمولا”باپیش فروش و تحویل خودرو در سال بعد و بالطبع با قیمت های بالاتر این خواسته آنان محقق می شود. دراین بین بی شک حدود چهارهزار نفر ازمعلولان واجد شرایط که از سر ناچاری و استیصال به این معامله تن داده اند دچار زیان های هنگفتی خواهند شد!؟ ضمن آنکه هنوز موارد زیادی بشرح ذیل دراین معامله مجهول مانده یالااقل معلولان ازآن اطلاعی ندارند:
1- باتوجه به اظهارات ضد ونقیص مقامات وزارت تعاون و سازمان بهزیستی و ارزش گذاری حواله ها درشرایط فعلی بازار و اینکه شرکت پارس خودرو و هرخودرو ساز دیگری که بجای وارد کردن خودرو ازمحل حواله ها اقدام به وارد کردن قطعات یدکی و تجهیزات نماید متضرر که نخواهد شد, پیش بینی می شود سود هنگفتی هم نصیبش شود!! بازهم ارزش حواله ها همان 30 میلیون تومان خواهد بودیا بیشتر می شود؟
2- درمصوبه شماره 204419/ت/41829 – 7 / 11 / 1387 هیئت وزیران علاوه بر تخفیف 30 میلیون تومانی عوارض گمرکی, مالیات بر ارزش افزوده و هزینه پلاک گذاری برای واجدین شرایط واردات خودرو هم بخشیده شده است آیا این ارقام در قیمت نهایی تهاتر با پارس خودرو, ملحوظ نظر قرارگرفته است؟
3- آیا وزارت تعاون و سازمان بهزیستی کشور راهکاری برای تامین مابقی ارزش خودرو های انتخابی معلولان از محصولات پارس خودرو اندیشیده اند؟ یعنی اینکه قرار است حتما”این مبلغ بصورت نقدی دریافت شود؟ یااگربصورت قسطی باشد با چه مکانیسم و روشی صورت خواهد گرفت؟
4- درتولید این قبیل خودروها آیا مناسب سازی هم صورت خواهد پذیرفت و یا صرفا” تولید کننده یک دستگاه خودرو حداکثر با گیربکس اتوماتیک به متقاضیان تحویل خواهد داد و به سایر موارد توجهی ندارد؟
5- درسال های گذشته سازمان بهزیستی برای مناسب سازی خودروهای تحویلی به معلولان مبالغی را درنظرگرفته و پرداخت می نمود آیا دررابطه با متقاضیان اخیرالذکر هم چنین سیاستی اعمال خواهد شد یا خیر؟
بهرحال زمان به سرعت درحال گذر به ضرر معلولان است. کمتر از 8 ماه به پایان دوره دولت تدبیر وامید باقی مانده است و اگر در کوتاه مدت اقدام قابل توجهی برای اجرای توافق فیمابین وزارت تعاون و پارس خودرو, صورت نگیرد, معلوم نیست سرنوشت این پرونده به کجا خواهد انجامید؟! دراین شرایط است که معلولان انتظار دارند ریاست محترم جمهوری, وزرای محترم تعاون و رفاه اجتماعی و صنعت و معدن و تجارت و شرکت خودرو سازی پارس خودرو دراقدامی مدبرانه این معضل پیش روی معلولان این مرز وبوم که حدود 9 سال چشم انتظار توجه مسئولین بوده اندرابه نحوی شایسته جامه عمل بپوشانند.
منبع: مسعود ورزنده، سایت آداک گردشگران معلولین، 3 آذر 1395

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *