مجمع محققین و مدرسین اصفهان در دفتر فرهنگ معلولین

مجمع محققین و مدرسین اصفهان
در دفتر فرهنگ معلولین

img_5125روز چهارشنبه 7 مهرماه 1395 ساعت 10 صبح کادر مرکزی مجتمع محققین و مدرسین اصفهان به دفتر فرهنگ معلولین تشریف آوردند و تا ساعت 1 بعدازظهر در خدمت آنها بودیم.
آقایان فضل‌ الله صلواتی، حسین نصر، محمد نصر، محمود صلواتی، حجت الله قاسمی، احمد بدیعی، حسین آقا محمدی، سید باقر کتابی، محمد علی مقدس، مهدی طحانی، سید محمدعلی احمدی و احمد عابدینی از مجمع اصفهان هستند که به فعالیت‌های فرهنگی مبادرت و تا کنون اهتمام به برخی حوزه‌های اجتماعی داشته‌اند.
پس از پذیرایی، آقای محمد نوری درباره فعالیت‌های دفتر فرهنگ معلولین گزارش مبسوطی عرضه کرد که خلاصه آن چنین است:
رشد و توسعه انواع معلولیت‌ها در جامعه ایران رو به افزایش است. بیماری‌های خاص مثل انواع سرطان‌ها که گاه از آن تعبیر به سونامی سرطان می‌کنند در نهایت موجب از کار افتادن قوای بدن و از کار افتادگی، نابینایی، ناشنوایی و فلج می‌شود. انواع سکته‌ها هم همینطور در نهایت موجب ویلچری شدن فرد می‌گردد.
عوامل معلولیت به سرعت رو به گسترش است و چند روز قبل رئیس سازمان بهزیستی اعلام کرد هر سال 20 تا 30 هزار کودک معلول متولد می‌شود.
هم اکنون مطابق آمارهای واقعی حدود ده درصد از جمعیت ایران، معلولیت دارند ولی پیش‌بینی می‌شود اگر سیر افزایش معلولیت همین طور باشد در دو یا سه دهه اخیر جمعیت قابل توجهی از کشور گرفتار انواع آسیب‌ها خواهند شد. معنای این سخن این است که جمعیت و نیروی انسانی کار آمد و مؤثر کشور در معرض آسیب و هلاکت است.
در کنار این گزارش‌ها، نابودی منابع ضروری و حیاتی مثل از بین رفتن هشتاد درصد آب‌های زیر زمینی؛ نابودی هوای پاک را اگر بیفزاییم، یعنی منابع حیاتی و نیروی انسانی کشور به عنوان اصلی‌ترین عوامل حیات و پویایی این ملت در حال از بین رفتن است؛ و اگر تدبیر جدی اندیشیده نشود خدای ناکرده در آینده با کشور مرده‌ای مواجهیم.
البته هر کاری راه حلّ دارد و در متون اصیل دینی هم راه کارهایی معرفی شده است. اما دلسوزی و اهتمام و اراده داشتن برای حلّ مشکل مهم است. این دفتر چند کار را همزمان پیگیری می‌کند:
img_51431ـ فرهنگ سازی بر اساس آموزه‌ها و تعالیم اسلامی و شیعی
در روایات و توصیه‌های رهبران دینی نکات خوبی آمده است. این آموزه‌ها اگر به مردم گفته شود و تبدیل به فرهنگ گردد، بسیاری از آسیب‌ها مرتفع می‌گردد.
مواردی مثل شکم خود را قبرستان گوشت حیوانات نکنید و گوشت خواری خود را تعدیل کنید تا به امراض دچار نگردید، به فراوانی از اینگونه توصیه‌ها داریم. پیشگیری یک مسئله اساسی در جهان است و گفته می‌شود پیشگیری بهترین درمان است. برای پیشگیری در آموز‌های اسلامی، نکات سودمندی هست. لازم است اینها به روز شود و در اختیار مردم قرار گیرد. هم اکنون اینگونه پروژه‌ها اگر پیگیری گردد، همراه با پیوست فرهنگی و توجیه عمومی مردم نیست. لذا مدیران بدون اینکه اذهان عمومی را جلب کنند، کارهایی را انجام می‌دهند ولی چون مردم توجیه نیستند، مشارکت و وظیفه شناسی ندارند. نتیجه اینکه پروژه‌ها ناقص و بدون بازدهی کامل اجرا می‌گردد.
این وظیفه کارشناسان دین و روحانیون است که این کارهای فرهنگی دینی را سامان‌دهی و در جامعه ترویج کنند.
این دفتر در این راستا ویژه نامه و چند کتاب منتشر کرده یا در دست چاپ دارد. نیز هر گروه 5 تا 15 نفری وعاظ یا دیگر گروه‌های مرجع مثل هنرمندان، خبرنگاران، روحانیون، استادان و معلمان که اعلام آمادگی کنند برای آنها کارگاه سه ساعته برگزار می‌کند و در آخر مدرکی اعطاء می‌کند. در این کارگاه شیوه فرهنگ سازی و شیوه پیشگیری از جمله مباحث است.
بانک اطلاعات معلولان برای اولین بار در جهان اسلام توسط این دفتر راه اندازی شده که گام مؤثر در حل مشکلات این قشر است. سایت به روز و نیز گروه تلگرامی فعالی ایجاد شده تا از این طرق فرهنگ‌ سازی را به پیش ببرد.
نیز حدود چهارصد کتاب تألیفی دارد. هدف از این کتب تأمین زیر ساخت‌های فرهنگی برای جامعه معلولین است. چون به وسیله کتاب می‌توان فرهنگی را در همه سامانه‌های فرهنگی تزریق کرد. لذا هر چه کتاب یا دیگر محصولات فرهنگی بیشتر تولید و عرضه شود زیربناهای فرهنگی تقویت می‌گردد.
img_5166نیز حدود پنج هزار ساعت کتاب گویا و حدود هزار جلد کتاب بریل تولید کرده است.
پس از گزارش آقای محمد نوری، پرسیده شد برنامه این دفتر برای روحانیون دارای معلولیت چیست؟
در روحانیت از چند نظر به مبحث معلولیت ارتباط دارد: یکی فرزندان معلول روحانیون و دوم بعضی از روحانیون که قبل از ورود به نظام روحانیت معلولیت داشته و بعضی از آنها بعداً بر اثر حادثه یا بیماری معلولیت پیدا کرده‌اند. سوم وظیفه و تعهدات روحانیت در قبال معلولان است. بالاخره هر کدام از اینها نوعی از برنامه‌ریزی و تدبیر را نیاز دارند.
مهم‌ترین اقدام، حمایت حقوقی از طلاب دارای معلولیت است. چون بر اساس مصوبه حوزه علمیه قم هر فردی می‌خواهد وارد حوزه شود باید سلامت جسمی و روحی داشته یعنی معلول نباشد. اما در مسیحیت یا اهل سنت از معلولین برای تبلیغ استفاده می‌شوند. چون آنان هوش بالایی دارند و در زمینه تبلیغ کارآیی خوبی از خود بروز داده‌اند.
بالاخره حوزه اگر معلولین را به رسمیت بشناسد، در روحیه این قشر بسیار تأثیر خواهد داشت و به جذب آنان منجر خواهد شد.
لازم است روحانیت به آیات و روایات عمل کند و در هر محل به معلولان سر بزند حداقل احوال آنها را بپرسد. کاری که ما داریم انجام می‌دهیم، تدوین بسته‌های فرهنگی برای روحانیون است که شامل روایات و آیات و احکام فقهی است.
می‌توانیم همکاری مناسبی بین مجمع و این دفتر ایجاد کنیم و برای تکریم و تقدیر از زحمات روحانیونی که معلولیت دارند و خدماتی هم داشته‌اند، بزرگداشت بگذاریم. اگر مجمع این گونه افراد را به ما معرفی کند. از حاج آقا شهرستانی اجازه گرفته و اقدامی برای آنان خواهیم داشت.
آقایان محمد نصر و حسین نصر در زمینه فقه معلولیت گفتند در این زمینه چکار کرده‌اید؟ و آقای نوری گفت: در الازهر و در مراکز علمی سعودی رشته‌هایی به نام فقه معلولیت، فقه نابینایی، فقه ناشنوایی و امثال اینها هست. و در سال چند ده عنوان کتاب در این زمینه‌ها منتشر می‌کنند. چون مباحث و تجارب درسی تبدیل به تحقیق و پایان نامه می‌گردد و در جامعه نشر پیدا می‌کند. اما در حوزه علمیه قم یا دیگر شهرها چنین درس‌هایی نداریم. اگر مجمع یاری دهد می‌توانیم چنین درس را در قم یا اصفهان یا مشهد شروع کنیم.
آقای صلواتی در مورد تجربه‌ سرطان‌یابی بیماران توسط قوه لامسه و سرانگشتان نابینایان در آلمان مطالب سودمندی گفت و نتیجه گرفت این قشر استعدادهای مهمی دارند و می‌توانند در مسائل فرهنگی و دینی هم کمک کنند.
این نشست به هنگام نماز ظهر و عصر به پایاره رسید و نماز جماعت بر پا گردید.
مجمع محققین و مدرسین با اظهار علاقه برای ورود به حوزه معلولیت و معلولان و بازدید از دفتر فرهنگ معلولان نشان دادند، گرایش به حقوق انسانی و اهتمام به امور قشرهای آسیب پذیر جامعه در این تشکل قوی است. و در فکراند تا با کمک تشکل‌هایی مثل دفتر فرهنگ معلولان راه‌کارهایی برای حلّ مشکلات اجتماعی پیدا کنند. روحانیت شیعه در طول تاریخ نشان داده هر وقت نسبت به واقعیت‌های جامعه مؤمنان اطلاع پیدا کرده، متعهدانه ورود داشته است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.