آیت الله سید محمد رضا امام جزایری، زندگانی، خدمات علمی و تکریم

print

آیت الله سید محمدرضا امام جزایری
زندگانی، خدمات علمی و تکریم

امام-جزائریبه‌کوشش: محمد نوری
ویرایش: عبدالحمید محقق کاشانی
نوبت چاپ: اول، تابستان ۱۳۹۵
ناشر: دفتر فرهنگ معلولین

مقدمه
نابینایان همانطور که مدارج دانشگاهی را طی کرده و به عالی‌ترین مناصب علمی و اجتماعی دست یافته‌اند، در حوزه‌های علمیه هم، نابینایانی هستند که با سعی و کوشش بسیار به درجات عالی علمی رسیده‌اند. هم اکنون افرادی به رغم فقدان بینایی یا داشتن کم بینایی، در کرسی‌های دانشگاهی مشغول تدریس در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری هستند؛ یا در منصب وکالت، پرونده‌های سنگین کیفری و قضایی را تقبل می‌کنند؛ یا در ورزش حرفه‌ای، رتبه‌های ملی و جهانی کسب کرده‌اند؛ یا در تحقیق و تألیف، صاحب آثار متعدد علمی می‌باشند؛ همینطور در مناصب حوزوی و مدارج روحانیت نیز شخصیت‌های دارای معلولیت به رتبه‌های عالی در تدریس، در تحقیق و تألیف رسیده‌اند.
اما چهره‌های دانشگاهی نابینا در جامعه بیشتر شناخته شده‌تراند تا شخصیت‌های نابینای حوزوی و عالمان دین. با اینکه در منصب‌های حوزه علمیه و پست‌های روحانیت، افرادی بوده‌اند که در زمان مرجعیت و پاسخگویی به مراجعات مردم و جوابگو به استفتائات عموم، نابینا هم بوده‌اند. هم اکنون روحانیون نابینا داریم که مدراج علمی حوزه را پشت سر گذاشته و در عالی‌ترین مرتبه علمی حوزه دینی درس خارج مشغول تحصیل هستند، روحانیون نابینا و ملبس و معمم داریم که جذاب‌ترین منبرها را دارند و در تبیلغ دینی کاملاً موفق‌اند.
اکنون درصدد معرفی شخصیت مهم‌تری هستیم که در طول تاریخ نمونه و بدیل و نظیر نداشته است. این شخصیت کسی جز آیت الله سید محمدرضا امام جزایری نیست. ایشان در نوجوانی، بینایی‌اش از دست رفت و از سیزده سالگی وارد حوزه علمیه نجف اشرف شد و دروس ادبیات عرب سپس اصول فقه و فقه را شروع کرد و نزد استادان مبرز حوزه‌های علمیه نجف و قم توانست سطح را تمام کند؛ سپس نزد استادان مشهور در حوزه علمیه قم به درس خارج عالی‌ترین مرحله (به اصطلاح درس خارج) را هم گذراند. به دلیل استعداد فوق‌العاده‌اش در یادگیری، هر درسی را فرامی‌گرفت، شروع به تدریس می‌کرد. تا اینکه از سال ۱۳۷۴ در حوزه علمیه قم، درس خارج را آغاز کرد. نیز همزمان تفسیر قرآن کریم را هم شروع کرده است. در سه سال اخیر، به روش پروازی (اصطلاحی برای استادانی که در دو یا چند منطقه جغرافیایی تدریس دارند) در نجف و قم و به دو زبان برای طلاب در عالی‌ترین مقطع درسی (درس خارج) تدریس داشته است. البته هر سال حدود یک ماه در ایام محرم و صفر به کشور کویت رفته و به تبلیغ مشغول می‌شود.
امسال با تشریف آوردن به ایران، مترصد بودیم با ایشان گفتگوهایی داشته باشیم. خوشبختانه استقبال کردند. مجموعه تأملات و تحقیقات و مصاحبه‌ها با ایشان و با اطرافیان و شاگردان ایشان در این کتاب آمده است.
این کتاب در واقع به معرفی شخصیتی می‌پردازد که به‌رغم نابینایی، درس خارج را به عنوان عالی‌ترین مرحله علمی حوزوی عرضه می‌کند؛ نیز درس تفسیر قرآن کریم را به صورت تطبیقی و عرضه نظریات مفسران مختلف بیان می‌کند؛ به عبارت دیگر اولین نابینایی است که در طول تاریخ توانسته به این سطح از دانش و معرفت برسد و موضوعات فقهی و علوم قرآنی و مذهبی را در سطح عالی تجزیه و تحلیل نماید؛ آراء مختلف را نقل و نقادی کرده و در نهایت نظریه خود را مطرح نماید. البته نظریه‌اش را در محضر شاگردانی مطرح می‌کند که اغلب اهل نظریه هستند، به طوری که گاه نظریات استاد را نقادی و حتی ردّ می‌کنند و استاد موظف است از نظریه خود دفاع نماید.
بهرحال آیت الله امام جزایری اسوه‌ای از دانش، اخلاق و معنویت است؛ فقط دانشمند نیست بلکه اخلاق جذاب، چهره‌ای شاد و فرح بخش دارد و رفتارش آینه تمام نمای انسانیت، توکل به خداوند و توسل به معصومین علیه السلام است. دفتر فرهنگ معلولین به توصیه جناب حجه الاسلام و المسلمین آقای شهرستانی درصدد برآمد، وظیفه خود را در این زمینه ایفاء نموده و چند اقدام انجام دهد:
۱ـ به‌رغم عدم تمایل ایشان و اکراه، ولی با اصرار مکرر مدیریت دفتر فرهنگ معلولین، قرار شد زندگی‌نامه و گزارشی از خدمات علمی ایشان در قالب یک کتاب منتشر کنیم.
۲ـ به منظور تقدیر از خدماتش به حوزه علمیه، یک نشست تکریمی برای ایشان محدود به شاگردان و علاقمندان نه عمومی برپا شود.
هر دو وظیفه به سرانجام رسید. البته اگر اعلام عمومی می‌شد، با استقبال عمومی مواجه می‌گردید ولی به سفارش ایشان در محدوده امکانات حسینیه محل تدریس ایشان و فقط علاقمندان بود.
در مورد این کتاب هم گفتنی است، سزاوار است درباره ایشان کتابی مفصل تدوین شود؛ تا مجال کافی برای معرفی خاندان از پدر، پدربزرگ و اجداد ایشان گزارش فعالیت‌های ترویجی و عالمانه آنان؛ نیز معرفی آثار علمی و خدمات اجتماعی آنان؛ بیان سیر حوادث زندگی خود ایشان و بالاخره کارنامه علمی، فرهنگی و اجتماعی استاد در معرض نگاه فضلاء و بزرگان قرار گرفته؛ و نهایتاً درباره روش علمی و ابتکارات و نوآوری‌های ایشان در منظر و مرآی پژوهشگران قرار گیرد. اما به دلیل ضیق وقت و فرصت اندکی که داشتیم، فعلاً و موقتاً کتاب حاضر نشر آماده شد. امیدواریم شاگردان و علاقمندان استاد امام جزایری مساعدت کنند تا در آینده نه چندان دور کتاب جامع‌تر از پیشینه زندگانی و خاندان و رخدادهای فرهنگی ایشان منتشر کنیم.
در پایان لازم است از حجه الاسلام عبدالحمید محقق کاشانی، فرزندان برومند استاد، حجهالاسلام سید عبدالحسین امام جزایری، حجهالاسلام سید علی امام جزایری که در همه مراحل مساعدت فرمودند تشکر نماییم. مجدداً برخود لازم می‌دانیم از جناب حجه الاسلام والمسلمین سید جواد شهرستانی زیدعزه تشکر نماییم که راهنمایی‌های مناسب فرمودند.
محمد نوری

فهرست
مقدمه ۵
فصل نخست: آیت الله امام جزایری ۹
– شمه‌ای از زندگی‌نامه و فعالیت‌ها ۱۱
– جزیره معهد تبار خاندان ۱۲
– لقب تستری یا شوشتری ۱۴
– دیگر القاب ۱۶
– حوادث عمر از تولد تاکنون ۱۹
– طرح پژوهش کاملِ درباره ۲۳
– کتاب حاضر ۲۷
– وظیفه دفتر فرهنگ معلولین ۲۸
فصل دوم: مصاحبه ۲۹
– گفت‌وگو با آیت الله امام جزایری ۳۱
– گفت‌وگوی دوم با آیت الله امام جزایری ۴۷
– گفت‌وگو با حجج اسلام سید عبدالحسین و سید علی امام جزایری ۶۱
فصل سوم: خاندان جزایری ۶۹
– شخصیت شناسی ۷۳
— الف: شخصیت‌های متوفا ۷۴
— ب: متولدینی که فوتشان محرز نیست ۱۱۹
– زندگی‌نامه خودنوشت سید نعمت اللّه جزایری ۱۲۳
– تبارشناسی خاندان جزایری ۱۳۱
– نگاهی به زندگانی آیت اللّه سید محمد جزایری ۱۳۹
فصل چهارم: هدایایی از جنس نور و معرفت ۱۴۵
– تفسیر قمی، سوره عبس ۱۴۷
– امام حسین علیه السلام مدافع معلولین ۱۵۱
– قطعه‌هایی در وصف معصومین علیهم السلام ۱۵۵
– در مصیبت حضرت زهرا سلام اللّه علیها ۱۵۵
– در مدح امام المنتظر ۱۵۵
– طلوع نور هفتم ۱۵۷
– پیوست ۱۶۹
– تصاویر ۱۷۱

—» دانلود متن کامل کتاب(pdf)  ؛  html

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *