همایش های عمومی

توان ‏‏نامه
فصلنامه مطالعاتی و اطلاع ‏رسانی ویژه معلولیت و توانمندسازی
Quarterly of Studies and Information Specially Disabled and Empowerment

شماره 2-3، پاییز و زمستان 1394
(ویژه پیشگیری/ Special Issue for Prevention of Disabilities)
دریافت کامل مجله: PDF، 8 MB

نشست تخصصی حمایت از حقوق معلولان به مناسبت گرامیداشت روز جهانی معلولان
کمیته دانشجویی انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد به مناسبت گرامیداشت روز جهانی معلولان با همکاری مؤسسه مطالعات حقوق عمومی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در 15 آذرماه 94 این نشست را برگزار کرد.
عناوین و سخنرانان این نشست عبارت‌اند از:
دکتر نسرین مصفا، عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران
بررسی لایحه اصلاحی دولت در حمایت از حقوق معلولان
دکتر علی صابری، وکیل دادگستری و عضو شورای شهر تهران
چالش‌های اجرای کنوانسیون حقوق معلولان در ایران
دکتر سهیل معینی، ریاست تشکل‌های نابینایان و کم‌بینایان کشور و سردبیر روزنامه ایران سپید
حق بر مشارکت سیاسی برای معلولان و اجرای آن
دکتر محمد کمالی، عضو هیئت علمی دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران
حمایت از زنان دارای معلولیت و نقش آن در تحکیم صلح و امنیت بین‌المللی
دکتر الهام یوسفیان، وکیل دادگستری
رابطه میان توسعه پایدار و ارتقای حقوق اجتماعی معلولان
سمانه شعبانی، دانشجوی دکترای حقوق بین‌الملل دانشگاه تهران
در آرزوی پرواز: بازخوانی انشای یک کودک معلول ذهنی
ناصر سرگران، دانشجوی دکترای حقوق بین‌الملل دانشگاه تهران
مکان: تهران، خیابان جمهوری اسلامی، خیابان اردیبهشت، نبش خیابان کمال زاده، شماره ۴۳، مؤسسه مطالعات حقوق عمومی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران.
(سایت انجمن باور، ۱۶ آذر ۱۳۹۴)

نشست تخصصی کمیسیون ملی یونسکو در مورد نقش فناوری‌های اطلاعاتی ـ ارتباطی برای معلولان
این نشست به منظور بررسی ظرفیت‌ها در عرصه اطلاع‌رسانی و دانش ارتباطات برای اصلاح امور معلولان ایران برگزار شد. این افراد به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند: سعدالله نصیری قیداری سرپرست کیمسیون یونسکو در ایران؛ سهیل معینی از انجمن باور؛ عبدالرضا حافظی از مؤسسه مطالعات و توسعه مدیریت و سرمایه انسانی پاسارگاد؛ نصراله جهانگرد از سازمان فناوری اطلاعات؛ عبدالحمید احمدی معاون وزیر ورزش و جوانان؛ ناصر طاهری مدیر کل امور بین‌الملل صدا و سیما؛ حمیدرضا خرم خورشید رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی؛ زهرا نعمتی قهرمان پارالمپیک.
در اختتامیه هم این افراد سخنرانی کردند: مجید قدمی رئیس سازمان استثنایی؛ نحوی نژاد معاون توانبخشی سازمان بهزیستی؛ قاسمی مدیر عامل بانک پاسارگاد.
در پایان این مراسم از تعدادی از مسئولان برگزاری این همایش با اهداء لوح قدردانی شد.
مراسم اختتامیه
مراسم اختتامیه نشست مشورتی ملی نقش فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی در توانمندسازی معلولان روز 17 آذر به پایان رسید و مراسم اختتامیه با حضور و سخنرانی سرپرست کمیسیون ملی یونسکو در ایران، معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی، معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور، مدیرعامل بانک پاسارگاد و مدیرعامل همراه اول برگزار شد.
دکتر نصیری قیداری سرپرست کمیسیون ملی یونسکو – ایران در این مراسم از تشکیل شورای مشورتی نقش فن‌آوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی در توانمندسازی معلولان خبر داد و گفت: این شورا به منظور حرکت مستمر در زمینه تحقق اهداف این نشست تشکیل می‌شود.
وی افزود: پورتال ویژه‌ای نیز به منظور ارتقای کیفیت فعالیت در این زمینه با نشان یونسکو تشکیل خواهد شد.
او در پایان ضمن قدردانی از تمامی سخنرانان و فعالان این نشست تخصصی از آمادگی کمیسیون ملی یونسکو- ایران برای دریافت هرگونه پیشنهاد در زمینه استفاده از فن‌آورهای اطلاعاتی و ارتباطی به منظور توانمندسازی افراد دارای معلولیت خبر داد.
سپس دکتر قدمی معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی در این مراسم گفت: تغییر نام این سازمان به سازمان آموزش و پرورش با نیازهای ویژه به منظور توجه به لزوم تغییر نگرش به افراد دارای نیازهای ویژه صورت می‌گیرد که باید در دولت تصویب شود.
تفاوت‌ها به صورت طبیعی در متن خلقت موجود است و این تنها تصور ماست که یک اختلاف را استثنا بدانیم بلکه باید با پذیرش این موضوع از آن درس بگیریم. اجرای طرح سنجش دانش‌آموزان بدو ورود به دبستان به منظور شناسایی این تفاوت‌ها و برنامه‌ریزی برای آموزش افراد با نیازهای ویژه است که می‌تواند در تمام زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی و بهداشتی کشور مؤثر باشد.
با همکاری برخی دستگاه‌های مرتبط طرح سنجش امسال به صورت الکترونیک اجرا شد که سرعت در انتقال اطلاعات موجب تغییر در برخی برنامه‌ریزی‌های آموزشی سازمان شد.
وی با بیان اینکه استفاده از فن‌آوری‌های نوین موجب افزایش سرعت در عملکرد و صرفه جویی اقتصادی و اجتماعی می‌شود، گفت: استفاده از این فن‌آوری‌ها علاوه بر شناسایی مخاطبان دارای نیازهای ویژه در آموزش معلمان سراسر کشور برای آموزش به این دانش‌آموزان نیز مفید است.
پنجاه و چهار هزار دانش‌آموز معلول به صورت تلفیقی در مدارس عادی ادامه تحصیل می‌دهند که محتوای آموزشی در قالب لوح‌های فشرده در اختیار معلمان این دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. تهیه محتوای پی.دی.اف و دیجیتال کتاب‌های درسی و ارائه به دانش‌آموزان استثنایی در 7 گروه آموزشی زیر پوشش نیز از دیگر جنبه‌های بهره‌گیری از فن‌آوری‌های نوین برای توانمندسازی معلولان است. ارتباط شبانه‌روزی کارشناسی والدین دانش‌آموزان معلول با متخصصان برای پاسخ به سؤالات آموزشی و تربیتی این دانش‌آموزان نیز با استفاده از این فن‌آوری‌ها امکان پذیر است. استفاده از تبلت برای درشت نمایی متون ویژه افراد کم بینا نیز بسیار مقرون به صرفه‌تر از چاپ کتاب‌های درشت خط است. تولید نرم افزارهای ویژه گروه‌های مختلف معلولان را بسیار تخصصی و کم مخاطب توصیف کرد که موجب نگرانی فارغ التحصیلان رشته‌های رایانه‌ای برای تولید آنها و مقرون به صرفه نبودنشان است. نیز وی خواهان حمایت مالی از تولید کنندگان نرم افزارهای ویژه معلولان و پایان نامه‌های مرتبط با این حوزه شد.
در ادامه مراسم کاشانی مدیرعامل شرکت همراه اول نیز از به کار گیری 250 معلول در این شرکت خبر داد و افزود این افراد در بزرگ‌ترین مرکز ارتباطات خاورمیانه به کار گرفته می‌شوند. طبقه‌ای ویژه برای افراد دارای معلولیت در این مرکز در نظر گرفته شده است.
دکتر نحوی نژاد معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور از طبقه‌بندی بین‌المللی معلولان بر اساس عملکردشان و نه اختلال فیزیکی خبر داد و گفت: بر اساس این طبقه‌بندی میزان استقلال و توانمندی فرد معلولیت است. در گذشته میزان اختلال جسمی فرد ملاک طبقه بندی محسوب می‌شد بدون اینکه به توانایی فرد توجه شود. بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت توانبخشی، میزان، استقلال و توانمندسازی افراد است.
الحاق ایران به کنوانسیون افراد دارای معلولیت در اجرای قانون جامع حمایت از معلولان در کشور از نقاط قوت ایران در زمینه توانبخشی معلولان است.
قانون جامع معلولان تکالیف متعددی را بر دوش دولت گذاشته است که از جمله آموزش رایگان معلولان در تمام مقاطع تحصیل است. تلاش 150 کشور برای حذف قانون کپی رایت برای نابینایان به منظور افزایش دسترسی این گروه به متون با استفاده از فن‌آوری‌های دیجیتال قابل تأمل است. فرهنگ سازی و تغییر نگرش اصلی‌ترین بخش توانبخشی است.
سخنران پایانی این نشست دکتر قاسمی مدیرعامل بانک پاسارگاد از ارائه خدمات بانکی در منزل معلولان خبر داد.
و گفت: 96 درصد تراکنش‌های بانک پاسارگاد به صورت مجازی و غیر حضوری است. از این پس معلولان با آموزش استفاده از خدمات غیر حضوری بانک به تمام سطوح خدمات بانکی دسترسی خواهند داشت و تنها برای آشنایی با مشتری یک بار حضور در شعب ضروری است که امکان ارائه خدمات بانکی در منزل به معلولان در این بخش وجود دارد.
سیزده میلیارد و 500 میلیون ریال در سال 92 برای امور بشر دوستانه در این بانک هزینه شده است و با همکاری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تولید حلزون گوش برای ناشنوایان در کشور صورت گرفت.
واردات حلزون گوش 180 میلیون تومان بود که با وجود حمایت‌های مالی نیز با قیمت 40 میلیون تومان به ناشنوایان که بیشتر از خانواده‌های نیازمندند می‌رسید اما حلزون تولید داخل تنها 4میلیون تومان است.
ضمن قدردانی از دکتر فرهادی وزیر علوم تحقیقات و فناوری و متخصص گوش و حلق و بینی، برای انتقال این فن‌آوری به کشور، بانک پاسارگاد که پشتیبانی مالی این تولید ملی را بر عهده داشته اکنون می‌تواند حلزون‌های گوش را به صورت رایگان در اختیار خانواده‌های نیازمند قرار دهد.
وی با بیان اینکه کمک به توانمندسازی معلولان در بخش فعالیت‌های سلامت محور این بانک قرار می‌گیرد، افزود: ایجاد 8 هزار تخت بیمارستانی در کشور نیز از جمله این فعالیت‌هاست.
بر اساس آمارهای جهانی 15 درصد جمعیت جهان به نوعی از معلولیت رنج می‌برند و 110 تا 190 میلیون نفرشان نیز ناتوانی قابل توجهی دارند.
توانمندسازی و برابری فرصت‌ها در اسناد بالادستی همچون سند چشم‌انداز 20 ساله و برنامه‌های توسعه پنجم و ششم مورد توجه قرار گرفته است.
در پایان این مراسم از تعدادی از مسئولان و عوامل برگزاری این همایش ملی با اهدا لوح قدردانی شد.
ملاحظه
1ـ کشورهایی که توانسته‌اند به سرعت و به روش مقبول مشکلات معلولین را مرتفع کنند، از امکانات و ظرفیت‌های بین‌المللی بهره گرفته‌اند. متأسفانه در ایران از این ظرفیت‌ها هیچ‌گاه بهره نگرفته‌ایم حتی از جایی مثل ایسسکو (سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی) که متعلق به جهان اسلام است و سالانه حق عضویت پرداخت می‌شود، استفاده نشده است. برخی کشورهای منطقه، بسیاری از امکانات کتابخانه‌های معلولین را از ایسسکو گرفته‌اند ولی ایران کمتر دریافتی داشته است. برای اولین بار پس از دهه‌های اخیر سازمان بهزیستی با همکاری یونسکو نشست و همایشی برپا کرد که جا دارد از این تدبیر تشکر شود و آن را آغازی برای اقدامات بعدی بدانیم. رسول خدا(ص) فرمود دانش ولو در چین باشد باید رفت و فرا گرفت. دستاوردهای بشری که برای پیشرفت یک جامعه سودمند است در دست هرکس باشد باید با تلاش و اهتمام دریافت نمود. البته توجه به مبانی و معیارهای فرهنگ دینی و ملی هم باید مراعات گردد.
2- در این نشست سخنان مهمی بیان شد. دکتر نحوی نژاد در باب فرهنگ سازی و روش‌های توانبخشی از طریق فرهنگ را پیش کشید و نکات راهبردی و مهمی مطرح کرد.
3- با اینکه سخنان مهمی بیان شد اما کسانی که در عرصه‌های فرهنگ معلولین دیدگاه ملی یا اسلامی داشتند غایب این نشست بودند و در این زمینه مطلبی بیان نشد.

نشست مشترک کانون توانا و دفتر سازمان ملل با محوریت بررسی کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت
نشست مشترک کانون معلولین توانا با نمایندگان سازمان ملل متحد در ایران در محل دفتر این سازمان در تهران به آدرس خیابان شریعتی، خیابان قبا، جنوب بلوار شهرزاد، شماره۸ روز یکشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰ الی ۱۲ برگزار شد.
این نشست که اولین نشست مشترک کانون معلولین توانا با نماینده سازمان ملل در ایران است با ‌حضور مدیرکل امور کارآفرینی و مدیرکل امور رفاهی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون توانمندسازی بهزیستی کشور، عضو شورای شهر تهران و جمعی از مدیران تشکل‌های معلولان و با محوریت بررسی کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت در ایران برگزار شد.
در این مراسم سید محمد موسوی از کانون توانای قزوین؛ علی صابری عضو شورای شهر تهران؛ محمدمهدی مقدم معاون مرکز مطالعات سازمان ملل؛ محمود کاری از انجمن ندای معلولین ایران؛ کاظم البرز کوهی عضو انجمن ضایعه نخاعی ایران؛ منصور الله وردی معاون توانمندسازی سازمان بهزیستی سخنرانی کردند.

بیانیه رسمی فدراسیون جهانی ناشنوایان (WFD) به مناسبت هفته جهانی ناشنوایان
٢١ تا ٢٧ سپتامبر ٢٠١٥
امسال، هفته جهانی ناشنوایان با موضوع “با حق داشتن زبان اشاره، كودكان ناشنواى ما توانمند مى‌شوند!” از ٢١ تا ٢٧ سپتامبر ٢٠١٥ برگزار خواهد شد. کنوانسیون سازمان ملل در بخش حقوق افراد معلول (CRPD) و جامعه ناشنوایان، در مورد زبان اشاره آمده است که:
فرزندان ناشنوا می‌توانند استفاده از زبان اشاره و حق داشتن آن را به عنوان یک اصل از قوانین حقوق بشر و یک حق لازم از بدو تولد درخواست کنند.
این قانون، ناشنوایان را به عنوان یک گروه اقلیت زبانی (جامعه ناشنوا) به رسمیت می‌شناسد و ناشنوایان متعلق به گروهی شناخته می‌شوند که از راه چشم و نگاه اطلاعات خود را مبادله مینمایند.و خواستار آن است که زبان اشاره به عنوان یک حق در دسترس افراد ناشنوا باشد.
همانطور که در ماده 24 بخش 3 تبصره (ب) از کنوانسیون جهانی حقوق معلولین (CRPD) عنوان شده، دولت‌ها موظف به تسهیل یادگیری زبان اشاره و ارتقاء هویت زبانی جامعه ناشنوایان هستند.
شعار “با حق داشتن زبان اشاره، كودكان ناشنواى ما توانمند مى‌شوند”، زبان اشاره را به عنوان وسیله زبانی معتبر برای انتقال افکار، ایده‌ها و احساسات قلمداد مى‌كند.
این یک واقعیت پذیرفته شده و تصویب شده در ماده 2 کنوانسیون جهانی حقوق معلولین (CRPD) است . که زبان اشاره را برابر با زبان گفتاری مى‌داند. به این ترتیب، یادگیرى زبان اشاره نباید به عنوان آخرین راه حل، و گزینه نهایی مطلوب یا موقت برای کودکان ناشنوا باشد.
“با حق داشتن زبان اشاره، كودكان ناشنواى ما توانمند مى‌شوند ” و همچنین تاكید مى‌كند که استفاده از زبان اشاره مانع یادگیری یک زبان گفتارى نیست و سواد و زبان برابر با گفتار و ارتباط نیست.
توسعه زبان باید مقدم بر همه چیز باشد و توسعه گفتار مى‌تواند بعداً رخ دهد. در مقابل، توسعه زود هنگام گفتار به تنهایی نمى تواند مهارت‌های زبان و سواد را تضمین کند. مغز، بدون تحریک کافی در طول سال هاى حساس آموزش، از بدو تولد تا ٣ سالگی، ممکن است به اندازه ٣٠ درصد تحلیل رود و کارآیی خود را از دست بدهد. در واقع، نوزادان شنوا که والدینشان از زبان اشاره استفاده مى‌كنند فرصت برترى در برقراری ارتباط با والدینشان دارند. با توجه به حمایت ناکافی خانواده و جامعه در طول این دوره حساس برای یادگیری، کودکان ناشنوا در یادگیری زبان هنگام شروع آموزش رسمی سرگردان مى‌شوند. (متن این بیانیه در سایت فدراسیون با این آدرس آمده است: www.wfdeaf.org)
بنابراین برای کودکان ناشنوا از اهمیت زیادی برخوردار است كه قادر به استفاده از زبان اشاره در سال‌های اولیه پس از تولد و در تمامی دوران‌ها و زمینه‌های زندگی باشند. (سایت کانون ناشنوایان ایران، 29 شهریور 1394)

گزارش هفدهمین کنگره فدراسیون جهانی ناشنوایان
استانبول ترکیه ـ 28 تا 31 ژوئیه 2015
مراسم افتتاحیه کنگره جهانی ناشنوایان هفدهمین کنگره جهانی ناشنوایان 28 ژوئیه 2015 با حضور کالین آلن ـ رئیس فدراسیون جهانی ناشنوایان (WFD) ـ و ارکومنت تاتریوردی ـ رئیس انجمن ناشنوایان ترکیه ـ در استانبول ترکیه افتتاح شد.
در مراسم افتتاحیه حاضرین نمایشی از اجرای منحصر به فرد جشن فرهنگ ترکیه را مشاهده کردند. در کنار آن استقبال رسمی از طیف وسیعی از شخصیت‎های برجسته انجام گرفت.
در پایان روز سخنرانی خانم دکتر لیزا کوپنین از فنلاند رئیس سابق فدراسیون جهانی مورد با استقبال حضار قرار گرفت.
29 ژوئیه: دومین روز
در این روز کنگره با سخنرانی خانم هند آل شعیر از عربستان سعودی در حالی آغاز به کار کرد که صحنه با تصویر بزرگی از نماد حقوق بشر آذین‎بندی شده بود.
او بر توجه و احترام به کنوانسیون حقوق افراد دارای معلولیت (CRPD) به ویژه افراد ناشنوا تاکید کرد و فعالیت ناشنوایان را در این زمینه، شرط لازم به رسمیت شناخته شدن حقوق آنها توسط دیگر افراد دانست.
در ادامه دکتر سویا موری از ژاپن از چهار چوب حمایتی حقوق بشر از افزایش دانش افراد ناشنوا سخن گفت.
همواره بخش اعظم کنگره جهانی ناشنوایان به اجتماع ناشنوایان کشورهای مختلف و گپ و گفت آن‎ها با یکدیگر اختصاص می‎یابد. بسیاری از نمایندگان همدیگر را ملاقت می‎کنند، بدین ترتیب دوستی‎های جدیدی شکل می‎گیرد و در مورد موضوع‎های روز کنگره ـ حقوق بشر و زبان و فرهنگ ناشنوایان ـ با یکدیگر جهت پیشبرد اهداف کنگره بحث و گفتگو می‎کنند.
30 ژوئیه: سومین روز
کنگره جهانی با برگزاری دو کمیسیون عمومی ادامه یافت. سخنرانان این دو نشست از ایالات متحده آمریکا بودند و به ارائه‎ی تحقیقات‎شان در زمینه‎ای آموزش و پرورش ناشنوایان و دسترسی به تکنولوژی‎های روز پرداختند.
دکتر پیتر هاوزر به ارائه‎ی تحقیقاتش در زمینه تحصیلات ناشنوایان به ویژه ضرورت آموزش زبان اشاره به کودکان در مدارس پرداخت. او اشاره کرد که تاکنون هیچ مؤسسه‎ای تحقیقات مستقلی درباره‎ی این عقیده که زبان اشاره موجب ضربه زدن به توانایی گفتار کودکان ناشنوا می‎شود، انجام نداده است. در واقع علم عصب شناسی مزایای متعددی را برای کودکان ناشنوایی که در سال‎های اولیه‎ی زندگی‎شان در معرض یادگیری زبان اشاره قرار داشتند را بر می‎شمارد.
در نشست دیگر خانم ملیسا مالزکان به حضار گفت که افراد ناشنوا به فناوری‎های مختص خودشان نیاز دارند. او افزود که افراد ناشنوا می‎توانند با پیشرفت‎های بسیاری که در زمینه فن‎آوری‎های بصری بوجود آمده است، از آن برای ایجاد فرصت‎های جدید جهت برقراری ارتباط، یادگیری، و ترویج زبان اشاره استفاده کنند. نمونه‎های متعددی از فن‎آوری‎های موجود از قبیل: اپلیکیشن‎های تلفن همراه مخصوص آموزش زبان اشاره، کتاب‎ها الکترونیکی و…. باعث می‎شود تا افراد ناشنوا با استفاده از آنها بتوانند کیفیت زندگی خود را بهبود دهند. خانم مالزکان در خاتمه نوید آینده‎ای بهتر با استفاده از فن‎آوری‎های جدید و به روز را به افراد حاضر در کنگره دادند.
31ژوئیه: چهارمین روز
با نزدیک شدن به پایان برگزاری کنگره، برنامه‎ها عموماً حول محور دو کمیسیون کشورهای توسعه یافته و بهداشت می‎گردد.
اکثر افراد ناشنوا در کشورهایی با درآمد کم تا متوسط زندگی می‎کنند.
خانم آشورا میکائیل از کشور کنیا که تحقیقاتی در رابطه با موانع و مشکلات ناشنوایان در سیستم قضایی انجام داده است، جوامع ناشنوا کشورها را به برقراری ارتباط با سازمان‎های غیرانتفاعی بین‎المللی همچون WFD و WHO تشویق کرد. او به این نکته نیز اشاره کرد که کیفیت آموزش در کشورهای در حال توسعه نیاز به تمرکز و توجه خاصی دارد. در کشورهای در حال توسعه کمتر از 10 درصد از افراد ناشنوا به آموزش عمومی و 2/1 درصد به آموزش عالی دسترسی دارند.
در ادامه دکتر کتی چواز از کانادا تشخیص سلامت روانی افراد ناشنوا توسط پزشکان متخصص را دارای اهمیت خواند. او تاکید کرد که پزشکان متخصص می‎بایست با زبان اشاره آشنا باشند تا با برقراری ارتباط مؤثر با آن‎ها، نهایت دقت را در تشخیص بیماری ناشنوایان داشته باشند.
اول آگوست: آخرین روز
مراسم اختتامیه هفدهمین کنگره جهانی ناشنوایان روز پایانی کنگره در حالی برگزار گردید که نمایندگان کشورهای مختلف متقاضی حضور در دو یا سه نشست هفدهمین کنگره جهانی ناشنوایان با صدور قطعنامه‎ای که در آن موضوعات مورد بحث در طول برگزاری کنگره جمع‎بندی گردیده بود، به کار خود پایان داد.
هفدهمین کنگره جهانی ناشنوایان از 28 ژوئیه تا اول آگوست سال 2015 با حضور اعضاء فدراسیون جهانی ناشنوایان و 1312 نفر شرکت کننده از 97 کشور جهان در شهر استانبول ترکیه برگزار گردید. (سایت رسمی فدراسیون جهانی ناشنوایان؛ مجله پیک ناشنوا، شماره اول، ص18)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *