فصلنامه توان نامه/ شماره2-3/ سخن سردبیر

توان ‏‏نامه
فصلنامه مطالعاتی و اطلاع ‏رسانی ویژه معلولیت و توانمندسازی
Quarterly of Studies and Information Specially Disabled and Empowerment

شماره 2-3، پاییز و زمستان 1394
(ویژه پیشگیری/ Special Issue for Prevention of Disabilities)
دریافت کامل مجله: PDF، 8 MB

سخن سردبیر
جامعه معلولین شامل نابینایان، ناشنوایان، افراد دارای مشکلات حرکتی و ذهنی و افراد دارای ژن کوتاه قدی روز به روز به آمارشان افزوده می‌شود. وزیر کار، رفاه و تعاون اعلام کرد هر سال 3 تا 4 درصد به معلولان ایران افزوده می‌شود.( سایت ایسنا، 31 شهریور94) البته این آمار بدون احتساب افراد سرطانی و دیگر امراض صعب العلاج است. یعنی اگر به همین وضع پیش رویم، طی ده سال جامعه معلولان، 30 تا 40 درصد جامعه را فرا می‌گیرد و طی سی سال، تمامی افراد جامعه به نحوی نوعی معلولیت خواهند داشت. حتی اگر این آمار را فقط مبتنی بر شاخص افزوده‌ها بدانیم؛ یا آن را دور از واقعیت‌ها بدانیم، حداقل بخشی از واقعیت را بیان می‌کند. از این‌رو زنگ خطر و هشدار می‌باشد.
اگر مردم به تغذیه، بهداشت، نظافت و روابط و مناسبات انسانی، بی مبالات باشند، اگر مدیران دولت بدون ملاحظات بهداشتی، روی واردات انواع سموم، انواع وسایل ساخته شده از مواد شیمیایی، کنترل انواع آلودگی‌های صوتی و الکترونیکی و هسته‌ای و بیوشیمی مداقه و حساسیت نداشته باشند، روز به روز آمار انواع بیماری‌های مهلک و معلولیت آفرین افزایش یافته و در نهایت جامعه‌ای ناتوان و بدون کارآیی انسانی خواهیم داشت.
ضروری است عامه مردم و مدیران و مسئولین در جهت پیشگیری از ناتوان شدن جامعه بسیج شده؛ نیز افکار عمومی را در راستای پیشگیری بسیج کنند. اما بسیج افکار عمومی نیاز به فرهنگ‌سازی به معنای عام دارد و جوهره و مغز فرهنگ سازی، ایجاد فکر و اندیشیدن است. متأسفانه در زمینه معلولیت و معلولین، زایش فکری، جوشش انسانی و خردورزی جمعی اندک است. برای نمونه آمار کتاب‌های تألیفی و منتشره در این حوزه در ایران به طور میانگین از پنج عنوان کتاب در سال بیشتر نبوده است. همچنین چند پایان نامه در سال داریم؟ چند مقاله داریم؟ چند سایت جدی داریم؟ چند شبکه، چند فیلم و سریال داریم؟ در همه اینها آمار به شدت پایین است. از این‌رو وقتی به اصلی‌ترین سازمان متولی معلولین یعنی بهزیستی نگاه کنیم، محتوای پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان قابل تأمل است. دفتر پیشگیری مستقر در بهزیستی مرکز، چند اثر منتشر کرده، چند نشست با گروه‌های مرجع جهت توجیه آنان داشته؟ و جزوه بیست صفحه‌ای در عرصه پیشگیری توسط نهادی که حداقل دو دهه فعالیت دارد نشانه چیست؟
وقتی همه این کمبودها را می‌بینیم درمی‌یابیم هیچ چاره‌ای مگر فکرسازی و فرهنگ سازی نیست. باید متون دینی و ملی بازخوانی و بازنویسی گردد و بالاخره فرهنگ سازی و افزایش تولید محصولات فرهنگی در نهایت به بسیج افکار عمومی منجر شود. از این‌رو از وضع موجود تا وضع مطلوب یعنی بسیج افکار عمومی فرسنگ‌ها فاصله است. با مشاهده این وضعیت خودمان را به آب و آتش می‌زنیم تا توان‌نامه‌ای منتشر کنیم که نقشی در تسریع فرآیند مزبور داشته باشد. بعضی می‌گویند بیکارید! مجله‌ای چند صفحه‌ای رنگی و جذاب چاپ کنید! چرا خودتان را به زحمت می‌اندازید؟
بله تولید و انتشار مجله‌ای در این سطح و با این حجم مساوی تلاش‌های شبانه روزی حداقل پنج نفر در چهار ماه است و مصائب و مشکلات فراوان پیش رو دارد. اما تمامی دغدغه مدیریت این نشریه و در رأس آن جناب آقای سید جواد شهرستانی این است که بتوانیم بر اساس نیازها و خاستگاه‌های اعتقادی و فکری جامعه هدف، تجارب تاریخی و اندیشه‌های مندرج در متون اسلامی و ایرانی را به روز سازی کنیم و مسیر فرهنگ سازی را هموار نماییم.
در پیشگیری نمی‌خواهیم مسائل پزشکی یا تخصصی را مطرح کنیم بلکه عمدتاً درصدد طرح مباحث اجتماعی، فرهنگی و بازنگری فعالیت‌های گذشته هستیم. با نشست‌های جمعی یا انفرادی و گفت‌وگو با متخصصان پیشگیری درصدد جمع‌آوری دستاورد‌های گذشته و تبیین علمی آنان بوده‌ایم. همچنین تلاش شده چهره‌هایی که عمرشان را در این زمینه صرف کرده‌اند، قدر دانسته و معرفی کنیم.
بخش عمومی مجله هم مثل دیگر شماره‌ها شامل مقالات، اخبار، گزارش رخدادهای فرهنگی، ادبیات، شخصیت‌شناسی و نقد کارنامه‌ها است.
مجدداً از تنها یار و یاور این نشریه حجة الاسلام والمسلمین سیدجواد شهرستانی نماینده تام الاختیار آیت الله العظمی سیدعلی سیستانی تشکر ویژه داریم، زیرا مشکلات تحریریه را با روی گشاده پاسخگو بوده است. از همه فریختگان، پژوهشگران و روزنامه نگاران تمنا می‌نماییم با نقدها و راهنمایی‌های خود بر کیفیت و اتقان این مجله بیفزایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *