فصلنامه توان نامه/ شماره2-3/ صفحه داخلی بعد از جلد

توان ‏‏نامه
فصلنامه مطالعاتی و اطلاع ‏رسانی ویژه معلولیت و توانمندسازی
Quarterly of Studies and Information Specially Disabled and Empowerment

شماره 2-3، پاییز و زمستان 1394
(ویژه پیشگیری/ Special Issue for Prevention of Disabilities)
دریافت کامل مجله: PDF، 8 MB

صفحه 2 (بعد از جلد):

توانبخشی از نگاه امام هشتم حضرت رضا(ع)
حضرت در روایتی می‌فرماید: عونُک للضعیف افضل الصّدقة (تحف العقول، ص 809)
کمک و یاری تو به ناتوان، بهترین نوع صدقه است.
انسان آسیب دیده و کسانی که بر اثر حادثه، تصادف، زلزله، اختلالات ژنتیکی یا بیماری‌های خاص و خلاصه به هر دلیل و علت توانمندی خود را از دست داده و معلولیت پیدا کرده‌اند، باید توسط مردم و دولت حمایت شوند. اما وقتی سخن از حمایت و رفع ناتوانی‌ها و توانبخشی به میان می‌آید، فکر می‌شود باید به آنان کمک مالی و صدقه مادی پرداخت شود. اما حضرت رضا(ع) می‌فرماید بهترین روش یاری و مساعدت است.
اما یاری، مصادیق و روش‌ها و شکل‌های مختلف دارد و نسبت به انسان‌های آسیب دیده به اقتضای نیازهایشان متفاوت می‌باشد. تشخیص مقتضیات و نیازمندی و چگونگی رسیدگی به آنان، نیاز به کارشناس و متخصص دارد. متأسفانه امروزه مردم در مواردی فراوان خرج می‌کنند و در مواردی هیچ فعالیتی مشاهده نمی‌شود. برای نمونه مردم روز عاشورا به عشق امام حسین(ع) آنقدر نذری تهیه می‌کنند و رسیدگی به آسیب‌مندان از طریق اعطای غذای نذری آنچنان شایع است که به حد افراط و اسراف و هدر رفتن سرمایه‌های میلیارد تومانی می‌انجامد.
اما نابینایانی هستند که برای تهیه یک عصا مشکل دارند و با اسراف نکردن در اطعام در یک شهر می‌توان عصای چند سال همه نابینایان ایران را تأمین کرد.
اشکال اساسی در این است که مردم هر منطقه یا هر شهر یا هر محله اولویت‌ها و نیازهای خود را نمی‌دانند. لازم است بهورزان و مددکاران سازمان بهزیستی در هر محل، نیازهای فصل را برای هر دسته از آسیب‌مندان اعلام نماید. می‌توان در مساجد هر محله اعلامیه‌ای نصب کرد و تعداد نابینا، معلول حرکتی، ناشنوا و معلول ذهنی در آن محله؛ نیز نیازمندی‌های آنها مثل تأمین هزینه تحصیلی، رفت و آمد به مدرسه، تهیه لوح و قلم، کتاب صوتی، اشتغال، فیلم‌های آموزشی، ویلچر، هزینه درمان و مراقبت را اعلام نمود.
یک فرد هم به عنوان معتمد تعیین می‌شود که افراد خواهان مساعدت یا او تماس بگیرند.
به این شیوه بسیاری از مشکلات و نیازمندی‌ها مرتفع می‌گردد. این شیوه که مبتنی بر تدبیر، برنامه‌ریزی و اعتماد به مردم است در واقع تحقق عینی روش CBR است. این روایت هم گویای همین نکات و ریشه توانبخشی متکی بر جامعه است.

tavananameh-2-3

توضیح عکس روی جلد:
معرفی کتاب‌های اصلی و مؤثر درباره پیشگیری است. کتب منتشره آینه تمام نمای وضعیت موجود است. بدون توجیه مردم، به ویژه گروه‌های مرجع، پیشگیری امکان‌پذیر نخواهد شد. اما توجیه مردم ریشه در فرهنگ‌سازی و کتاب‌های منتشره دارد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.