سفرنامه قزوین: شرکت در جشنواره تشویق دانش آموزان ممتاز

سفرنامه قزوین

محمد نوری

gashvareo-bکانون توانای قزوین از مؤسسه‌های فعال معلولان در این استان است و هر سال جشنواره دانش‌آموزی جهت تشویق دانش‌آموزان برتر را برگزار می‌کند. امسال مدیریت کانون توانا لطف کرد و از مدیران دفتر فرهنگ معلولین دعوت کرد تا در این جشنواره شرکت کنیم. این جشن که هر سال به منظور تقدیر از دانش‌آموزان ابتدایی تا پایان متوسطه که معدل بالا دارند برگزار شده و امسال هجدهمین دوره آن است. دانش‌آموزان دارای معلولیت هم شرکت می‌کنند اما روش انتخاب و جوایز آنان متفاوت است، زیرا این کانون اساساً ویژه معلولان است.
این مراسم حدود 15 روز در قزوین و دیگر شهرهای این استان ادامه داشته و هر شب از ساعت 9 شب شروع و تا 12 شب ادامه دارد.
هر شب برنامه‌های متنوع داشتند؛ از سرود و دکلمه دانش‌آموزان تا اجرای موسیقی و خاطره گویی؛ تا سخنرانی‌های کوتاه مسئولین و مدیران ارشد استان و شهر.
در مجموع کار ابتکاری و جدیدی است و می‌تواند مبنای فرهنگ‌سازی باشد. با اینکه زمینه‌های کامل‌تر و مؤثرتر اجرا شدن هم دارد. اما در همین حدّ هم نیاز به انرژی و کارهای مقدماتی، ارتباطی و هماهنگی‌های فراوان دارد و اجرای چنین کارهایی واقعاً شاق و مشکل است.
بر خود لازم می‌دانیم از مهندس سید محمد موسوی بنیانگذار کانون و پشتیبان اینگونه اقدامات و نیز از مدیران کانون توانا آقایان هادی‌پور، یوسفی و حسینی و مدیر جشنواره آقای هادی و همکارانشان خانم بابایی و خانم کریمی تشکر کنیم. هر چند جا داشت که نهادهایی مثل سازمان بهزیستی کشور، اداره بهزیستی قزوین، وزارت آموزش و پرورش و اداره آموزش و پرورش قزوین رسماً اعلام تشکر می‌کردند. متأسفانه وزیران و رؤسا از مردم انتظار دارند تا از خدمتشان تشکر کنند ولی اگر مردم کاری انجام دهند، تقدیر از آنان را بر خود لازم نمی‌دانند و حتی به روی مبارک هم نمی‌آورند.

دعوت و سفر
jashnvare Gazvin kanon tavana (05)کانون از یک ماه قبل دعوت کرد تا رسماً در این جشنواره حضور داشته باشیم. زیرا تجربه نشان داده هر کجا مسئولین دفتر فرهنگ معلولین بوده‌اند، گزارش‌ها و برجسته‌سازی‌های سودمند عرضه کرده‌اند. از اول گفتیم هر روز نمی‌توانیم در این جشنواره شرکت کنیم و فقط یک روز می‌آییم. بالاخره روز سه‌ شنبه به تاریخ 12 مرداد 1395 ساعت 15 از قم به طرف قزوین راه افتادیم و ساعت 17 رسیدیم و مستقیماً به کانون و به اتاق مدیر جشنواره آقای محمد حسن هادی رفتیم. خانم رقیه بابایی هم آمد و حدود 2 ساعت بحث در موضوعات زیر انجام شد:
ـ اهمیت و جایگاه این جشنواره در فرهنگ‌سازی و نخبه پروری
ـ روش و چگونگی تدوین یک جلد کتاب مرجع درباره این جشنواره و پرداختن به اهداف و خط‌مشی، تاریخ تحولات، برنامه‌ها، تأثیر آن در رشد نخبگان در سطح استان و در سطح ملی.
ـ تقسیم کار بین کانون توانا و دفتر فرهنگ معلولین. جهت انتشار کتاب مرجع و معتبر درباره این جشنواره.
jashnvare Gazvin kanon tavana (01)یک نکته مهم که روی آن توافق داشتیم، مبحث تقسیم کار بود. در جهان مدرن تقسیم کار یک اصل مهم و زیربنایی است و بدون تقسیم کار نمی‌توان پیشرفتی داشت. متأسفانه برخی نهادهای معلولیتی اگر در یک زمینه موفق باشند فکر می‌کنند در همه زمینه‌ها موفق‌اند و گاه به حوزه‌هایی که صلاحیت آن را ندارند، ورود می‌کنند و همین موجب عدم موفقیت می‌شود.
آقای هادی و ما در این موضوع توافق داشتیم و بیان شد، کانون 18 دوره جشنواره را برگزار کرده و در زمینه مدیریت جشنواره توانایی لازم را دارد. اما کارهای دیگری هم هست که باید به دیگران بسپارد. مثلاً سکوی نمایش می‌خواهد بسازد، خودش ورود پیدا نمی‌کند از نجار و طراح دعوت می‌کند تا اجرا کنند. یا اگر بخواهند جشنواره را تبدیل به کتاب مرجع کنند، از نیروهای متخصص مربوطه دعوت به همکاری می‌کنند.

شروع برنامه‌ها
پس از این بحث‌ها، برنامه هم شروع شد. تا آخر برنامه ماندیم و تماشا کردیم. حدود یک هزار نفر در جشنواره جضور داشتند.
jashnvare Gazvin kanon tavana (03)برنامه در مجموع از نظر تنوع و جذابیت عمومی و ایجاد سرگرمی و القای نشاط اجرای خوبی داشت. چند سوژه خوب برای کارها و پروژه‌های دفتر فرهنگ معلولین هم پیدا کردیم و صحبت‌های اولیه انجام شد.
ساعت 11 شب دعوت به شام شدیم. اتاق شام در کنار جشنواره بود. لذا صدای برنامه‌ها شنیده می‌شد.
مجدداً از همه متصدیان این جشنواره زیبا تشکر می‌شود و امید است با حمایت و پشتیبانی نهادهای دولتی از مدیریت این جشنواره، کانون توانا بتواند این برنامه را به همه استان‌ها و شهرها گسترش دهد.

jashnvare Gazvin kanon tavana (02)

jashnvare Gazvin kanon tavana (04)

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.