کتاب معماران فرهنگ و جامعه ناشنوایی ایران

print

معماران فرهنگ و جامعه ناشنوایی ایران

تألیف: جمعی از پژوهشگران دفتر فرهنگ معلولین
انتشار: زمستان ۱۳۹۴
ناشر: دفتر فرهنگ معلولین
قم، بلوار محمدامین، خیابان گلستان، کوچه۱۱، پلاک۴
تلفن: ۳۲۹۱۳۴۵۲-۰۲۵ فکس: ۳۲۹۱۳۵۵۲-۰۲۵
www.HandicapCenter.com , info@handicapcenter.com

—» دانلود متن کامل کتاب(pdf)

memaran-nashenavaeiفهرست
مقدمه ۷
فصل نخست: تاریخ تحولات فرهنگی و اجتماعی ناشنوایان (html)
مراحل توسعه مدنی ۱۵
آغاز تأملات در عقب ماندگی جامعه خودی و پیشرفت دیگران ۱۹
تشکیل جامعه مدنی ناشنوایان ۲۹
آموزش ناشنوایان در ایران ۳۷
زبان اشاره ۴۵
فصل دوم: باغچه‌بان خلاق و مبتکر؛ خودجوش و دلسوز (html)
نخستین معمار فرهنگی و تربیتی ۵۷
سالشمار فعالیت‎ها و ابتکارات ۶۱
یک سرگذشت فشرده: زندگی‌نامه خودنوشت جبار باغچه‌بان ۱۵۵
جبار باغچه‌بان ۱۷۱
خدمات آموزشی ناشنوایان ۱۷۳
كتاب‌شناسی جبار باغچه‌بان ۱۷۵
دیدگاه‎های درباره ۱۷۹
زندگی و آثار باغچه‌بان ۱۷۹
جبار باغچه‌بان ۱۸۳
آموزشگاه کرولال‌های باغچه‌بان ۱۸۷
نگاهی به روش ترکیبی در سوادآموزی ۱۹۱
ابتکارات باغچه‌بان ۱۹۷
صداقت و پاکی باغچه‌بان ۱۹۹
جبار باغچه‌بان از مفاخر ملی ایران ۲۰۳
فصل سوم: ذبیح بهروز مولد اندیشه و فرهنگ (html)
تولد تا وفات ۲۰۷
ایران گرایی و تقویت حس ملیت ۲۰۸
زمینه‌های تعلیم خواندن و نوشتن به ناشنوایان ۲۰۹
آموزش خواندن و نوشتن (= سواد آموزی) ۲۱۱
آموزش سخن گویی (= گفتار درمانی) ۲۱۲
استفاده از اشارات ۲۱۲
ارزیابی و جمع بندی ۲۱۳
تداوم آراء ۲۱۵
آثار ۲۱۶
فصل چهارم: سید رضا قلی شهیدی شاگرد و تربیت یافته مکتب باغچه‌بان (html)
زندگی‌نامه خودنوشت سید رضاقلی شهیدی ۲۲۳
سید رضاقلی شهیدی: الگوی متعالی از اخلاق و خدمت ۲۲۹
شهیدی شاهد حوادث تاریخ ۲۲۹
شهیدی به عنوان سرمایه فرهنگی ۲۲۹
کارنامه فعالیت‌ها ۲۳۰
کانون کر و لال‌ها در سال ۱۳۲۷ ۲۳۰
فدراسیون ورزشی کر و لال‌های ایران ۱۳۳۴ ۲۳۲
کانون کر و لال‌های ایران ۲۳۵
خانه فرهنگی جوانان ناشنوای ایران ۲۴۲
انجمن خانواده‌های ناشنوا (انجمن خانواده ناشنوایان ایران) ۲۴۳
سازمان ملی رفاه ناشنوایان ایران ۲۴۳
گروه پژوهشی زبان اشاره ۲۴۵
گفت‌وگوی تاریخی با دو تن از یادگاران میراث مرحوم باغچه‌بان ۲۴۷
مصاحبه با رضاقلی شهیدی ۲۵۱
مصاحبه با رضا قلى شهیدى: اولین رئیس هئیت مدیره انجمن خانواده ناشنوایان ۲۶۱
خاطرات شنیدنی دانش‌آموز ۹۲ ساله جبار باغچه‌بان ۲۶۹
فصل پنجم: خانواده باغچه‌بان و شهیدی (html)
ثمین باغچه‌بان ۲۷۷
ثمینه باغچه‌بان ۲۸۵
پروانه باغچه‌بان ۳۱۱
شیدا، شبنم و شهرام شهیدی ۳۱۳
فصل ششم: تداوم راه (html)
ادموند ادیک بارسقیان ۳۱۹
نسرین ظلى ۳۲۳
کامران رحیمی ۳۲۷
جولیا آن آلیور (سمیعی) ۳۳۳
علی سرتیپی ۳۳۵
زهرا سلطان نظام مافی ۳۳۹
محسن لوح موسوی ۳۴۳
خسرو گیتی ۳۵۵
محمود پاکزاد ۳۶۵
پریچهر غفوریان نوروزی ۳۷۵
منصوره آل کیان میرزایی ۳۷۷
حسین گلبیدی ۳۷۹
زهرا نصیری ۴۲۳
ایران بهادری ۴۲۵
فرخ‌لقا سیدی ۴۲۷
آقای اصولی ۴۲۹

مقدمه
این کتاب به معرفی نسل نخست کوشندگان و معماران فرهنگ ناشنوایی که در رأس آنها جبار باغچه‌بان قرار دارد می‌پردازد. شخصیت‌هایی که در عرصه فرهنگ ناشنوایی تلاش کرده‌اند تا کنون سه نسل را شامل می‌شود و نسل چهارم هم در حال رو آمدن است. این کتاب به زندگی‌نامه و دیدگاه‌های آنان می‌پردازد، به امید اینکه گذشته، چراغ راه آینده باشد و جامعه ناشنوایی با پند گرفتن از گذشته و فراگیری تجارب نخبگان به ساختن حال و آینده مبادرت و همت ورزد.
سیدرضا قلی شهیدی باقیمانده از دوره مرحوم باغچه‌بان است. او با انبوهی از تجربه و عشق خدمت به همنوعانش، غنیمتی در حضور نسل جدید است. همه همراهان، یاران و همدوره‌ای‌های او رفته و وظیفه سنگینِ ابلاغ پیام‌های پیشین و ارسال تجارب نسل گذشته را بر دوش او نهاده‌اند. ایشان هم با صبوری و علاقه به راهنمایی مراجعین می‌پردازد و با حوصله یافته‌ها و دانسته‌های خود را در اختیار ارباب رجوع می‌گذارد. از این‌رو هم کلامی با او انسان را به وجد می‌آورد، و به هنگام هم سخنی، نکات فراوان نصیب می‌گردد.
آقای شهیدی یک قرن تلاش و کوشش و دو نسل از کوشندگانِ عرصه آموزش و پرورش ناشنوایان را نمایندگی می‌کند. روزی که شاگرد مدرسه باغچه‌بان و زیردست آن مرحوم تربیت یافت؛ سپس به مساعدت آن مرحوم شتافت و در اداره مدرسه کمک او بود؛ در دوره‌ای ناظم مدرسه باغچه‌بان شد و بالاخره برای گسترش آموزش و پرورش در جامعه ناشنوایان فراوان کوشید؛ برای تأسیس و توسعه تشکل‌های ناشنوایان از بذل وقت، مال و دیگر امکاناتش دریغ نکرده است.
وظیفه نسل حاضر از ناشنوا و شنوا است، از این اسطوره‌های انسانیت و تلاش قدرانی نماید. لازم است نظام آموزش و پرورش، مدیران و مسئولین این نظام از اینگونه افراد کمال استفاده را داشته باشند. همین اندازه که این شخصیت‌ها دقایقی در مدارس حضور یافته و دانش‌آموزان حضوراً و عیناً ملاقات نمایند، تأثیر ماندگاری در روح و روان دانش‌آموزان خواهد گذاشت. شناخت چهره‌ها از طریق کتاب چنین تأثیری نخواهد داشت. همچنین بر اصحاب رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی فرض است، مرحوم جبار باغچه‌بان، سید رضا قلی شهیدی و امثال آنها را به عنوان یک الگوی اجتماعی به اقشار مردم معرفی کنند و رهبران مدنی هم موظف‌اند با برگزاری جلسات و نشست‌ها راه تماس و گفتگو بین جامعه و این افراد را تسهیل کنند.
کتاب حاضر گامی در جهت اجرای وظیفه دینی و ملی مزبور است و امید است از این فرصت پیش آمده کمال استفاده بشود. این کتاب درصدد معرفی سه نسل از معماران و سازندگان فرهنگ و جامعه ناشنوایی را نمایندگی می‌کنند. امید است ناشنوایان با نگاه عمیق‌تر به خودشان و معضلات جامعه‌شان بپردازند، منازعات سطحی ولی بنیان افکن را کنار نهاده و با تساهل، هم‌گرایی و هم‌اندیشی به یکدیگر در جهت هم‌افزایی و حلّ مشکلات کمک کنند. به جای صرف نیروها و استعدادها در جهت تنش‌ها و نزاع‌های بی حاصل آیا نمی‌خواهیم از تاریخ عبرت گرفته و همه ظرفیت‌ها و توانایی‌ها را در راه حلّ مشکلات و پیشرفت‌ جامعه ناشنوایی مصرف کنند.
رهبران و نخبگان ناشنوایی باید بپذیرند در عصری زندگی می‌کنند که لازم است به عقاید و آراء دیگران احترام گذاشت، نمی‌توان گفت همه یک طرز فکر داشته باشند، بلکه دو گروه و دسته با آراء ویژه خودشان باید با دیگران هم‌زیستی و هم‌فکری مسالمت‌آمیز داشته باشند. متأسفانه خط‌کشی‌ها و جبهه بندی‌ها در جامعه ناشنوایی زیان‌های جبران ناپذیری داشته است و وقت آن رسیده با عقلانیت و درایت بیشتر به مصالح این جامعه نگاه کرد.
نکته مهم دیگر اینکه، هر کس در هر مقام و با هر نیت قدمی و کاری برای جامعه ناشنوایی انجام بدهد، باید سپاسگزار باشیم و از هر اقدام کوچک و بزرگ استقبال نماییم. متأسفانه گاه دیده می‌شود، اگر شنوایی، کاری برای این جامعه انجام بدهد، با بی‌میلی و بی‌توجهی با آنان برخورد می‌شود در حالی که ضوابط اخلاقی حکم می‌کند استقبال کنیم.
بر اساس این نکات این کتاب بدون اختلافات و بدون مرزکشی‌های رایج تدوین شده و تلاش شده، همه کسانی که خدمتی داشته‌اند، معرفی شوند.
دفتر فرهنگ معلولان به توصیه حضرت حجة الاسلام و المسلمین آقای شهرستانی زید عزه بر خود فرض می‌داند در فرهنگ‌سازی و ترویج راه و روش نخبگانی که عمری برای مددجویان معلول تلاش کرده‌اند، کوشا باشد. از این‌رو از یک سال قبل و نشست‌هایی با «کانون ناشنوایان ایران» و آقایان خلیلی، غلامی اجرای همایش در بزرگداشت آقای سید رضا قلی شهیدی مطرح شد. این طرح در جلسه‌هایی نهایی گردید. اما همگان اذعان داشتند که صرف یک نشست و اجرای چند سخنرانی و پذیرایی مکفی و مرضی نیست، بلکه باید اقدام سودمندی داشته باشیم که در تاریخ ماندگار شده و انتقاع عام داشته باشد. از این‌رو به فکر افتادیم کتابی شامل تجارب مشاهیر جامعه ناشنوایی تدوین گردد. برای اینکه بتوانیم مکنونات و اطلاعات شخصی افراد درباره حوادث و تحولات حدود یکصد سال را جمع‌آوری کنیم، باید دست یاری پیش همه دراز می‌کردیم. آقای سید رضاقلی شهیدی، دختر عزیزشان، خانم شیدا شهیدی، خانم مرضیه آقاخانی، آقایان فریدون خلیلی، مهدی غلامی، محسن لوح موسوی، و دیگران واقعاً کوشیدند. امید اینکه گزارش جامعی از فعالیت‌های گذشته به دست آمده باشد. و کتاب حاضر مورد رضایت باشد.
یک نکته مهم قلمرو این کتاب است. معماران مقید به فرهنگ و جامعه ناشنوایی ایران شده است. یعنی خارجی‌ها را نمی‌آوریم، فقط ناشنوایان، جامعه هدف هستند و مهم‌تر کسانی مطرح‌اند که در فرهنگ و جامعه تأثیرگذار بوده‌اند، از این‌رو کسانی مثل ورزشکاران یا هنرمندان از قلمرو بیرون هستند. این اقشار که صنوف خاص و تخصصی هستند در طرح و پروژه دیگر معرفی خواهند شد.
ویژگی دیگر این کتاب، رویکرد آن است و فقط به مباحثی پرداخته‌ایم که در راستای تحلیل و بررسی جنبه معماری و تأثیر در ساختار فرهنگ و جامعه باشد.
لازم به یادآوری است، نباید از پژوهشگران، نویسندگان، مدیران فعال عرصه ناشنوایی و ناشنوایان که معمولاً سه تا پنج دهه از عمرشان می‌گذرد، و هم اکنون بار عظیم فرهنگ سازی و جامعه سازی به روش آنان است، غفلت کرد. اینان را گام نسل سوم در تاریخ ناشنوایی نامیده‌اند. اینان اغلب در دوره میانسالی هستند و نسل دیگر جوان هم هستند. هم اکنون این دو قشر در همه جا اعم از مراکز پژوهشی، آموزشی و خدماتی حضور دارند و تأثیر آنها بسیار است. البته در یک تشکیلات واحد، متشکل و به هم مرتبط نیستند. ولی می‌توان گفت در یک جبهه گسترده همه زمینه‌های فکری و اجتماعی ناشنوایان را مدیریت می‌کنند. منظورم کسانی مثل روزبه قهرمان، علی و محمد سعیدی، کلارا بیغی، گیتا موللی، زهره قاری، عباس بهمنش، اردوان گیتی، سارا سیاوش، کتایون گیتی، فریدون خلیلی و رضا ذبیحی است. اینان هر کدام شأن و مرتبه و تخصصی دارند که در مجموع تشکیل دهنده وضعیت کنونی است. شرایط تاریخی دوره اینان به دلایل خاص سخت‌تر و پرتنش‌تر بوده است. تاریخ از این قشر هم به خوبی یاد خواهد کرد. ان‌شاءاللّه با همکاری خودش جلد دوم این کتاب را به این گروه اختصاص می‌دهیم. اما به رغم تلاش‌های بسیار همگان، هنوز بخش‌هایی از کتاب حاضر کاستی دارد. منتظر دیدگاه‌ها و آراء اصلاحی شما هستیم. (محمد نوری، پاییز ۱۳۹۴)

—» دانلود متن کامل کتاب(pdf)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *