آیا جهان گردشگری در ۲۷ سپتامبر (۶ مهر) به یک میلیارد نفر ساکنان زمین توجه خواهد داشت؟

1090شاید سال ۲۰۱۶ تنها سالی باشد که سازمان جهانی گردشگری ازابتدای تاسیس خود شعار ” گردشگری برای همه ” را برای ۲۷ سپتامبر روزجهانی گردشگری برگزیده است.

خیلی ها می پرسند مقصود ازگردشگری برای همه یعنی چه ؟ مگر همه نمی توانند به گردش و تفریح و مسافرت بروند و از جاذبه های فرهنگی, تاریخی, طبیعی, گردشگری, ازموزه ها و گنجینه ها و … دیدارکنند؟! باید بگویم نه !! بیش ازیک میلیارد نفر ازمردم درکشورهای مختلف کره خاکی به دلیل محدودیت درحرکت, نارسایی واختلال در بینایی, شنوایی, کهولت سن, بیماری و … اگرامکانات و تسهیلات لازم درمحیط های گردشگری برایشان مناسب سازی نشده باشد که متاسفانه دراکثرنقاط گردشگری جهان اقدامی دراین زمینه صورت نگرفته بامشکلات متعددی درزمینه گردشگری مواجه اند!!

این شعارجهانی سالها درکشورها و مناطق مختلف دنیا مورد عمل بوده است و هرازگاهی یکی ازکشورها با شعارمثلا”فرانسه برای همه, آلمان برای همه, ایتالیابرای همه, و …. مردم و مسئولین رابرای ایحاد دسترسی درتمام نقاط کشورشان ترغیب کرده اند . اماتعیین این شعارازسوی سازمان جهانی گردشگری برای سال ۲۰۱۶ نشان ازاهمیت تلاش جهانی برای قابل دسترس کردن تمام دنیا بویژه درخصوص ایجادامکانات گردشگری قابل دسترس برای معلولان, سالمندان, بیماران, خردسالان و تمام افرادی که به نوعی دچارمحدودیت و یا نارسایی های حرکتی, بینایی, شنوایی و… هستند, دارد. درواقع باوجود رشد چشمگیر صنعت گردشگری که با رشدمتوسط سالانه ۴/۴ درزمره سومین خدمت صادراتی کشورها قرارداشته و بطورمتوسط روزانه چهارمیلیارد دلار و فقط درسال ۲۰۱۵ معادل ۱۲۶۰ میلیارد دلاردرامدتحصیل کرده است, توجه به گردشگری معلولان و سالمندان و ایجاد بازارهای جدید درحوزه گردشگری برای کلیه کشورها و سازمانهای بین المللی مانند سازمان ملل متحد, سازمان جهانی گردشگری و … چه ازبعد انسانی, فرهنگی, اجتماعی و چه ازحیث درآمد های سرشاری که باایجاد زیرساخت ها و توسعه قابلیت های دسترسی در بخش گردشگری جهان و امکان سفر برای یک میلیاردنفر ساکنین جهان و به قولی ۱۵% ازاهالی کره خاکی که به نوعی دچار محدودیت های جسمی می باشند, ازاهمیت فوق العاده ای برخورداراست. امروز تمام دنیا تلاش دارد سهمی ازگردشگری معلولان و سالمندان را برای خود دست و پا کند. فقط درکشورچین ۱۱۰ میلیون نفر, درهندوستان ۸۰ میلیون نفر, دراروپا ۱۰۰ میلیون نفر, درآمریکا ۵۶ میلیون نفر و درخاورمیانه بیش از۹۰ میلیون نفر معلول و درهمین حدود سالمند زندگی می کنند که بسیاری ازانان سالانه چند نوبت به سفرهای بین المللی می روند. دربدبینانه ترین شکل می توان ادعا کرد ازبین ۱۱۸۶ میلیون نفر گردشگری که درسال ۲۰۱۵ درسطح بین المللی سفرکرده اند رقمی بین ۱۵ تا ۱۷% معادل حدود ۱۷۸ میلیون نفرآن ها را گردشگران معلول وسالمند تشکیل داده اند. آمارقابل توجهی که بسیاری ازکشورها آرزو دارند بتوانند درصدی ازاین گردشگران را برای سفربه کشورشان ترغیب کنند و برای رسیدن به این هدف تمام تلاش خود را برای مناسب سازی و قابل دسترس کردن زیرساخت های عمومی و گردشگری درکشور خود بکار می برند و هر روز بر وسعت این تلاش می افزایند. امروزه مشخص شده است هرگردشگرمعلول یا سالمند به دلیل نیازبه استفاده ازخدمات خاص, اعم ازابزار و تجهیزات گردشگری, تسهیلات ویژه درحمل ونقل و ازهمه مهمتر نیازبه یک نفر همراه, معادل دونفر گردشگرعادی هزینه می کند و تمام این موارد مشخص می سازد که توجه به گردشگری معلولان و سالمندان و درواقع ایجاد شرایط ” گردشگری برای همه ” می تواند عواید سرشاراقتصادی برای کشورها دربرداشته و هرمنطقه و ناحیه ای رامتحول نماید.

امسال سالی است که تمام دنیا باید دین خود را نسبت به این اکثریت خاموش که ۱۵% جمعیت جهان را تشکیل می دهند ادا کند. تمام کشورهای عضو سازمان ملل متحد که کنوانسیون حقوق معلولان را تصویب کرده اند باید بپاخیزند و دریک نهضت ملی و جهانی درزمینه ایجاد شرایط “گردشگری برای همه” درکشورشان فعالیت جدی کنند. انتظار میرود تمام مسئولان , کارشناسان, اندیشمندان و صاحب نظران دررابطه باگردشگری ایده ها, تفکرات و طرحهای خود را درجهت دستیابی هرچه سریعتربه اهداف” گردشگری برای همه ” درمعرض دید همگان قراردهند. دولت ها و سازمانهای محلی مرتبط , اعتبارات لازم را تامین و قوانین و دستورالعملهای موجود رااصلاح و به مرحله اجراء درآورند.

درایران اسلامی هم علیرغم رشدچشمگیری که درزمینه گردشگری اعم از روان کردن مقررات و قوانین, ایجاد امکانات اقامتی, تفریحی, گردشگری و برنامه ریزی برای توسعه سیستم حمل ونقل و … درسال های اخیر صورت گرفته است. متاسفانه درزمینه پدید آوردن شرایط لازم برای ” گردشگری برای همه ” اقدامی صورت نگرفته است. هنوز درسازمان میراث فرهنگی, صنایع دستی و گردشگری کشور و ادارات کل تابعه آن معاونتی, مدیریتی و حتی دفتری دررابطه با گردشگری معلولان و سالمندان تشکیل نشده است!! هنوز معلولان و سالمندان برای بازدید از مراکزفرهنگی و تاریخی و موزه ها بامشکلات شدیدی مواجه اند, درزمینه اقامت و حمل و نقل با وجود رشد هتل ها و اماکن اقامتی, افزایش خدمات حمل ونقل عمومی شهری وبین شهری اعم از زمینی, دریایی, هوایی و ریلی شاهد برخورداری معلولان و سالمندان گردشگرازکمترین امکانات نیستیم, هنوز برخلاف بسیاری ازکشورهای جهان معلولان و سالمندان دربازدید از گنجینه های تاریخی باید بلیط تهیه کنند. درصورتی که دراغلب کشورهای جهان معلولان و سالمندان به علاوه یک همراه بصورت رایگان ازمیراث فرهنگی و تاریخی کشورشان می توانند بازدید کنند, هنوز مدیران رده بالای گردشگری کشورمان بجای ایجاد امکانات قابل دسترس برای معلولان و سالمندان برای امکان دیدار ازفلان روستای نمونه, به فکرتهیه فیلم و گزارش و توسعه گردشگری مجازی بعنوان جایگزین برای این قبیل گردشگران ایده می دهند!! باوجود شعارفراملی ” گردشگری برای همه ” که ازسوی سازمان جهانی گردشگری تعیین شده است, بدنبال شعارهای فرابخشی که منحرف کننده اهداف اساسی روز جهانی ” گردشگری برای همه ” است می گردندکه کلا”صورت مسئله را پاک کنند و ….

بهرحال علیرغم تمام کاستی ها درکمتراز دو ماه مانده به روز جهانی ” گردشگری برای همه ” معلولان و سالمندان ایرانی چشم انتظارتوجه جامعه ایرانی برای گره گشایی از معضلات و مشکلات انبوه پیش روی این قشرعظیم درزمینه گردشگری است و امید دارند همراه باتمام کشورهای جهان نگاهی ویژه به آنان شود.

منبع: مسعود ورزنده، سایت آداک گردشگران معلولین، ۹ مرداد ۱۳۹۵

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.